معماری همساز با اقلیم در طراحی ویلاها

برای ساخت و طراحی ویلاها بهترین طرح، طرحی همساز با اقلیم منطقه است. این معماری، معماری پایدار بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه طراحی می‌شود.

در خصوص معماری همساز با اقلیم چه می‌دانید؟

معماری همساز با اقلیم یا Eco-friendly، طراحی است.که با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی محل سایت پروژه شکل می‌گیرد. هدف از این طراحی،‌بهره‌مندی هرچه بیشتر از انرژی‌ها و جلوگیری از هدر رفت آن است. از طرفی این فرآیند می‌تواند در جهت سلامت بهداشت و روان افراد نیز تاثیرگذار باشد. با کم شدن آلودگی‌ها مختلف و زباله‌ها می‌توان به این امر دست یافت. در واقع معماری در تلاش است تا بتواند با استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن شرایط دوستی هرچه بیشتر با طبیعت را فراهم نماید.

بیشترین تلاش معماران در این راستا به‌وجود آوردن تکنولوژی و مصالحی است که بتواند سازگار با محیط و طبیعت گام بردارد.نگاه طراحان در همه دوران به طبیعت بوده تا بتوانند معماری سبز و پایدار و یا بیونیک را ارتقا بخشند. استفاده از متریال‌های بوم و منطقه حاضر و همچنین مصالحی که دوام بیشتری دارند را می‌توان از فاکتورهای این گونه از معماری دانست. بهره‌گیری از تکنولوژی روز در ساخت بنا و هوشمند سازی ساختمان برای استفاده بهینه از انرژی نیز از شاخصه‌های دیگر است. این نوع تکنولوژی‌های هوشمند در جهت مطبوع ساختن هوای ساختمان چه با سرمایش هوشمند و چه گرمایش و یا حتی با تهویه مطبوع و مکانیکی فعالیت می‌کنند.

معماری با این نوع نگرش همانند ساخت با طبیعت است. اقلیم را در برمی‌گیرد. و شرایط را با توجه به شرایط محیط فراهم می‌سازد.ممکن است به‌کار گیری این مصالح و متریال و بالابردن مقاومت ساختمان در برابر عوامل با عایق کاری، در ابتدا گران به نظر بیاید. اما با گذر زمان و پدید آمدن شرایط مطبوع در ساختمان با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توان به صرفه جویی در مصرف انرژی رسید. پس در هزینه‌ها و پرداخت پول در ازای مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

نمونه‌های طراحی ویلا با توجه به معماری همساز با اقلیم

Eco-Sustainable House 

معمار: Djuric Tardio Architectes

این خانه با توجه به اصول معماری همساز با محیط طراحی ده است. دیوارهای کشویی که سعی در منعطف سازی محیط داشته و نور گیری را در شرایط مختلف فراهم می‌آورد. دیوارهای خانه به گونه‌ای قابل تغییر طراحی شده‌اند و در تابستان به صورت پلان باز و تراس مانند عمل می‌کند و در زمستان فشرده. این خانه کاملا به صورت مدرن طراحی شده است. روی بام برای تطبیق هر چه بیشتر با محیط شهری از سقف شیروانی استفاده شده است که با قاب‌های چوبی شکل گرفته‌اند. این بام می‌تواند به عنوان بام سبز عمل کرده و فضای نشیمن بازی را برای خانواده فراهم کند.

خانه از فریم‌های پیش ساخته در کارگاه ساخته شده است. استفاده از عایق‌هایی مخصوص فریم‌های چوبی و حداقل آلودگی محیط از مزایای استفاده از این قاب‌ها ست. گرمایش از کف و استفاده از پنجره‌های دو جداره نیز در ساختار پایداری خانه موثر است.

خانه پایدار نمای بیرونی
فضای پشت بام  و همساز با طبیعت
فضای داخلی و همساز با اقلیم

نمونه‌های طراحی ویلا با توجه به معماری همساز با اقلیم در برند آرتور

خانه در زمین

این پروژه در قسمت مرکزی ایران در شهرکرمان ، در اقلیم گرم و خشک واقع شده است. در این طراحی از اصول معماری همساز با اقلیم استفاده شده است. استراتژی اصلی طراحی استفاده از مصالح بوم آورد از جمله خاک رس و سنگ طبیعی است. برای سازگاری با محیط زیست از خاک برداشت شده است.

خانه‌ای در زمین خانه ای همساز با اقلیم
پلان خانه همساز با اقلیم
نمای داخلی همساز با اقلیم

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳