یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرا ی ویلا، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت  است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به بررسی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

ساخت خانه ی استوانه ای شیشه ای توسط استودیوی طراحی A.Masow  در قزاقستان

در مرکز جنگلی انبوه درآلماتی قزاقستان فضای باز کوچکی با تک درختی چهل فوتی که شاخه های کامل و بالغ آن به اطراف کشیده شده است قرار دارد. اینجا سایت جدیدترین پروژه ی استودیوی طراحی  A.Masow است . یک طرح مسکونی درخشان برای یک مشتری خصوصی .

هزینه ساخت این پروژه از ابتدا تا تکمیل آن در سال ۲۰۱۴ ، ۲۲۵۰۰۰ پوند تخمین زده شده است . این در حالی است که میانگین هزینه ی ساخت خانه در آنجا مبلغی در حدود ۶۲۵۰۰۰ پوند میباشد. این امر موجب شد که این شرکت معماری تا کنون سه در خواست دیگر از سه مشتری خصوصی دیگر که مشتاق به داشتن خانه ی جنگلی و کریستالی خود هستند دریافت کند .

باتوجه به موقعیت کوهستانی آلماتی این ملک با استفاده از یک سری ستون های فلزی ، پنلهای گچی ، بتن و کفسازی چوبی و پنجره های کف تا سقف که بهترین دید را به محیط جنگلی اطرافش میدهد ، ساخته میشود .

آیبک آلماسو ( Aibek almasow ) از استودیوی طراحی A.Masow درباره ی این خانه میگوید : مشتری یک تاجر ۳۸ ساله بود . خواسته ی او ساخت خانه ای برای یک زوج بود . برنامه این بود تا محلی طراحی شود که در آن با دوستی بنشینی و راجع به ایده ها و فلسفه بحث کنی . این خانه میبایست مبدل به فضایی شود که  بستر شکوفایی روحانی و خلاقانه  را فراهم کند .

سرشت کاملاً باز خانه تاکنون انتقادهایی را نیز به دنبال داشته است از جمله براورده نکردن نیازهای اولیه ی رفاهی که از یک خانه انتظار میرود . مانند فضای خصوصی در سرویس بهداشتی و محل خواب.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳