طراحی و اجرای ویلا

در مطلب زیر به بررسی ویلا از نقطه نظر معنی کلمه آن و اصول طراحی و اجرای ویلا مناسب پرداخته خواهد شد.این توضیحات شما را در راستای رسیدن به طرحی مناسب با توجه به دلخواسته تان یاری خواهد کرد. قبل از هر چیز شما باید عوامل مهمی را که باید در ساخت یک ویلا در نظر گرفته شود، بشناسید. عوامل مطرح شده در متن زیر نگاهی کلی را برای شما از ابتدای ساخت ویلا تا انتهای آن شکل می دهد.

ویلا چیست؟

  ویلا (villa) را خانه‌هایی دور از شهرها و یا ساختمان هایی که اغلب در محیطی طبیعی با در خواست افراد مرفه جامعه و توسط معماران ساخته میشد، می نامیدند. در ابتدای امر، در ایتالیای باستان (رومیان) و سپس در دوره رنسانس شکل گرفت. در واقع رومیان ثروتمند دارای خانه هایی بودند که در حومه یا خارج شهرها شکل میگرفتند.

این ویلاها بزرگتر و دلبازتر از سایر خانه ها بود. با گذشت قرون متمادی، مفهوم ویلا تا قسمتی دچار تغییراتی شده است. و به خانه هایی که در درون و حومه شهرها و یا در باغ ها ساخته می شوند نیز گفته می شود. ویلاها ساختمان هایی هستند که عموما برونگرا بوده و نمایی از چهار طرف بنا را در پیش روی ببینده قرار می دهند. در زیر در خصوص طراحی و اجرای ویلا صحبت خواهیم کرد:

اصول طراحی ویلا

طراحی و اجرای ویلا دارای جنبه های مختلفی در راستای تخصیص فضاها است. در طراحی ویلا باید به نکات ویژه ای از جمله عملکرد و کارکرد فضاها دقت نمود.در این راستا باید توجه داشت که لزوما نباید کل متراژ قابل طراحی را از اتاق ها پر کرد. گاهی باید فضاهایی آزاد و تهی در نظر گرفته شود. و بخش هایی از ساختمان را به این شکل قرار داد. باید بخش هایی را برای جمع شدن افراد در کنار هم دید.

که می تواند فضایی با جزییات طراحی بیشتر باشد. همچنین در ویلاها توجه به این نکته حائز اهمیت است. که تاکید بیشتری به فضاهای نیمه باز و باز ازجمله تراس ها ، بالکن ها و محوطه سازی حیاط. مهمترین نکته در ساخت ویلا انتخاب نوع سبک ساخت آن با توجه به بودجه، سلیقه و مکان انتخابی کارفرما است.

سلیقه شما در انتخاب سبک نقش به سزایی داشته و می تواند طرح کلی بنا را رقم زند. شما می توانید با بررسی سبک های مختلف چه در طرح کلی ویلا و چه در طراحی دکوراسیون داخلی به آنچه که ایده آل شما در طراحی ویلا است، برسید.از طرفی دانستن این نکته حائز اهمیت است. که سبک بیرونی و داخلی بنا باید با هم پیوستگی داشته و یکپارچگی لازمه را در طراحی ویلا ارائه دهد. مکان انتخابی شما و اقلیم محیط و شهر مورد نظر از عواملی است که میتواند کل طرح را تحت تاثیر قرار دهد.

برای مثال در فضاهای مرطوبی چون شمال و جنوب کشور. اتخاذ تصمیماتی در خصوص ساخت ویلا برای جلوگیری از تاثیر رطوبت بر ساختمان و همچنین ایجاد تهویه بسیار مهم است. و یا در بخش های کویری باید با در نظر گیری گرمای شدید هوا و نیاز به خنک سازی ویلا کار طراحی صورت گیرد. همه این نکات را می توانید با معمار انتخابی خود مطرح نموده و در این راستا با او صحبت کنید. دفتر معماری آرتور و همکاران در تلاش است تا در خصوص طراحی و اجرای ویلا مورد دلخواه شما ر ا به بهترین نحو ممکن طراحی کند.

به طور خلاصه می توان به عوامل زیر در خصوص طراحی ویلا اشاره داشت:

  • انتخاب نوع سبک . از قبیل مدرن، مینیمال و ایرانی
  • تناسب بین محوطه خارجی و طراحی دکوراسیون داخلی (پیوستگی و یکپارچگی بنا)
  • توجه به کارکرد فضاها و طراحی درست ، دقیق و مناسب پلان ویلا
  • بررسی دقیق مکان سایت پروژه و همچنین مطالعه وضع موجود و توجه به تمامی شرایط محیطی اعم از ساخت و سازهای مجاور، طبیعت اطراف و شرایط اقلیمی.
  • استفاده از زیرساخت ها و امکانات موجود در سایت مورد نظر در ساخت ویلا

نمای خارجی ویلا مشا ( طراح: دکتر آرتور امید آذری)

فضای درونی ویلا دره ( والی) (طراح: دکتر امید آرتور آذری)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳