کلینیک تخصصی طراحی و اجرای سازه های نوین

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرای سازه های نوین ، در گروه مهندسی ایران معماری تحت نظارت مهندسین مشاور آلتون سازه  صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین و برتر تکنولوژی ساخت  در راستای اجرایی کردن آنها ، می باشد .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به تعاریف و مفاهیم  نظری پرداخته می شود و در نهایت تکنیک های نوین اجرا معرفی می گردد.

ساختمان صنعتی تحقیق و زیست فناوری گیاهی Derio

طراحی و اجرا : COLL – BARREU ARQUITECTOS

مکان: اسپانیا، بیلبائو، دوریو

ساختمان جدید، تحقیق و زیست فناوری گیاهی، در پارک فناوری Derio، در بیلبائو، اسپانیا واقع شده است.

پارک فناوری، مرکز ۲۵ صنعت با فن آوری بالا در سال ۲۰۱۰ میلادی بود. بنابر این در جهت رشد صنعتی تصمیم به ساخت دو ساختمان جدید برای تحقیق و تولید، به ترتیب، محاسبات و بیوتکنولوژی(زیست فناوری) گیاهی گرفته شد. هر دو این مراکز باید به طور مستقل بوده اما در عین حال با یکدیگر مرتبط نیز باشند و با هم همکاری داشته باشند.

ایده اصلی در طراحی ساختمان از گیاهان تیره آبنوسیان الهام گرفته شده است. ساختمانی مدور، همانند ساقه این گیاهان، بدون لبه های خشن، دو ساختمانی که در میان حجمی انعطاف پذیر همانند یک توده چمن یا ساقه گیاه وجود داشته باشند.

نمای دو پوسته بنا این امکان را فراهم می آورد که ساختمان آزادانه نفس بکشد. در واقع فضای بین دو پوسته ساختمان، با کمک به نگهداشت انرژی، نقش مهمی در تبادلات دمایی و ایجاد حس تازگی برعهده دارد. این فضا، محلی برای ارتباط دائم کاربران با خارج را فراهم می کند.

نما در واقع یک فضای عمودی است که با ارتفاع کامل خود،  نور طبیعی بدون سایه را به هر دو طرف غشاء درونی و پوست بیرونی هدایت می کند. نور وارد شده در نقش یک متریال ضعیف اما مداوم، مرزهای سازه ای را با محیط اطراف از بین می برد. و دیدی وسیع و بدون مانع را برای کارکنان فراهم می آورد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳