دفتر اداری یاندکس

Yandex office

دفتر اداری یاندکس Yandex office

این پروژه در سال ۲۰۰۸ جوایز متعددی دریافت کرد. چهار سال بعد معماران za bor و Yandex تصمیم گرفتند این پروژه را در مقیاس بزرگتر اجرا نموده و دفتر شماره دو را که دو برابر اولی است، افتتاح کنند.

دفتر اداری یاندکس Yandex office

این دفتر اداری تا حدی به منشاء همکاری معماران za bor و بزرگترین شرکت روسی IT، Yandex، باز می‌گردد.

طراحی دفتر اداری یاندکس Yandex office

اولین دفتر اداری که توسط معماران za bor برای Yandex توسعه یافت در طبقه زیرین ساختمان مرکز تجاری Benois در سن‌پترزبورگ قرار دارد.

طراحی داخلی دفتر اداری یاندکس Yandex office

دفتر جدید یک ساختمان چهار طبقه با راهروی دویست متری بود. اما اندازه مهم نیست، مشتریان خواستاری دفتری متفاوت از دیگر دفترها بودند.

طراحی داخلی دفتر اداری یاندکس Yandex office

معماران با حداقل دو چالش روبرو بودند. اولاً ساماندهی فضای بسیار پیچیده در امتداد محور راهروی مرکزی. و دوماً، چالش برای خوش‌نمایی و جلب توجه دفتر اداری.

طراحی داخلی دفتر اداری یاندکس Yandex office

پس از بحث و گفتگوی طولانی، معماران این پروژه، Peter Zaytsev وArseniy Borisenko تصمیم گرفتند از ناحیه‌بندی برگزاری مضاعف استفاده کرده و فضای کاری، اتاق و اشیاء عجیب و غریب در طول راهرو بسازند.

طراحی داخلی دفتر کار یاندکس Yandex office

با این اشیاء غیرمعمول،‌ میهمانان خود را داخل سرویس جستجوی Yandex می‌یابند. در قسمت پذیرش با دکمه معروف «جستجو» و پیکان زرد رنگ (لوگوی غیررسمی Yandex و بخش مهمی از وب‌سایت) مواجه می‌شوند.

همانطور که در راهرو پیش می‌روند، جعبه ورودی نام کاربری و رمز عبور را می‌بینند. با هر قدمی که جلوتر می‌روند علامت‌های سرویس‌های Yandex بیشتری را مشاهده می‌کنند. از آنجا که برخی از علامتها به اشیا سه بعدی تبدیل شده‌اند، تشخیص آنها در وهله اول کمی مشکل است.

504566e728ba0d7ecb0001e0_ya_400

میهمانان این دفتر پیش‌زمینه عالی و منحصر به فردی را دریافت می‌دارند، زمینه‌ای که خود  Aldous Huxley  نیز خواب آن را نمی‌دید. بازدیدکنندگان خود را در فضایی جالب و سرگرم کننده میبینندد که معماران آن را از خطی به سه‌بعدی تبدیل کرده‌اند. بنابراین، بر طبق تصورات معماران، میهمانان و کارمندان اداره وارد سرویس شبکه‌ای Yandex می‌شوند.

5045670b28ba0d7ecb0001e9_ya_400

رنگ‌های روشن و لکه‌های پراکنده در اینجا و آنجا، بازدیدکنندگان را در اداره راهنمایی کرده و روحیه کارمندان را شاد می‌نماید.

طراحی داخلی دفتر کار یاندکس Yandex office

در مقوله عملکرد، در نگاه اول تمام این اشیاء تزئینی به نظر می‌رسند. بر فرض مثال،  شی مارپیچ، بخش ارتباطات غیررسمی را از راهرو جدا می‌سازد. پلیمر فشرده‌ای که ساعت «عروس دریایی» است در واقع جایگاه پرینترهای شبکه‌ای می‌باشد.

5045670e28ba0d7ecb0001ea_ya_400

این پروژه تا حدی پیچیده بود و اولین دلیل آن این است که چنین پروژه‌ای نه تنها در سن‌پترزبورگ بلکه در هیچ کجای روسیه تا به حال انجام نشده است.
بنابراین، بسیاری از راه حل‌ها در حین طراحی و انجام پروژه به دست آمده است. سختی کار مربوط به اشیاء سه بعدی نبود. آنها بر اساس فن‌آوری‌های طرحهای تبلیغاتی ساخته شده‌اند (قفس‌هایشان با فوم پلی‌استر با استانداردهای مقاوم در برابر آتش و امنیت محیطی پُر شده است.) از سوی دیگر، نصب سقف که از تیغه‌ها‌ی اصل تهیه شده بسیار مشکل بود.

504566fe28ba0d7ecb0001e6_ya_400

این دفتر اداری علاوه بر فضای کار، دارای سالن ورزشی ، کافه‌تریا و سرویس بهداشتی است. Herman Miller و Walter Knoll سیستم را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که با چند اتاق مذاکره رسمی و غیررسمی، دو سالن سخنرانی و اتاق‌های کاری این مجموعه را به مکان جذابی تبدیل کرده‌اند و مراجعه‌کنندگان از گذراندن زمان در آنجا لذت خواهند برد.

طراحی داخلی کافه تریا دفتر کار یاندکس Yandex office

طراحی داخلی فضای انتظار دفتر کار یاندکس Yandex office

پلان دفتر کار یاندکس Yandex office

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳