گروه مهندسین ایران معماری

یکی از فعالیت هایی در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت نمونه های مشابه در پروژه های معماری است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

کلیسای یادبود روز آزادی

(Jubilee Church, La Chiesa del Dio Padre Misericordioso)

معمار: ریچارد میر و شرکا

کارفرما: اسقف اعظم رم

نانوماده مورد استفاده: سیمان فتوکاتالیتیک تی. ایکس. میلنیوم TX Millennium و تی. ایکس. اکتیوTX Active

تولیدکننده: شرکت ایتال چمنتی

محل پروژه: رم، ایتالیا

تاریخ افتتاح پروژه: ۲۰۰۳

این کلیسا به عقیده مسیحیان، نگینی بر تاج منطقه تحت نفوذ اسقف اعظم رم است و از سوی پاپ ژان پل دوم، وفور شفقت نامگذاری شده است.

کلیسای یادبود روز آزادی، پنجاهمین کلیسای جدیدی است که در حومه رم ساخته شده است. این کلیسا، در منطقه شهری و نزدیک فضاهای مسکونی، بنا نهاده شده است. طرح این کلیسا در پاسخ به بی نظمی ساختگاهش، به این شکل طراحی شده و در جبهه شمالی خود دارای یک تراس شبیه به کاج های رومی است.

سه سازه پوسته ای منحنی با شعاع انحنای برابر، شکل و فرم کلی بنا را تعیین می کنند. سطوح نورگیر شیشه ای نیمه شفاف بین پوسته ها نیز الگوی ورود نور به فضای درون کلیسا را تعیین می کنند. پوسته های بتنی منحنی یاد شده که در برگیرنده پیکره اصلی کلیسا هستند، ارتفاع و عرض نامساوی دارند، و هرکدام قطاعی از کره هستند؛ اما شعاع انحنای کره مولد، برای هرسه ثابت است. ساختار هریک از سه پوسته، با لایه ای از عایق پلی استایرن با نام تجاری استایروفوم پوشیده شده تا از انتقال حرارتی کم آن، اطمینان حاصل شود.

سه سطح یادشده را به سه بادبان عظیم تشبیه کرده اند که بلندترین آنها، تا ارتفاع بیش از ۳۶ متر از سطح زمین بالا رفته و دید و منظر فضای شهری پیرامونی را مختل نمی کند. بتن پیش بینی شده برای پوسته های سین کلاستیک این کلیسا، از نوع بتن متراکم پیش ساخته پس کشیده بود که به طرح اختلاط آن، سنگ های مرمر معروف منطقه کرارا در ایتالیا، و دی اکسید تیتانیوم افزوده شد. افزوده شدن نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم، با اثر خود تمیزکنندگی که دارند، این امکان را فراهم کرد تا معمار طرح بتواند امضای خود، یعنی رنگ سفید یک دست نما را در فضای شهری (که آلوده و آکنده از دود ناشی از اگزوز خودروها بود)، متبلور سازد.

قطعات پیش ساخته بتنی پوسته ها در محل پس تنیده شده اند. هریک از دیواره های پوسته ای، به دلیل انحنایی که در پلان دارند، دارای تکیه گاهی مجزا هستند. سطح منحنی و عملکرد پوسته ها مشابه دیواره طره ای، مقاومت لازم در برابر باد را برای کلیسا تامین می کنند.

سطح فتوکاتالیتیک  نمای پوسته ها، نه تنها موجب می شود سطح نما سفید و پاکیزه باقی بماند، بلکه به جنگ آلاینده ها نیز رفته و از حجم و اثر VOCها و اکسید های نیتریک، که به وفور در محیط وجود دارند، می کاهند.

طراح معمار در طرح معماری این بنا، که از سال ۱۹۹۶ میلادی آغاز شد، فرم گرایی مدرن را با انگاره های تاریخی در هم آمیخته و نوعی دگردیسی و تبدیل فضاهای عبادی از فرم سنتی به طرحی مدرن را انجام داده است.

برگرفته از: نانوفناوری در معماری و مهندسی ساختمان، دکتر محمود گلابچی

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳