نمادگرایی در طراحی ویلا

منظور نمادگرایی در طراحی ویلا، استفاده از مفاهیم یا عناصر خاصی در طراحی است. که برای رساندن مضامینی خاص معماران از این نمادها بهره‌ می‌برند.

آیا اطلاعاتی در خصوص نمادگرایی یا سمبولیسم در طراحی دارید؟

علاوه بر این مسائل باید دانست که معماری صرفا استفاده از مصالح، موارد اقتصادی و علمی نیست. بلکه به‌کارگیری علم و هنر به صورت توامان منجر به شکل‌گیری معماری می‌شوند. تا تشکیل معماری معنادار و با مفهوم را ارائه دهند. در واقع می‌توان اینطور بیان نمود که معماری از چند مرحله تا رسیدن به شکل و فرم نهایی تشکیل شده است. از ترکیب این مراحل معماری نهایی شکل می‌گیرد. از مرحله ایده پردازی که خلاقیت و نوآوری را به عهده دارد و بیشتر مفاهیم نظری و هنری در این مرحله شکل می‌گیرند. و بعد مراحل اجرا و ساخت و بهره‌بری از پروژه که می‌توان علم و مهارت را دخیل در این روند دانست.

استفاده از نمادها در معماری سبقه طولانی دارد. در واقع معماری با استفاده از نمادها و تمثیل‌ها در مکان و زمان ثبت می‌شود. معماری تاریخ را ثبت می‌کند و برای آیندگان حفظ می‌کند. اما کیفیت استفاده از این نمادها بسیار مهم بوده و نباید به ابتذال کشیده شود. استفاده سطحی از نماد‌ها و نشانه‌ها برای مثال فقط در تزیینات را نمیتوان نماد گرایی درستی خواند. و این موضوع باید در عمق و جان معماری نفوذ کند تا بتواند پیام رسان خوبی در برابر دیدگان افراد باشد.

این نمادها را می‌توان در همه ساختمان‌ها به خصوص در بناهای یادبودی و مذهبی به وفور دید. استفاده از اعداد، تصاویر گرافیکی، به صورت مفاهیم و مضامین در طراحی پلان و حجم و در هندسه‌های فضایی و مفهومی می‌توانند راهکارهایی برای به‌کارگیری نماد‌ها در طراحی معماری دانست. در معماری مدرن امروز بیشترین استفاده از نماد و نمادگرایی در کاربست مفاهیم استعاری و انتزاعی است. شاید بتوان مهمترین معمار این سبک را دنیل لیبسکیند دانست. موزه برلین یهود که در مقاله‌ای مفصلا به آن پرداخته‌ایم، نمادی از مظلومیت یهودیان در برلین است.

نمونه‌هایی از نمادگرایی در طراحی ویلا

Weekend Retreat 

معمار: Lightscape Architects

این ویلا با توجه به نمادگرایی مفهومی و استعاری شکل گرفته است. برای خانواده‌ای کوچک طراحی شده که به دور از شلوغی شهر قرار بگیرند. و درواقع ویلا نمادی از درهم‌آمیختگی فضای شهری و روستایی در کنار هم است. ویلا به صورت مکانی برای استراحت خانواده در آخر هفته‌ها ساخته شده است. و حداکثر تلاش معماران در حفظ محیط طبیعی و سبز و استفاده حداقلی از زمین است. تراس‌های ایجاد شده نقشی اساسی در خصوص جذب نور و جلوگیری از باران‌های شدید موسمی ایفا می‌کند.

همچنین بازشوهای این تراس‌ها باعث دریافت نسیم‌های جنوبی شده که به مقدار فزاینده‌ای گرمای خورشید را کاهش می‌دهند. از طرفی چشم‌اندازی وسیع را به نمایش می‌گذارد که جذابیت اتاق‌های خواب در طبقه بالا را افزایش می‌دهد.

نمادگرایی در طراحی ویلا نمای بیرونی
نمای داخلی از نمادگرایی در طراحی ویلا
فضای پشت خانه در نماد گرایی در طراحی ویلا

Infinity House

معمار: Osamu Morishita Architect & Associates

این ویلا که برای دو خانواده در ژاپن طراحی شده، نمادی از بینهایتی در رفاه، امنیت و سلامت خانواده است. در کنار سایت حوضی وجود دارد که خانواده درخواست توجه ویژه در طراحی به این عنصر بود. زیرا این خانه یا ویلا ساخته شده برای آخر هفته دو خانواده در کنار یکدیگر است. و آن‌ها قصد داشتند در منار طبیعت اطراف قدم بزنند و لذت ببرند.

معماران در تلاش بودند باین بی‌نهایتی را در مناظری خاص به تصویر بکشند. که این ویلا فقط مختص این خانواده باشد. نمای خانه با عناصر متحرک طراحی شده که چشم‌انداز را به زیبایی در برابر چشم خانواده به دور از نورهای آزار دهنده قرار می‌دهد.

طراحی حیاط داخلی نمادگرایی در ویلا
فضای داخلی در طراحی در نماد گرایی
قسمتی از نمای داخلی و خارجی در نمادگرایی

نمادگرایی در طراحی ویلا برند آرتور

ویلای روی آب

نماد یین یانگ چه در باب فرم و چه در باب مفاهیم در اسکیس های اولیه این ویلا مشهود است.از مفاهیم استفاده شده در کانسپت این پروژه تضاد ودر عین حال اثر متقابلشان بر یکدیگر است.بر اساس این طرز تفکر تمام پدیده های طبیعی ،شامل یا تابع یک تضاد مضاعف هستند.این زوج های متضاد بر خلاف تضادشان، نفی کننده یکدیگر نیستند. بلکه هر کدام آنها شرط وجود دیگری به شمار می روند.

طراح پروژه از این مفاهیم ، برای ایجاد رابطه ساختمان با محیط، هوشمندانه بهره برده است.در این اثر طبیعت و معماری در برابر هم قرار ندارند بلکه در هم ادغام شده و یکدیگر را تکمیل می کنند. ارتباط بین ساختمان و زمین ،قرار دادن بنا بر روی آب است.که منجر به کاهش “وزن احساسی” ساختمان می شود ،رابطه بنا با محیط بیرون از طریق پل و رامپ ها امکان پذیر است.

برند آرتور نمادگرایی در طراحی ویلا
فضای بیرونی برند آرتور نمادگرایی
نمای بیرونی در نمادگرایی برند آرتور

برای مطالعه بیشتر در خصوص طراحی و ساخت ویلا می‌توانید به سر برگ طراحی و ساخت ویلا مراجعه فرمایید.:)

طراحی ویلای ایرانی آجری

طراحی ویلای ایرانی با ویلای آجری که نمادی از فرهنگ و سنت خانه‌های قدیمی است معرفی می‌گردد.معماری ایرانی همواره در طول تاریخ، هنر آجرکاری، معماری بسیار زیبا و دلنشینی را توسط معماران خوش ذوق خلق کرده است. این میراث ارزشمند، تحولی ریشه ایی در زمینه ارتقای معماری ایرانی، سبب شده است. ویلاهای آجری این روزها با ساختاری مدرن طراحی شده و ساخته می‌شوند.

از آجر در طراحی ویلای ایرانی چه می‌دانید؟

آجر متریالی است که در ایران قدیم ما جزو مصالح پر استفاده در ساخت بناها و ساختمان‌ها بوده است. رنگ‌های متفاوت آجر در اثر رنگ خاک مورد استفاده در ساخت آن، تنوع رنگی جذابی را به این عنصر ارزانی می‌بخشد. شکل‌های متنوع در ساخت آجر نیز در انتخاب آن بی تاثیر نیست. از طرفی گویی خاصیت گرم کنندگی فضا را با جاذبه خود فراهم می‌سازد. استحکام بنا را در پی داشته و سالیان سال در ایران مورد استفاده واقع می‌شده است.مقاومت در برابر باد و باران و دیگر عوامل اقلیمی را می‌توان از مزیت‌های آجر دانست. شاید بتوان کمترین فرسایش را در آجر و سازه‌های آجری دید.

تعمیر و بازسازی آسان آجرها می‌تواند از کاربردهای بی‌نظیر این متریال دانست. آجر جرو مصالحی‌ست که برای تمیز کردن و پاکسازی آن شاید به اندازه مصالحی مانند شیشه نیاز به هزینه و بودجه اضافی وجود نداشته باشد. با نگاهی دیگر به آجر می‌توان دریافت که این ماده ارزشمند را می‌توان در انواع سبک‌های مختلف ساختمانی به‌کار برد. آجر را می‌توان به گونه‌های مختلفی آرایش داده و در ساخت استفاده کرد.

از جمله این چینش‌ها می‌توان به آجرچینی مشبک و فخرو مدین‌ها اشاره داشت. این نوع چینش ارتباط بصری قوی را با دنیای اطراف ساختمان و یا ویلاها برقرار می‌سازد. در بیشتر مساجد و خانه‌های سنتی ایرانی می‌توان نظیر این چینش‌ را به وفور دید. در دنیای امروز نیز با طراحی‌های پارامتریک می‌توان به انواع مختلفی از این چینش‌ها دست یافت که در طراحی ویلای ایرانی از آن بهره برده‌اند.

امروزه در طراحی ویلای ایرانی و ساختمان‌های زیادیاز آجر به صورت مدرن ساخته می‌شوند.که زیبایی فراوانی را در معرض نمایش قرار می‌دهد. طراحی ویلای ایرانی و آجری در این روزها به خواسته کارفرماهای زیادی انحام می‌شود که با خلاقیت و ایده‌پردازی معمار می‌تواند به زییاترین حالت ممکن اجرا گردد.

تاریخ آجر در ایران

آجر، مصالحی ارزشمند در معماری گذشته و معاصر در معماری ایرانی است. که به وفور در بناهای تاریخی وامروزه در بناهای معاصر و فاخر دیده می شود. استفاده نمایان از آجر در معماری ایرانی و بخصوص طراحی ویلای ایرانی جایگاه ویژه ایی یافته است. از گذشته تا کنون از آن برای نماسازی ساختمان استفاده شده است.در دوره پهلوی اول دگرگونی در معماری ایرانی سبب استفاده از آجر در شهرسازی، بناها و… همراه با بدنه های آجری شد. استفاده تلفیقی سنت و نوآوری مشهود است.

در دوره پهلوی دوم، استفاده از آجر کم رنگ شد. اما دروره معماری معاصر این مصالح ارزشمند مجددا مورد استفاده قرار گرفت. و مخصوصا در ساختمان های مسکونی در تلفیق با روش های نوآورانه بسیار شاخص دیده می شود.
از این رو در معماری امروز برای معمارانی که به دنبال دستیابی به بیانی جدید بر پایه هویت کهن هستند. آجر همواره نوید بخش اتصال این مفاهیم در گذشته و حال بوده است. شناخت و فهم الگوهای کهن به عنوان راهنمای معماران است. که با استفاده از روش های نوآورانه و محیط های مجازی می تواند سبب شکل گیری الگوهای جدید و هویت مند در طراحی ویلای ایرانی شود.

نمونه طراحی‌ ویلای آجری

Brick House 

معمار: Architecture Paradigm

نکته اصلی طراحی این خانه و یا ویلا که ۳۲۵ متر زیربنا دارد، توجه به محیط و فضای باز و بسته است. ارتباط بین فضای درون و بیرون، یعنی طبیعت و معماری از مهمترین ارکان طرح این خانه آجری است. احساس صمیمیت با طبیعت را می‌توان به نوعی با متریال آجر بیشتر حس کرد. چینش‌های متقاوت آجری در ساخت این خانه باعث تمایز در سطوح متفاوت شده است.

در طبقه دوبلکس پنجره‌ای کشیده با شیارهایی از آجر چینی فیلترینگ نوری زیبایی را پدید می‌اورد. ترکیب ظریف آجر با دیگر متریال از جمله شیشه باعث به وجود آمدن فضایی مدرن در کنار مفاهیم سنتی شده است. نورگیری‌های وسیع با چشم‌اندازهایی از باغچه درون حیاط با بازشوهایی متحرک چوبی نماهای زیبای متنوعی را در خانه به وجود می‌اورد.

طراحی ویلای آجری نمای بیرون در برند آرتور
طراحی نمای آجری نمای داخلی در برند آرتور
طراحی ویلای آجری آجر چینی در برند آرتور

نمونه ویلای آجری طراحی شده برند آرتور

استفاده از این الگوها در فضاهای داخلی و خارجی میان فضاهای مختلف بنا تعادل ایجاد می کند و حس زندگی در فضا را سرشار از اصالت و خاطره گرایی می سازد. در ترکیب با گل و گیاهان ، صدای پرندگان و حرکت آب فضا سرشار از حس سر زندگی می شود. در طراحی ویلای ایرانی سعی می‌شود حس و حال خانه را بسیار منعطف نگاه داشته و احساس انسان را درگیر کند.

طراحی ویلای ایرانی چکاد

در شهر دماوند واقع شده است.این پروژه با ۳ طبقه در حال اجرا می باشد.طراحی و نظارت عالیه این پروژه ساختمانی، توسط دکتر آرتور امید آذری در برند ساختمانی آرتور انجام شده است. اکنون این پروژه در حال اجرا است. در این طرح با آجر چینی و استفاده از آجر به سبک مدرن فضایی متفاوت را به‌وجود آورده است.در طراحی ویلای ایرانی چکاد، اجرهایی به شکل فخر و مدین در نمای بنا،‌فیلتر نوری را درون ویلا ایجاد می‌کند.

طراحی ویلای ایرانی ویلای آجری چکاد
طراحی ویلای ایرانی ویلا چکاد نمای بیرونی

طراحی ویلای ایرانی قمصر

هنر آجرکاری به عنوان پدیده ایی ارزشمند در تاریخ معماری سرزمین ایران، نشان از هنر و اصالت دارد. در فرایند همنشینی این سرمایه تاریخی با مضامین معماری مدرن و مینیمال، می توان به شیوه ایی متفاوت برای بیان معماری و طراحی ویلای ایرانی دست یافت. رویکردی که به طور خاص در ویلای قمصر مورد توجه قرار گرفت. چیدمان آجر در فضاهای داخلی و پوسته خارجی بنا شکل گرفت. در طراحی ویلای ایرانی قمصر آجر به شیوه مخصوصی استفاده شده که در عکس‌های زیر قابل مشاهده است.

طراحی ویلای ایرانی آجری نمای بیرونی برند آرتور
طراحی ویلای آجری  قمصر برند آرتور

طراحی ویلای ایرانی افشاریه

به نظر می‌رسد یکی از ویلاهای ایرانی شاخص در ایران باشد.سایت بنا در شهرک ویلایی افشاریه، نزدیک اتوبان کرج-قزوین، است. این ویلا با آیتم‌‌های خانه‌های ایرانی ایده‌پردازی و پرداخت شد. با گشتی در محوطه و رسیدن به ویلا، دیوارهای آجری به کار رفته در بخش ورودی، کششی ناخودآگاه به سوی بنا ایجاد می کند. نوع آجر‌چینی در این بنا با فرمتی پارامتریک طراحی شده است که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

پس از ورود و اندکی درنگ در مجموعه و دیدن یکپارچگی و وحدت بین بنا و طبیعت انعکاس یافته در آب استخر و تقارن به وجود آمده، حسی مدرن از معماری خانه-باغ های ایرانی القا می شود. این ویلا یکی از نمونه‌های طراحی ویلای ایرانی است.

طراحی ویلای ایرانی آجری: چیدمان آجر
طراحی ویلای ایرانی آجری ویلا افشاریه

برای دیدن عکس‌های بیشتر از هر پروژه می‌توانید به تب پروژه‌های شرکت رفته و از تمامی ویلاهای ساخته شده و در حال اجرا برند آرتور دیدن فرمایید. با ما در تماس باشید:)

طراحی روف گاردن(roofgarden)

این روزها طراحی روف گاردن و یا باغ در بام به وفور دیده می‌شود. این سقف‌ها می‌تواند فضای منعطف و با طراوت را در روزهای شلوغ کاری در خانه، برای خانواده به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با طراحی این فضاها، فضای نشیمن جدیدی را به خانه اضافه کنید.

آیا در فکر طراحی یک روف گاردن در پشت بام خانه خود هستید؟

رووف گاردن ها باید با توجه به مسائل زیادی طراحی و اجرا شوند. شاید مهمترین نکته در ساخت این فضا در نظر گرفتن وزن وارده از طرف سقف به کلیه اعضای ساختمان باشد. گل‌ها وگیاهان مورد نظر، مبلمان و تجهیزات لازم و تاسیسات مورد نیاز در خصوص باغی در پست بام عوامل موثر در طراحی روف گاردن است.

روف گاردن‌ها می‌توانند بر روی انواع مختلف سقفها با در نظر گرفتن تمهیدات لازم اجرا شوند. شما باید برای طراحی و اجرای آن با متخصصین لازم و کاربلد مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند شما را در انتخاب گیاهان مورد استفاده،‌تجهیزات و مبلمان‌ها یاری دهند.

استفاده از ابزار و وسایل سبک از نکاتی است که باید حتما رعایت شود. گلدان‌ها و باکس‌های سبک چوبی و یا مصالحی از این دست می‌توانند موثر واقع شوند. نوع سیستم آبیاری که به طور معمول سیستم آبیاری قطره‌ای است در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می‌شود. نوع گیاهان مورد استفاده باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تهیه شوند. نور آفتاب، شدت وزش باد و میزان بارندگی در منطقه زندگی شما در انتخاب گیاهان برای طراحی روف گاردن موثر است.

رعایت جوانب ایمنی در طراحی روف گاردن بسیار مورد توجه است. باید میزان جان‌پناه یا نرده‌ها و هر آن چیزی که برای جلوگیری از سقوط افراد و وسایل به پایین تعبیه می‌شوند، به درستی و با قوانین مربوطه طراحی و ساخته شوند. برای به‌وجود آوردن فضاهای خصوصی‌تر می‌توانید از درختانی که به صورت کپه‌ای رشد می‌کنند، با مشورت از افراد خبره بهره‌مند شوید.

در نگاهی دیگر شما می‌توانید بام‌های خود را به تراسی وسیع برای بازی بچه‌ها با تمهیدات لازم تبدیل کنید. فضایی مطمئن و ایمن برای گذراندن وقت! اتاق‌های مطالعه و یا کار روبازی که علاوه بر چشم‌انداز خوب در روزهای آفتابی می‌تواند فضایی منعطف را در پی داشته باشد.

نمونه‌هایی از طراحی روف گاردن

Roof Gardens

معمار: Ladesignstudio

این ویلا در کشور ویتنام، با اقلیمی گرمسیری واقع شده است. این روف گاردن با هدف ایجاد فضایی دلباز و با آرامش برای خانواده و قرارهای دوستانه طراحی شده است. واضح‌ترین نکته پروژه برقرار ارتباطی صمیمانه بین انسان، معماری و طبیعت است. معماران مجموعه در تلاش بودن فضایی آمیخته با سکون و آرامش گیاهان را با زندگی روزمره و شلوغ انسانی و ماشینی پیوند دهند. این روف‌گاردن‌ها در سطوح مختلف خانه و با گیاهان گرمسیری ایجاد شده‌اند.

در این باغ‌های کوچک، معماران مجموعه فضاهایی برای کشاورزی و محصولات ارگانیک را فراهم آورده‌اند. این روف گاردن در باز سازی جدید به خانه اضافه شده است. اما با طراحی درست و بجای طراحان فاصله زمانی سازه‌های جدید و قدیمی مشخص نبوده و یک کل یکپارچه را رقم می‌زنند. حوض‌های آب،‌ماهی‌های قرمز گیاهان و حتی مبلمان مورد استفاده در طراحی روف گاردن همبستگی جذاب را در نظر کاربران فراهم آورده است.

طراحی گاردن روف در طبقات
طراحی گاردن روف در نمای دیگر
طراحی گاردن روف با مبلمان

نمونه طراحی‌ روف گاردن توسط برند آرتور

ویلا خطی

ویلای خطی، در طالقان واقع شده است. این ویلا یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب است. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی: نیازهای ساکنان آن، موقعیت قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا است.

حیاط مرکزی به عنوان فضای واسط بین شرق و غرب ویلا عمل می کند. در حالیکه حیاط مرکزی اجازه ورود نور طبیعی را به داخل ویلا می دهد باعث ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی نیز می گردد. این فضا، فضای واسطه ایی است. فضایی بین لبه بیرونی و داخلی برای کنترل نوسانات شدید آب و هوایی در زمستان و تابستان. از طرف دیگر به منظور تسلط بر چشم اندازهای طبیعی منطقه بخش اعظمی از نمای پروژه شفاف در نظر گرفته شد. در بام این پروژه طراحی روف گاردن صورت گرفته است. که فضای نشیمنی باز را برای کاربر فراهم می‌آورد.

طراحی گاردن روف ویلا خطی
مقطع طراحی گاردن روف

ویلا طالقان

ویلای طالقان در بستری سبز و پویا شکل گرفت. ایجاد نظرگاه در مجموعه برای استفاده از طبیعت پیرامون از اهداف طراحی است. طبقات بر اساس شکل بستر و احترام به سایت شکل گرفت و سبب ایجاد فضاهای پویا همانند کنسول های معلق ، بام های سبز و محوطه سازی زیبا گردید. در این سایت از انرژی خورشیدی برای تامین سرمایش و گرمایش استفاده شده است.کنسول‌های معلق نقش روف گاردن را نیز بازی می‌کنند. و فضایی قابل انعطاف را برای خانه با طراحی روف گاردن فراهم کرده است.

ویلا‌ شیشه‌ ای

این روزها با تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن کشورها، همه در تلاشند تا سبک زندگی خود را با دنیای مدرن این روزها وفق دهند. معماری نیز از این امر مستثنی نبوده است. و دائما در حال رشد و حرکت به سمت و سویی مدرن، دیجیتال و هوشمند است. ویلا شیشه‌ ای زیر مموعه‌ای از ویلاهای مدرن است.

از شیشه چه میدانید؟

در ابتدا بهتر است قبل از ورود به بحث ویلا شیشه‌ ای، کمی راجع به شیشه و استفاده از آن در قرن‌های گذشته صحبت کنیم. در قرن ۱۷ فقط افراد بلند مرتبه شهر و یا اشراف اجازه استفاده از شیشه را داشتند. و افراد معمولی فقط می‌توانستند با مواد و عناصر طبیعی مانند پوست حیوانات، پارچه‌ها و موادی از این دست پنجره‌های خود را بپوشانند. بعد از گذشت زمان و به روز شدن جامعه، استفاده از شیشه به امری عادی بدل شد. و همانطور که امروزه مشاهده می‌کنید همه ساختمان‌های امروز از جمله ویلاها از شیشه‌ استفاده کرده‌اند.

این استفاده از شیشه به حدی رسید که شما ساختمان‌های تمام شیشه‌ای را به وفور می‌بینید. ویلا‌ها،‌ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی و یا با کاربری‌های دیگر تماما از شیشه شکل می‌گیرند. اما چرا شیشه؟ شیشه از مصالحی است که جذابیت ساختمان را به دلیل شفافیت فوق‌العاده و عبور نور از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است. از طرفی شیشه به علت شفافیت خود فضایی را ایجاد می‌کند که مانند خانه‌هایی با دیوارهای صلب عمل نکرده و فضایی به شدت سبک و نورانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مزایا و معایب شیشه

اولین ویژگی بازگذاشتن دست معمار در انتخاب نوع شیشه‌ است. این ماده دارای شکل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی‌ است. که این موضوع انتخاب آزادانه‌ای را به معماران و طراحان برای طراحی داخلی هدیه می‌کند. از اینرو، این روز‌ها ساخت ویلا شیشه‌ای به شدت مورد استقبال قرار میگیرد با نگاهی دیگر به شیشه و مزایای آن می‌تواندریافت که این ماده عایق خوبی برای گرماست و آن را از خود عبور نداده و به اصطلاح گرما را در خود ترپد (به دام انداختن) می‌کند. این خاصیت را می‌توان با توجه به کاربری مورد نظر به درستی انخاب کرد تا بتواند در محیط ساختمان به خوبی عمل کند.

ویلاهای مدرن شیشه‌ ای

بعد از توضیحاتی اجمالی در خصوص شیشه به بحث ویلا و طراحی ویلا شیشه‌ ای می‌پردازیم. از سردمداران ساخت ویلاهای شیشه‌ای می‌توان به میس وندروهه و فیلیپ جانسون در بین معماران مدرن اشاره داشت. در ادامه به بررسی آثار این دو میپردازیم.

خانه یا ویلای فارنزورث

شاید از چشمگیرترین ویلاهای مدرن و کاملا شیشه‌ای بتوان ویلا شیشه‌ ای میس وندروهه به نام خانه فارنزورث اشاره داشت. این ویلا درون فضایی جنگلی قرار دارد و سرتاسر آن از شیشه‌ است. قسمت سرویس شاید تنها بخشی از ساختمان بوده که مصالح آن چوب است. خانه به وسیله سکو از طبیعت اطراف خود جدا می‌شود و با چند پله به سمت ورودی به در می‌رسد. در زیر عکس‌هایی را از این خانه خواهید دید.

شاید مهمترین نکته خانه ارتباط فوق‌العاده زیبای معماری با طبیعت است. در هیچ‌کجای خانه خبری از قطع شدن دید و ارتباط بصری نیست. در این خانه هر ۴ فصل به زیبایی تمام خود نمایی می‌کند.میس تمامی ایده‌های خود برای ویلا یا خانه‌ای مدرن را در فارنزورث پیاده کرده است. پلان‌های باز،‌شیشه‌های سرتاسری و استفاده از حداقل دیوارها برای طراحی پلان.

نمای پاییزی ویلا
اسکیس خانه فارنزورث اثر میس وندروهه
نمایی از خانه غرق در آب

خانه یا ویلای شیشه‌ای فیلیپ جانسون

این خانه یا ویلا برگرفته از خانه شیشه‌ ای میس وندروهه است. اما نتوانست نظر وی را جلب کند. زیرا به نظر او فیلیپ جانسون نتوانسته بود جزییات خانه را نیز طراحی کند. اما این خانه بازهم با استفاده از قاب‌ها و پانل‌های تماما شیشه‌ای بسیار زیبا در طبیعت اطراف جلوه می‌کند.در این ویلا نیز طبیعت بکر و زیبای اطراف در شیشه‌های منعکس می‌شوند و منظره‌ای جذاب را برای کاربران فراهم می‌کند.این خانه یا ویلا نیز از آثار اولیه دنیای معماری مدرن است.

خانه شیشه‌ای
خانه شیشه ای از نمای داخل
نمای دیگری از خانه شیشه‌ای

ویلای شیشه‌ای طراحی شده توسط برند آرتور

ویلا خطی

این ویلا یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب می باشد. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی: نیازهای ساکنان آن، موقعیت قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا برای خلق حیاط مرکزی و الحاق پنجره های خطی از جنس آجر و چوب برای نما است. این پروژه روی توپوگرافی سایت قرار میگیرد و طراحی آن با توجه به شیب زمین به انجام رسیده است. ویلایی که چشم‌انداز‌های جذابی را برای کاربر در سکانس‌های متفاوت ایجاد کرده است.

ویلا خطی
ویلا خطی در طالقان

ویلا مشا (آلترناتیو اول)

ویلایی در دماوند و در حال ساخت. یکی از آلترناتیو‌های ارائه شده برای ساخت ویلایی شیشه‌ای بود که از چشم‌انداز‌های وسیعی بهره ‌می‌برد. این ویلا با رویکردی سبز محور طراحی و با استفاده از تک درختی زیبا به خوبی شکل گرفته است.

ویلا مشا
ویلا مشا داخلی

ویلای مرزن‌آباد

در طبیعت جنگلی با سایتی تشکیل شده از پستی و بلندی‌ها. این ویلا با مصالحی مدرن ساخته شده که با توپوگرافی موجود در سایت رشد می‌کند. در هر طبقه با چشم‌اندازی بی نظیر از طبیعت از کاربران پذیرایی می‌کند. خانه طبیعت را در جهات مختلف قاب می‌کند و فضایی گرم و زیبا را برای کاربران فراهم می‌کند.پله‌ها همانند مجسمه‌ای زیبا عمل نموده و در هریک از مسیرها جلوه‌گر زیبایی ویلاهستند. فضاهای باز و نیمه باز در ین ویلا طبیعت اطراف را هرچه بیشتر به داخل می‌کشند. عدم قطع ارتباط بصری با فضای بیرون از ویژگی‌های مهم این ویلا است.

شما می‌توانید برای مشاوره بیشتر با دفتر معماری دکتر آرتو و همکاران تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما بهترین ایده‌ها را در ساخت ویلای رویایی شما در نظر دارند.:)

انواع ویلاها

مهمترین نکته برای انتخاب ویلا نوع و بک این ساختمان است. برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این مسئله در این قسمت به بررسی  تعدادی از انواع ویلاها مبپردازیم تا شما را با سایت پلان های متفاوت برای ساخت ویلا آشنا کنیم.این نمونه ها شناخت نسبتا خوبی را از انواع ویلاها برای تعیین مکان و یا انتخاب نوع ویلا فراهم می اورد.

باغ ویلاها

این ویلاها راه فراری است برای عبور از شلوغی و تراکم بالای ساختمان های شهری. ویلاهایی با تمرکز بیشتر بر روی محوطه سازی و لنداسکیپهای زیبا. این ویلاها اغلب در مکان هایی دنج و آرام برای ایجاد هرچه بیشتر حس مکان ساخته شده و فضایی را برای آخر هفته های خانواده ها فراهم می آورد. این ویلاها توجه ویژه ای بر اجزا و مولفه های محیط و طبیعت اطراف دارند و معمار تمام تلاش خود را می کند تا یکپارچگی کامل و پیوسته ای میان ویلا و محیط اطرافش برقرار شود. در واقع کلیت ویلا بر اساس طراحی مطبوع صورت گرفته و هارمونی با طبیعت مهمترین چالش در طراحی این نوع ویلاهاست.

Platinum Level LEED Home with Pool House
Serene Garden Villa - Serene Villas - www.serenevilla.com

ویلای ساحلی

این ویلاها نیز بر اساس مکان قرار گیری ویلا که یا بر روی خط ساحلی بوده و یا در مسیر منتهی به دریا هستند ساخته می شوند. همانند باغ ویلاها این ویلا نیز برای آرامش و خلوت افراد در تعطیلات است. نکته قابل اهمیت در این پروژه با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی در نقاط ساحلی در نظر گرفتن نوع مصالح انتخابی مناسب در ساخت ویلا است. چرا که باید متریال مورد استفاده در برابر رطوبت هوا دچار فرسایش و تخریب کمتری گردد و همچنین دارای عایق بندی مناسب باشد.

Cape Beach Villa | Cape Town Beach Accommodation
The 15 Best Beach Villas in The Cape 2020 – The Inside Guide

ویلای جنگلی

این ویلاها در حوالی و یا در کناره جنگل ها ساخته می شوند و هرچه به محدوده جنگل نزدیکتر باشند دارای قیمت بالاتری نیز هستند. ویلاهای جنگلی در ابتدا و یا در مسیر ورودی جنگل ها ساخته میشوند گویی درختان را در آغوش گرفته اند. مصالح مورد استفاده در ساخت این ویلاها غالبا چوب بوده و معمار در تلاش است تا اوج همراهی را با طبیعت اطراف داشته باشد. در واقع این ویلا غرق در طبعیت اطراف خود است.

studio mk27 - marcio kogan, Fernando Guerra / FG+SG · Jungle House ·  Divisare
Casa Atibaia Is A Jungle Home Integrating Nature Into Its Brutalist Design  - IGNANT

ویلای کوهستانی

در مناطق کوهستانی با توجه به شرایط سخت، ارتفاعات و شیب موجود در منطقه نیاز به در نظر گرفتن تمهیدات خاص برای ساخت و ساز بوده و از مصالح ویژه ای باید در این ویلاها بهره گرفت. با توجه به شرایط آب و هوایی خشک در زمستان ها و تابستان ها انتخاب سبک ساخت و ساز و مصالح مورد استفاده باید به دقت صورت گیرد.

هزینه های ساخت ویلا

در این بخش به بررسی هزینه های ساخت و طراحی ویلا به صورت مختصر پرداخته می شود. هزینه هایی که از ابتدای پروژه با طراحی ویلا شروع شده و با مرحله اجرا و ساخت آن ادامه یافته و به استفاده از بنا ختم میشود. شما عزیزان میتوانید برای اطلاعات بیشتر با دفتر معماری دکتر آرتور و همکاران تماس حاصل فرمایید.

مدیریت مالی(هزینه ها):

برای ساخت ویلای مورد نظر خود باید در نظر داشته باشید که سبک انتخابی و دلخواه شما بوده که تعیین کننده طرح و فرم نهایی بنا است. این سبک ها می توانند خیلی ساده و یا بسیار تجمل گرا باشد. در واقع سبک تعیین کننده عوامل زیادی در روند شکل گیری ویلای شما از جمله تعیین بودجه و هزینه های وارده است. شما باید با کمک و مشاوره متخصصین این امر بهترین سبک راا توجه به منابع مالی خود انتخاب کنید. تیم حرفه ای دفتر آرتور و همکاران با خلاقیت و بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه ویلا سازی بهترین‌ها را برای شما عزیزان تهیه می‌کند.

هزینه طراحی و ساخت ویلا را میتوان به چه عواملی بستگی دارد؟

  • مساحت و متراژ ویلا
  • محوطه سازی و لنداسکیپ آن
  • منطقه قرار گیری زمین انتخابی برای ساخت ویلا
  • سبک انتخابی ویلا در طراحی کلی و دکوراسیون داخلی
  • نسبت نفر و نیرو ( افرادی که لازم است روی پروژه ها فعالیت های لازمه را انجام دهند)

  بررسی و برآورد هزینه ها

در ساخت و طراحی ویلا سبک های متفاوتی به کار گرفته می شود که انتخاب هریک از سبک ها منوط به استفاده از مصالح و متریال خاص خود بوده و ویژگی های ساختی خود را دارند. بر این اساس هزینه های متفاوتی شامل هر سبک شده که باید با مشاورین طرح در خصوص آن ها صحبت نمود. اما با توجه به مسائل مطرح شده هزینه های ساخت در ابتدا برای شروع روند کار، اجرا و ساخت پروژه و همچنین بهره برداری از ویلای مورد نظر شما است. در این بین ممکن است اتفاقات و عواملی دیگری نیز بر کاهش و افزایش هزینه ها تاثیر گذار باشد. در این خصوص میتوانید با طراح دفتر آرتور و همکاران در ارتبط باشید تا شما را به بهترین نحو ممکن و درست راهنمایی نمایند.

روابط میان کارفرما با اعضای پروه طراحی

کلینیک تخصصی طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا یدکوراسیون داخلی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

گروه مهندسین فاوکس یکی از گروه های فعال در زمینه مشاوره، خرید ،طراحی و اجرای فضاهای داخلی می باشد.

رنگ نه تنها یکی از ارزان ترین مواد آرایشی است، که از حیث کاربرد و تنوع روش استفاده و نیز از جنبه ی تاثیر بصری، قوی ترین ابزار موجود در دست شما محسوب می شود. هرگز توانایی رنگ را در نشاط بخشیدن به اتاقی دل مرده، امروزی کردن اتاقی کهنه، تاثیرگذاری بر ویژگی های معماری فضا و دکوراسیون و حتی تغییر بصری ابعاد اتاق ، دست کم نگیرید.فهرست خواص رنگ به همین محدود نمی شود. این عنصر آرایشی به سرعت و بدون نیاز به مهارت حرفه ای وارد دکوراسیون فضای معماری اتاق شما می شود. به این ترتیب راحت می شود آن را امتحان کرد و اینجا با رنگی چشمگیر و آنجا با نقشی پرکار به تجربه پرداخت.

قدرت رنگ و تاثیر بسزای آن در معماری و دکوراسیون داخل بنا

. اگر نتیجه ی کار مطابق میل تان نبود، می توانید اشتباه را با لایه ی دیگری از رنگ بپوشانید. توجه : برای دیوارهای کلیه ی فضاهای زندگی به طریق معمول رنگ روغنی مصرف می شود که هم نوع مات آن موجود است و هم نوع براق آن. در صورت لزوم از ترکیب این دو به رنگ نیم مات می توان دست یافت. تفاوت رنگ روغنی که کمی گران تر از رنگ پلاستیک است، این است که قابل شست و شو است و فضای اتاق شما می تواند سال ها نیاز به رنگ کاری و نقاشی نداشته باشد. چرا که کافی است آن رنگ را با یک اسفنج و آب و  مواد شوینده بشویید تا مانند روز اول شود. در صورتی که با رنگ پلاستیک چاره ای جز رنگ کاری مجدد ندارید. در کشور ما فقط سقف ها را از پلاستیک رنگ می کنند آن هم به جهت صرفه جویی که به نظر من در همین حد هم درست نیست.

قدرت رنگ و تاثیر بسزای آن در معماری و دکوراسیون داخل بنا

Interior-Design-Color-1

قدرت و تاثیر رنگ در معماری و دکوراسیون

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳