گروه مهندسین ایران معماری با مدیریت آرشیتکت آرتورامید آذری

در این بخش تحت عنوان مقالات در معماری بر آن شده ایم تا مجموعه ایی از مقالات ،گفتارها و نظریات موجود در جامعه معماری ایران و جهان را ارائه دهیم، تا سرآغازی نوین در عرصه بحث مبانی و مفاهیم نظری معماری باشد.


شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵


در ساختمان‌سازی و هواپیماسازی به تیر یا عضو افقی گفته می‌شود که یک سرش بر پایه متکی و سر دیگرش از بدنهٔ بنا بیرون نشسته است.
سازه های طره ای شامل برج هایی می شوند که از پی بالا آمده اند. این سیستم شبیه سیستم قاب خمشی در مقابل وزن با مکانیزم فشار و در مقابل نیروی جانبی با مکانیزم خمش و برش عمل می کنند.
برج طره ها تحت خمش کلی قرار می گیرند در حالی که قاب های خمشی بوسیله اتصالات خمشی در مقابل خمش محلی تیر ها و ستون ها مقاومت می کنند. خمش کلی برج های طره ای از حداقل در بالای برج آغاز و به حداکثر در تراز پایه ختم می شود. این در حالی است که در قاب های خمشی خمش محلی تیر ها و ستون ها در هر طبقه از منفی به مثبت متغییر است.

 

06_01_400_01

برج های طره ای می توانند دیوار های باریک، صندوقه های تو خالی و یا ستون های توپر باشند. ولی در مقایسه با دیوارهای برشی که نیرو های جانبی را اصولا با برش تحمل می کنند این سیستم اصولا نیروهای جانبی را با مکانیزم خمش متحمل می شود.مصالح معمول این سیستم بتن آرمه و چوب می باشد. ممکن است کف طبقات نیز از برج طره شود. طره ها به فنداسیون های بزرگی نیازمندند تا در مقابل واژگونی مقاوم باشند. سیستم طره ای با برج های چند گانه ممکن است پی های مفصلی داشته باشند که برج ها را به منظور پایداری بهتر به هم متصل می کند.

5_400

۱- برج طره ای واحد با طبقات طره ای
۲- برج طره ای واحد تحت نیرو های جانبی
۳- برج های دوقلو طره ای با پی متصل برای افزایش پایداری
۴- برج های دوقلو طره ای تحت نیرو های جانبی
۵- برج طره ای واحد با طبقات معلق
۶- برج طره ای واحد با طبقات معلق تحت بار جانبی

 

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳