کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

مجتمع مسکونی اِیْت از دفتر معماری بیگ؛ بهترین مجتمع مسکونی سال ۲۰۱۲

مترجم : هستی خلیلی

برنده جایزه سقف سبز اسکاندیناوی در ۲۰۱۰ برنده جایزه فستیوال معماری جهان در ۲۰۱۱ برنده جایزه ملی AIA برای بهترین بنای مسکونی ۲۰۱۲ ۸-house مکانی است که توجه به جزئیات را در بستر بزرگتری تعریف کرده است. این پروژه که در سال ۲۰۰۶ آغاز شد بزرگترین پروژه توسعه دانمارک در بخش خصوصی شناخته شد.

در این مجموعه تراکم در یک مساحت ۶۲۰۰۰ متر مربعی به واقعیت پیوسته است. آسودگی و آرامش زندگی بیرون شهری همگام با مسئله انرژی یک شهر بزرگ و همجواری قسمت تجاری و مسکونی با هم آمیخته است. “بیگ ” (BIG) مجموعه خانه ۸ را به عنوان یک ساختمان بلند و منسجم طراحی کرده است که ارتفاع آن در قسمت های مختلف تغیر میکند. این ساختمان کمانی شکل، دوبخش مجزا را به وجود می آورد که در مرکز قوس از یکدیگر جدا می شوند این قسمت مرکزی در واقع بخش ارائه دهنده خدمات اجتماعی است.

در زیر این فضا یک مسیر عبوری به عرض ۹متر دو فضای شهری مجاور را به یکدیگر متصل می سازد: محوطه پارک در غرب و محدوده کانال در شرق. عملکردهای متنوع به صورت خطی در سطح مجموعه پراکنده شده اند. آپارتمان ها در بالا و قسمت های تجاری در پایین ساختمان قرار گرفته اند. در نتیجه،لایه های افقی مختلف به کیفیت مطلوب خود دست پیدا کرده اند طوری که آپارتمان ها از دید، نور و هوای تازه بهره مند می شوند و قسمت تجاری اجازه ادغام شدن با خیابان را پیدا می کند. قسمت تجاری شامل فروشگاه،کافه، مرکز نگهداری کودکان و دفاتر اداری می باشد. شمالی ترین گوشه ساختمان تا ۱۰ طبقه بالا رفته است و به آن شیبی داده شده که تا ارتفاع تنها یک طبقه در گوشه مخالف پایین بیاید.

غیر معمول ترین قسمت خانه ۸ رمپ روباز و ادامه دار آن است که در کنار پله ها و آسانسورها دسترسی به خانه های شهری و پنت هاوس ها را از طریق یک حلقه سرتاسری دور ساختمان میسر می سازد. این مسیر از سطح خیابان تا بالاترین طبقه کشیده شده است. در واقع این رمپ باعث می شود این مجتمع بزرگ شکل یک مجموعه واحد را به خود بگیرد. اینگلس در این باره می گوید: وقتی که زندگی اجتماعی شامل رویارویی تصادفی همسایه ها وارتباط آنها با یکدیگر به شکل سنتی تنها در طبقه همکف صورت می پذیرد، ۸ هاوس امکان این روابط و آشنایی ها را تا آخرین طبقه گسترش می دهد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳