کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

مجتمع مسکونی Lochau

Siedlung Seeschanze Lochau

طراحی : Baumschlager Eberle

موقعیت: Lochau، اتریش

ترجمه: فرزانه جهانمردی

مجتمع مسکونیLochau، واقع در کنار دریاچه کنستانتین، شامل شش آپارتمان  مسکونی منحصر به فرد است که برای دستیای به بهترین دید و منظر، به بهترین شکل ممکن در سایت جایگذاری شده اند.

با تبعیت از شیب زمین و با توجه به وجود چشم انداز عالی به سمت دریاچه، هرکدام از خانه ها دارای محدوده بصری خارق العاده ای هستند، و در عین حال کاملا منطبق بر روند توسعه شهری نیز هماهنگ شده اند. تناسب چیدمان فضاهای داخلی به نحوی است که اتاق های نشیمن و بالکن های هر خانه به خوبی از درون و بیرون روشنایی دریافت می کنند.

همچنین وجود بالکن های منحنی، که در یک یا هر دو طرف بنا قرار گرفته اند، علاوه بر ایجاد جلوه بصری و شهری، و نماد و نشانه هویتی برای هر ساختمان، نوعی دعوت محیط پیرامون به درون ساختمان قلمداد می شود. در حقیقت، شمای شهرک و نوع خانه های مسکونی، یک سیستم درهم تنیده بصری را ایجاد کرده است و نشان می دهد که فضاهای هر دو کاربری کاملا با یکدیگر هماهنگ و درگیر شده اند.

سایت مجموعه شامل دو پیاده رو، یک جاده دسترسی در جنوب و یک منطقه جنگلی در شمال مجتمع مسکونی می باشد. نحوه قرار گیری بلوک های مختلف مجتمع به گونه ای است که فضاهای عمومی در میان فضاهای خصوصی قرار گرفته اند، و بسته به کاربری خاص هر کدام، فضا گسترده تر و یا باریکتر می شود. این نوع چیدمان و جایگیری فضاهای ساختمانی در محیط پیرامونی خود، تولید نوعی هیجان و تنوع می کند، در نتیجه به هر فضا اجازه می دهد که کیفیت ذاتی خود را به خوبی نشان دهد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳