طراحی روف گاردن(roofgarden)

این روزها طراحی روف گاردن و یا باغ در بام به وفور دیده می‌شود. این سقف‌ها می‌تواند فضای منعطف و با طراوت را در روزهای شلوغ کاری در خانه، برای خانواده به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با طراحی این فضاها، فضای نشیمن جدیدی را به خانه اضافه کنید.

آیا در فکر طراحی یک روف گاردن در پشت بام خانه خود هستید؟

رووف گاردن ها باید با توجه به مسائل زیادی طراحی و اجرا شوند. شاید مهمترین نکته در ساخت این فضا در نظر گرفتن وزن وارده از طرف سقف به کلیه اعضای ساختمان باشد. گل‌ها وگیاهان مورد نظر، مبلمان و تجهیزات لازم و تاسیسات مورد نیاز در خصوص باغی در پست بام عوامل موثر در طراحی روف گاردن است.

روف گاردن‌ها می‌توانند بر روی انواع مختلف سقفها با در نظر گرفتن تمهیدات لازم اجرا شوند. شما باید برای طراحی و اجرای آن با متخصصین لازم و کاربلد مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند شما را در انتخاب گیاهان مورد استفاده،‌تجهیزات و مبلمان‌ها یاری دهند.

استفاده از ابزار و وسایل سبک از نکاتی است که باید حتما رعایت شود. گلدان‌ها و باکس‌های سبک چوبی و یا مصالحی از این دست می‌توانند موثر واقع شوند. نوع سیستم آبیاری که به طور معمول سیستم آبیاری قطره‌ای است در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می‌شود. نوع گیاهان مورد استفاده باید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه تهیه شوند. نور آفتاب، شدت وزش باد و میزان بارندگی در منطقه زندگی شما در انتخاب گیاهان برای طراحی روف گاردن موثر است.

رعایت جوانب ایمنی در طراحی روف گاردن بسیار مورد توجه است. باید میزان جان‌پناه یا نرده‌ها و هر آن چیزی که برای جلوگیری از سقوط افراد و وسایل به پایین تعبیه می‌شوند، به درستی و با قوانین مربوطه طراحی و ساخته شوند. برای به‌وجود آوردن فضاهای خصوصی‌تر می‌توانید از درختانی که به صورت کپه‌ای رشد می‌کنند، با مشورت از افراد خبره بهره‌مند شوید.

در نگاهی دیگر شما می‌توانید بام‌های خود را به تراسی وسیع برای بازی بچه‌ها با تمهیدات لازم تبدیل کنید. فضایی مطمئن و ایمن برای گذراندن وقت! اتاق‌های مطالعه و یا کار روبازی که علاوه بر چشم‌انداز خوب در روزهای آفتابی می‌تواند فضایی منعطف را در پی داشته باشد.

نمونه‌هایی از طراحی روف گاردن

Roof Gardens

معمار: Ladesignstudio

این ویلا در کشور ویتنام، با اقلیمی گرمسیری واقع شده است. این روف گاردن با هدف ایجاد فضایی دلباز و با آرامش برای خانواده و قرارهای دوستانه طراحی شده است. واضح‌ترین نکته پروژه برقرار ارتباطی صمیمانه بین انسان، معماری و طبیعت است. معماران مجموعه در تلاش بودن فضایی آمیخته با سکون و آرامش گیاهان را با زندگی روزمره و شلوغ انسانی و ماشینی پیوند دهند. این روف‌گاردن‌ها در سطوح مختلف خانه و با گیاهان گرمسیری ایجاد شده‌اند.

در این باغ‌های کوچک، معماران مجموعه فضاهایی برای کشاورزی و محصولات ارگانیک را فراهم آورده‌اند. این روف گاردن در باز سازی جدید به خانه اضافه شده است. اما با طراحی درست و بجای طراحان فاصله زمانی سازه‌های جدید و قدیمی مشخص نبوده و یک کل یکپارچه را رقم می‌زنند. حوض‌های آب،‌ماهی‌های قرمز گیاهان و حتی مبلمان مورد استفاده در طراحی روف گاردن همبستگی جذاب را در نظر کاربران فراهم آورده است.

طراحی گاردن روف در طبقات
طراحی گاردن روف در نمای دیگر
طراحی گاردن روف با مبلمان

نمونه طراحی‌ روف گاردن توسط برند آرتور

ویلا خطی

ویلای خطی، در طالقان واقع شده است. این ویلا یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب است. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی: نیازهای ساکنان آن، موقعیت قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا است.

حیاط مرکزی به عنوان فضای واسط بین شرق و غرب ویلا عمل می کند. در حالیکه حیاط مرکزی اجازه ورود نور طبیعی را به داخل ویلا می دهد باعث ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی نیز می گردد. این فضا، فضای واسطه ایی است. فضایی بین لبه بیرونی و داخلی برای کنترل نوسانات شدید آب و هوایی در زمستان و تابستان. از طرف دیگر به منظور تسلط بر چشم اندازهای طبیعی منطقه بخش اعظمی از نمای پروژه شفاف در نظر گرفته شد. در بام این پروژه طراحی روف گاردن صورت گرفته است. که فضای نشیمنی باز را برای کاربر فراهم می‌آورد.

طراحی گاردن روف ویلا خطی
مقطع طراحی گاردن روف

ویلا طالقان

ویلای طالقان در بستری سبز و پویا شکل گرفت. ایجاد نظرگاه در مجموعه برای استفاده از طبیعت پیرامون از اهداف طراحی است. طبقات بر اساس شکل بستر و احترام به سایت شکل گرفت و سبب ایجاد فضاهای پویا همانند کنسول های معلق ، بام های سبز و محوطه سازی زیبا گردید. در این سایت از انرژی خورشیدی برای تامین سرمایش و گرمایش استفاده شده است.کنسول‌های معلق نقش روف گاردن را نیز بازی می‌کنند. و فضایی قابل انعطاف را برای خانه با طراحی روف گاردن فراهم کرده است.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳