کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

مجموعه ی مسکونی dezintaru 32

مترجم : پیام صلاحی نژاد

گروه معماری : SZK/Z

موقعیت : یورمالا ، لتونی

نقل از معماران پروژه : یورمالا ، شهری ساحلی واقع در حدود ۳۰ کیلومتری حومه ی ریگا پایتخت لیتونی است که به معماری چوبی اش مشهور است . بیشتر ساختمان های این ناحیه ساخته ی اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میباشند ، دوره ای که الوارهای چوبی متریال اصلی استفاده شده در یورمالا بود . شاخصه ی اصلی این معماری چوبی تزئینات حکاکی غنی آن است که در سراسر یورمالا مشهود است .

بناهای تاریخی یورمالا نمایانگر کلاسیسیزم ، اکلکتیسیزم ، آرت نو، رمانتیسیزم و همچنین برخی مشخصه های فانکشنالیزم است . اگرچه معماری آن به ویژه در بخش مسکونی با مقیاس و اقلیم یورمالا انطباق یافته است . نتیجتاً معماری یورمالا ظریف و با روح میباشد و جزئیات فراوانی نظیر :  مشبک کاری ، برجهای کوچک ، بادنماها ، رواق ها و پنجره های شیشه رنگی دارد .

معماری چوبی یورمالا به عنوان گونه ای منحصر به فرد در متن اروپایی شناخته شده است . از سال ۱۹۸۸ مرکز تاریخی این شهر و برخی مکان های مسکونی آن ثبت میراث جهانی یونسکو شده اند . ساختمان جدید سه طبقه ای ، درست در قلب شهر یورمالا واقع شده است ، جایی که با مرکز سرگرمی و تفریحی شهر تنها با ۵ دقیقه پیاده روی فاصله دارد . سایت پروژه نیز کنار خیابان ساحلی و در مجاورت یک پارک قرار دارد .

معماری این ساختمان تفسیری است از معماری چوبی یورمالا که هم از تزئینات مشبک کاری سنتی الهام گرفته است و هم از تناسبات بافت شهری موجود . اگرچه در چند دهه ی اخیر به علت رشد پیوسته ی قیمت زمین ساخت ساختمانهای آپارتمانی در مقیاس بزرگ در یورمالا بیشتر مرسوم شده است . به منظور کاهش این مقیاس از لحاظ بصری ، ساختمان جدید به سه حجم متصل به هم تفکیک شده است ، که زبان معماری هر کدام از آنها اندکی متمایز از دیگری میباشد که نمایانگر سه دوره ی توسعه ی معماری یورمالا است .

سرسرای ورود ی و لابی در حجم مرکزی واقع شده است . دو حجم مجاور ایوان ورودی کوچکی را خلق میکنند که آنرا از خیابان محصور میدارند . سه حجم ساختمان توسط پنل های تزئینی دکوراتیو و شیشه های بزرگ دودی با رفلکتی بالا نماسازی شده اند ، تا درختان لنداسکیپ پیرامون را در خود بازتاب کنند .

حجم شمال غربی ارجاعاتی آرت دکویی دارد و بخشی از فرم آن به خاطر موقعیت درختان ارزشمند موجود در
سایت شکل گرفته است . نمای آن توسط نوعی کاشی معرق پوشیده شده که ترکیب رنگش مشابه تنه ی درختان کاج وعنبری است که در آن ناحیه یافت میشود .

معماری حجم جنوب شرقی از سازه های چوبی تاریخی که در سراسر یورمالا یافت میشود ، نظیر رواقها ، حکاکی سنتی و پنلهای شیشه رنگی گرفته شده است .

در مجموع این ساختمان دارای ۲۱ واحد آپارتمان با متراژ ۵۵ تا ۱۶۶ متر مربع است . هر آپارتمان طبقه ی همکف یک فضای خارجی نیز دارد درحالی که آپارتمان های طبقات دوم و سوم بالکن های بزرگی دارند . ساکنین طبقه ی سوم همچنین قادرند از تراسهای خصوصی بام استفاده کنند .

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳