طراحی و ساخت بام سبز در ویلا به عنوان یک فناوری سازگار با محیط زیست

در این مقاله به اهمیت طراحی و ساخت بام سبز در ویلا به عنوان یک فناوری سازگار با محیط زیست ، کارآمد و پایدار پرداخته می شود. بام سبز یا بام زنده به سقف ساختمانی گفته می شود که پوشیده از پوشش گیاهی است. همچنین به عنوان یک محیط قابل رشد و دارای حیات است و بر روی لایه های ضد آب قرار می گیرد.

از طراحی بام سبز چه می‌دانید؟

در بام‌های سبز یا زنده ممکن است شامل لایه های دیگری مانند سطوح ریشه زدا و سیستم های زهکشی و آبیاری باشند. در بعضی مواقع محدودیت‌های طراحی ویلا ایجاب می کند تا گیاهان دربام و تراس ها، گلدان ها نگهداری شوند. اگرچه بام سبز به معنای واقعی محسوب نمی‌شوند. اما می توانند طراحی ویلا را به اهداف طراحی سبز نزدیک کند.

طراحی و ساخت بام سبز در ویلای خطی(برندساختمانی دکترآرتور)

بام و تراس های سبز در طراحی ویلا می توانند باعث ذخیره آب باران ، ایجاد عایق ، افزایش حس آرامش و سرزندگی برای ساکنین شود. همچنین در اطراف بام با ایجاد یک منظره زیبا و کمک به کاهش دمای هوای شهری و اثر جزیره گرمایی از فواید دیگر این بام‌ها است. بام سبز تولید سایه و زیستگاه طبیعی می‌کند. گرما را از طریق تبخیر و تعرق از هوا خارج می کند.

باعث کاهش دمای سطح بام و هوای اطراف می شود. بام های سبز در طراحی ویلا علاوه بر جذابیت بصری، فضای بدون استفاده بام را قابل بهره‌وری می‌سازد.

کاهش استفاده از انرژی، کاهش آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه‌ای را می‌توان از فواید این بام‌ها دانست. همچنین بهبود سلامت و آسایش انسان، افزایش مدیریت آب، بهبود کیفیت زندگی نیز از مزایای این بام‌ها است. کنترل سر و صدا دلیل دیگری برای انتخاب بام های سبزدر ویلا است. خاک ، گیاهان و لایه هوای محبوس شده عایق صدا را ایجاد می کنند.

این موضوع می تواند به معنای کاهش سطح صدای داخل ویلا باشد. مطالعات تحقیقاتی برای تعیین نوع بام سبز مناسب ویلا و نحوه طراحی آنها بسیار مهم است. این بام‌ها باید با توجه به قوانین و در چارچوب محدودیت های ساختاری و شرایط حاکم بر محیط زیست ساخته شوند. در نهایت انتخاب بام و تراس های سبز به عنوان یک استراتژی در طراحی و ساخت ویلا باشد. و می تواند به پایداری محیطی و همچنین افزایش جذابیت بصری و زیباشناسی موثر واقع شود.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳