کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

مجتمع مسکونی در ترس کانتونز

اسپانیا، مادرید

سال ساخت: ۲۰۱۲

این مجتمع مسکونی، نمونه ای موفق از هماهنگی طراحی معماری و عوارض زمین شناسی است.

سازه این بنا در انطباق با خطوط توپوگرافی منطقه، شکل گرفته است و جهت گیری حجم کلی مجموعه نیز در راستای محور طولی سایت، در جهت شرقی غربی گسترش یافته است. در واقع کل مجموعه به صورت حجمی واحد، به شکلی منحصر به فرد در راستای طولی قرار گرفته است. این شکل گیری خطی، علاوه بر تطابق با موقعیت توپوگرافی سایت، و هماهنگی با عوارض زمین، فضایی مناسب برای درخت کاری و ایجاد باغچه و گردشگاهی را در ابعاد متناسب با مجتمع فراهم آورده است.

مجموعه شامل ۱۸۶ خانه، دو یا سه خواب، و ۲۷۹ فضای پارکینگ می باشد. در ساخت این مجتمع مسکونی از کلیه امکانات و تاسیساتی که باعث ایجاد فضایی مناسب برای زندگی در عین ملاحظات انرژی و زیست محیطی می شود، استفاده شده است.

خطوط افقی، به صورت زمینه اصلی نما، با ایجاد رنگ بندی، سیاه و سفید، دیوارهای آجری را تحت تاثر خود قرار می دهد. در نمای شمالی بالکنها و در نمای جنوبی تراس ها ایجاد شده اند.

این ۱۸۶ خانه به وسیله ۶ راهرو، محدوده بندی شده اند و دسترسی به تمام آنها از طریق این فضای خصوصی امکان پذیر است. در هر راهرو، یک راه پله و یک آسانسور قرار گرفته است که طبقات را به هم ارتباط می دهد. هر راهرو در هر طبقه شامل ۴ واحد می باشد، که ۲ واحد در جهت نمای شمالی و ۲ واحد در جهت نمای جنوبی قرار گرفته اند.

ورودی مجموعه در نقطه میانی نقشه شمالی، نزدیک به پیاده رویی که از خیابان ترانسورسال می گذرد، قرار دارد. مسیر گردش ازمیان تفرجگاه مشخص مشخص شده است، و هر راهرو را از طریق راه پله یا رمپ ویژه معلولین، به طبقات فوقانی مرتبط می سازد.

معماران: آر اند ای اس

مکان: ترس کانتونز،مادرید ، اسپانیا

معمار مسئول پروژه: ریکاردو سالدیاس بارنچه

تیم طراحی: کارلوس روبیو کار واجال ،انریک آلوارز-سالا

معماران فنی: ویسنته آرناس بنیتز،پدرو والینته براوو،جاویرسائنز نیرا

سال پروژه:۲۰۱۲

عکاسان: عکاسی لیون

ساخت: ای . تی استراکچراس

خدمات: اینتگرال

شرکت حامی: اف سی سی کانستراکشن

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳