نمادگرایی در طراحی ویلا

منظور نمادگرایی در طراحی ویلا، استفاده از مفاهیم یا عناصر خاصی در طراحی است. که برای رساندن مضامینی خاص معماران از این نمادها بهره‌ می‌برند.

آیا اطلاعاتی در خصوص نمادگرایی یا سمبولیسم در طراحی دارید؟

علاوه بر این مسائل باید دانست که معماری صرفا استفاده از مصالح، موارد اقتصادی و علمی نیست. بلکه به‌کارگیری علم و هنر به صورت توامان منجر به شکل‌گیری معماری می‌شوند. تا تشکیل معماری معنادار و با مفهوم را ارائه دهند. در واقع می‌توان اینطور بیان نمود که معماری از چند مرحله تا رسیدن به شکل و فرم نهایی تشکیل شده است. از ترکیب این مراحل معماری نهایی شکل می‌گیرد. از مرحله ایده پردازی که خلاقیت و نوآوری را به عهده دارد و بیشتر مفاهیم نظری و هنری در این مرحله شکل می‌گیرند. و بعد مراحل اجرا و ساخت و بهره‌بری از پروژه که می‌توان علم و مهارت را دخیل در این روند دانست.

استفاده از نمادها در معماری سبقه طولانی دارد. در واقع معماری با استفاده از نمادها و تمثیل‌ها در مکان و زمان ثبت می‌شود. معماری تاریخ را ثبت می‌کند و برای آیندگان حفظ می‌کند. اما کیفیت استفاده از این نمادها بسیار مهم بوده و نباید به ابتذال کشیده شود. استفاده سطحی از نماد‌ها و نشانه‌ها برای مثال فقط در تزیینات را نمیتوان نماد گرایی درستی خواند. و این موضوع باید در عمق و جان معماری نفوذ کند تا بتواند پیام رسان خوبی در برابر دیدگان افراد باشد.

این نمادها را می‌توان در همه ساختمان‌ها به خصوص در بناهای یادبودی و مذهبی به وفور دید. استفاده از اعداد، تصاویر گرافیکی، به صورت مفاهیم و مضامین در طراحی پلان و حجم و در هندسه‌های فضایی و مفهومی می‌توانند راهکارهایی برای به‌کارگیری نماد‌ها در طراحی معماری دانست. در معماری مدرن امروز بیشترین استفاده از نماد و نمادگرایی در کاربست مفاهیم استعاری و انتزاعی است. شاید بتوان مهمترین معمار این سبک را دنیل لیبسکیند دانست. موزه برلین یهود که در مقاله‌ای مفصلا به آن پرداخته‌ایم، نمادی از مظلومیت یهودیان در برلین است.

نمونه‌هایی از نمادگرایی در طراحی ویلا

Weekend Retreat 

معمار: Lightscape Architects

این ویلا با توجه به نمادگرایی مفهومی و استعاری شکل گرفته است. برای خانواده‌ای کوچک طراحی شده که به دور از شلوغی شهر قرار بگیرند. و درواقع ویلا نمادی از درهم‌آمیختگی فضای شهری و روستایی در کنار هم است. ویلا به صورت مکانی برای استراحت خانواده در آخر هفته‌ها ساخته شده است. و حداکثر تلاش معماران در حفظ محیط طبیعی و سبز و استفاده حداقلی از زمین است. تراس‌های ایجاد شده نقشی اساسی در خصوص جذب نور و جلوگیری از باران‌های شدید موسمی ایفا می‌کند.

همچنین بازشوهای این تراس‌ها باعث دریافت نسیم‌های جنوبی شده که به مقدار فزاینده‌ای گرمای خورشید را کاهش می‌دهند. از طرفی چشم‌اندازی وسیع را به نمایش می‌گذارد که جذابیت اتاق‌های خواب در طبقه بالا را افزایش می‌دهد.

نمادگرایی در طراحی ویلا نمای بیرونی
نمای داخلی از نمادگرایی در طراحی ویلا
فضای پشت خانه در نماد گرایی در طراحی ویلا

Infinity House

معمار: Osamu Morishita Architect & Associates

این ویلا که برای دو خانواده در ژاپن طراحی شده، نمادی از بینهایتی در رفاه، امنیت و سلامت خانواده است. در کنار سایت حوضی وجود دارد که خانواده درخواست توجه ویژه در طراحی به این عنصر بود. زیرا این خانه یا ویلا ساخته شده برای آخر هفته دو خانواده در کنار یکدیگر است. و آن‌ها قصد داشتند در منار طبیعت اطراف قدم بزنند و لذت ببرند.

معماران در تلاش بودند باین بی‌نهایتی را در مناظری خاص به تصویر بکشند. که این ویلا فقط مختص این خانواده باشد. نمای خانه با عناصر متحرک طراحی شده که چشم‌انداز را به زیبایی در برابر چشم خانواده به دور از نورهای آزار دهنده قرار می‌دهد.

طراحی حیاط داخلی نمادگرایی در ویلا
فضای داخلی در طراحی در نماد گرایی
قسمتی از نمای داخلی و خارجی در نمادگرایی

نمادگرایی در طراحی ویلا برند آرتور

ویلای روی آب

نماد یین یانگ چه در باب فرم و چه در باب مفاهیم در اسکیس های اولیه این ویلا مشهود است.از مفاهیم استفاده شده در کانسپت این پروژه تضاد ودر عین حال اثر متقابلشان بر یکدیگر است.بر اساس این طرز تفکر تمام پدیده های طبیعی ،شامل یا تابع یک تضاد مضاعف هستند.این زوج های متضاد بر خلاف تضادشان، نفی کننده یکدیگر نیستند. بلکه هر کدام آنها شرط وجود دیگری به شمار می روند.

طراح پروژه از این مفاهیم ، برای ایجاد رابطه ساختمان با محیط، هوشمندانه بهره برده است.در این اثر طبیعت و معماری در برابر هم قرار ندارند بلکه در هم ادغام شده و یکدیگر را تکمیل می کنند. ارتباط بین ساختمان و زمین ،قرار دادن بنا بر روی آب است.که منجر به کاهش “وزن احساسی” ساختمان می شود ،رابطه بنا با محیط بیرون از طریق پل و رامپ ها امکان پذیر است.

برند آرتور نمادگرایی در طراحی ویلا
فضای بیرونی برند آرتور نمادگرایی
نمای بیرونی در نمادگرایی برند آرتور

برای مطالعه بیشتر در خصوص طراحی و ساخت ویلا می‌توانید به سر برگ طراحی و ساخت ویلا مراجعه فرمایید.:)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳