کلینیک تخصصی طراحی و اجرای برج باغ بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی برج باغ ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

زیستگاه آسمان از موشه سفدی ؛ استفاده از هندسه فراکتال در طراحی مجموعه مسکونی متخلخل

ترجمه : ندا باقری

منبع : www.designboom.com

شرکت معماران سفدی، که توسط معمار اسرائیلی- کانادایی مشهور موشه سفدی رهبری می گردد؛ پس از طراحی مجموعه ای از سازه ها در چند دهه ی اخیر با استفاده از فرم های مناسب از هندسه ی فراکتال، این بار به طراحی ” زیستگاه آسمان ” در سنگاپور پرداخته است.

این مجتمع مسکونی ۳۸ طبقه، نماینده ی یک سکونتگاه شهری ِ مرتفع با تراکم بالا جهت طبقه متوسط جامعه است؛ نمونه ای که در سنگاپور و سایر شهرهای آسیایی تقاضای بالایی دارد. طرح های متداول برج های مسکونی از این دستْ، امکانات عمومی خود را در طبقه همکف ارائه می نمایند.

در این طرح، فضاهای اشتراکی در باغ های عمومی ِ گسترده و فضاهای باز در سطح همکف و بالاتر بیان شده اند؛ همچون تراس ها و باغْ سقف های اختصاصی جهت نیمی از آپارتمان های انفرادی. به جای ایجاد برج های مستقل، در طراحی زیستگاه آسمان از مجموعه ای از تراس ها با باغ های انبوه برای بهم پیوستگی مجموعه استفاده شده است.

جرم کلی مجموعه بسیار متخلخل می یاشد و اجازه ی وزیدن به باد و نفوذ نور مناسب به داخل فضاها را می دهد. وجود این چشم اندازهای وسیع و زیبا جهت خانواده ها و اجتماع های استفاده کننده از مجموعه، منجر به ایجاد یک بافت شهری انسانی تر و حساس تر نسبت به بناهای آپارتمانی سنتی گشته است.

این ساختار منحصر بفرد، تهویه ی قابل توجه و نورگیری بسیار مناسبی را برای هر واحد مهیا می نماید که با جریان هوای گرمسیری سنگاپور به خوبی سازگار شده است. در سطح همکف مجتمع، در بالای پارکینگ فرورفته، ۷۲ درصد از سایت به باغ های انبوه و سرسبز، اتاق های اجتماعات در فضای باز، استخرها و مسیرهای پیاده اختصاص داده شده است.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳