پاک کردن دیوار، کاشی یا سرامیک، کار زیاد راحتی نیست بویژه اگر آلودگی‌های پخش شده روی آنها وسیع باشد. البته پاک کردن سطح کاشی نسبت به تمامی پوشش های دیگر سطح بسیار اسان تر است و اصولاً از نظر آلودگی سطح کاشی بسیار بهتر از سایر سطوح است.

روش هایی برای پاک کردن دیوار رنگ کاشی سرامیک

 

 

یک بچه شیطان که مرتب دست‌های کثیفشرا به دیوارها می‌مالد، یک بچه کنجکاو دیگر که حاضر نیست مداد رنگی‌هایش را روی دفترچه‌اش امتحان کند و دیوارها را بیشتر می‌پسندد، پدربزرگ که عادت کرده پشه‌ها را روی دیوارها گیر بیندازد، دوده شوفاژ، شومینه و بخاری، لکه‌های چربی بر کاشی‌های آشپزخانه و سرامیک‌های جرم گرفته حمام و دستشویی، اینها همه می‌گویند خانم خانه (یا مرد خانه اگر اهل تمیزکاری باشد) برای داشتن خانه‌ای پاکیزه و زیبا کلی کار دارد.

البته پاک کردن دیوار، کاشی یا سرامیک، کار زیاد راحتی نیست بویژه اگر آلودگی‌های پخش شده روی آنها وسیع باشد. بعضی وقت‌ها نیز به جای این‌که تمیزکاری‌هایمان به دیوارهای خانه جلا بدهد، بدتر آنها را خراب می‌کند و ما را به جایی می‌رساند تا هزینه یک دست نقاشی رنگ روغن را بپذیریم. پس پاک‌کردن سطوح خانگی نیز مهارت می‌خواهد که اگر آنها را بدرستی یاد بگیریم بسیاری از هزینه‌های اضافه را حذف می‌کنیم.

 

گام اول:برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند از این روش استفاده کنید: یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس(یکی از کانی‌های پاک‌کننده خانگی که ضدعفونی‌کننده ملایمی است)، یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک. با مخلوط کردن این مواد با هم پاک‌کننده‌ای مناسب به دست می‌آورید که می‌توانید با آن دیوارهای رنگ روغن را بدون ترس از خراب شدن تمیز کنید اما یادتان باشد هنگام استفاده از محلول دستکش بپوشید.

مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک‌چهارم پیمانه جوش‌شیرین و یک‌دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ نیز فرمول دیگری برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی یا کاشی و سرامیک است.

اما اگر بچه‌هایی دارید که لوازم‌التحریر خود را روی دیوارها امتحان می‌کنند و لکه‌های آن شما را اذیت می‌کند آنها را به‌وسیله یک مسواک کهنه و کمی خمیردندان پاک کنید. بهترین کار برای پاک کردن لکه‌های مداد شمعی نیز استفاده از شیر پاک کن و مالیدن آن با یک تکه پنبه بر سطح دیوار است.

برای پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری، ابتدا پارافین را با قراردادن یخ روی آن جدا کرده و پس از کندن توسط جسمی تیز، لکه و چربی مانده را با روش اتو و کاغذ مومی یا دستمال حوله‌ای از بین ببرید. به این صورت که کاغذ یا دستمال را روی لکه قرار داده و اتوی گرم را روی آن بگذارید سپس کاغذ یا دستمال را جابه‌جا کرده تا برای دفعات بعدی محل جذب لکه دوباره روی آن قرار نگیرد.

 

پاک کردن دیوارهای آجریهم روش‌های خودش را دارد و بهترین راه برای این کار ساییدن دیوار با یک تکه سمباده نرم است.

برای پاک کردن شوره و سفیدک روی کاشی و سرامیک نیز می‌توان از این روش استفاده کرد، یعنی مالش دادن یک تکه لیموترش یا دستمال آغشته به سرکه روی سطح مورد نظر. واکس اتومبیل نیز تمیزکننده خوبی برای کاشی است. آن را روی سطح مورد نظر بمالید و پیش از خشک شدن با دستمال نرم مالش دهید.

اما انگار تا شیشه‌های خانه تمیز نباشد و مناظر بیرون آن به همان شکل واقعی‌اش دیده نشود، خیال اعضای خانه راحت نمی‌شود. برای داشتن شیشه‌هایی تمیز و شفاف توصیه می‌شود در روزهای بسیار سرد که شیشه‌ها یخ زده‌اند آنها را پاک نکنید. در این وضعیت شیشه‌ها بسیار آسیب‌پذیر و شکننده می‌شوند و امکان شکستن آنها زیاد است، اما اگر در فصل گرم شیشه‌ها را تمیز می‌کنید، بدانید شیشه‌هایی که لکه و رسوبات آب روی آن است را باید با مخلوط آب و سرکه سفید تمیز کنید.

همچنین می‌توانید برای تهیه یک شیشه پاک کن در منزل اقدام کنید، یعنی ۲ پیمانه آب، نصف پیمانه الکل و یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کرده و محلولی معجزه‌آسا برای تمیز کردن شیشه‌ها و آینه به دست بیاورید. این محلول را روی شیشه بپاشید و آن را با دستمال تمیز پاک کنید.

برای از بین بردن لکه حشراتروی پنجره‌ها هم می‌توانید از چای سرد و دستمال استفاده کنید. بهترین روش برای از بین بردن لکه‌های سیاهی که در گوشه‌های پنجره به‌وجود می‌آید نیز استفاده از مسواک کهنه است. به این ترتیب که آن را در مخلوط آب و مایع سفید کننده وارد کنید و سپس روی محل مورد نظر بکشید.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳