طراحی المان یادمان شهدای اهواز

طراح: آرتور امید آذری

آلترناتیو اول

طراحی المان یادمان شهدای اهواز

ایده اصلی طرح:

زیگورات چغازنبیل و مقبره دانیال نبی که در همجواری سایت قرار دارند و با فرم پلکانی خود تمایل رسیدن به خدای یکتا را از دیرباز در این سرزمین شهید پرور نشان می دهد.

این طرح از همان معماری مذهبی ایران و یکتاپرستی مردمان این سرزمین سرچشمه می گیرد. ساختار شکسته بکار رفته در سایت نشانه خشم مردم از دشمن است که آن را در جهت حرکت به سوی پروردگار خویش قرار داده اند و به اشتیاق دیدار حق تمام سختی ها و رنج های مسیر را تحمل کردند.

در طراحی سعی شده است تا مردمان امروز برای حس این عروج تا طبقات سوم طی طریق کنند و به بلندای المان راه پیدا کنند و در فضا محوطه ای برای اجرای کارناوال ها و جشنها هم تهیه شده تا حضور مردم به مناسبتهای مختلف در میدان اصلی شهر میسر گردد.

 

طراحی المان یادمان شهدای اهواز

مراحل شکل گیری:

فرم اصلی طرح صعود و هفت آسمان را نشان می دهد.

آب عنصری پاک و مایع هستی بخش که با توجه به رود کارون سعی شده در سایت هم دیده شود.

پله ها مسیر به سوی حق است که مردمان علاوه بر استفاده از محوطه می توانند تا طبقه سوم هم به بالا بروند و از پله ها برای نشینمن و استراحتگاه استفاده می شود و محل تجمع افراد است.

آمفی تئاتر سقف دار که از حرکات درون سایت ایجاد شده امکان حضور دسته جمعی افراد در مراسم و آیین های مذهبی و ملی فراهم میکند.

هشت تکه شدن المان نشانه هشت سال دفاع مقدس است.

پرندگان روی المان نشانه شهیدان به اوج رفته هستند که از همین میدان به سوی جبهه های نبرد شتافته اند.

اهمیت دید شبانه با نورپردازی مناسب در طرح نیز به درستی در نظر گرفته شده است.

مشخصات فنی طرح:

در اجرای طرح سعی بر این بوده تا از متریال سبک و اجرای آسان استفاده شود و حجم اصلی با ستون گذاری و دال بتنی به شیوه ساختمان های امروزی و معمولی و متریال بتن و سیمان سفید که با آب و هوای منطقه سازگاری داشته باشد استفاده گردد.

حضور فضای سبز باعث می شود تا حجم یکپارچه سفید حضور خور را بهتر نمایش می دهد و همچون سمبل نشانه ای که مظهر استقامت و عروج است به زیبایی تداعی گردد.

 

آلترناتیو دوم:

 

طراحی المان یادمان شهدای اهواز

ایده اصلی طرح:

ایده اصلی طرح برگرفته از دکل های دیده بانی کنار رودخانه کارون است که نقش مهمی در پاسداری و نگهداری این رود مهم داشته اند و بسیاری از شهیدان این مرز و بوم در بلندی برج ها رهسپار دیدار حق شدند.

شکاف درون طرح مسیر طلوع تا غروب را بر زمین انعکاس می دهد و بازتاب آن بر روی سایت همان قایق های جنگی روی شط می باشد. پلاک های شهیدان گمنام و عزیزان از دست رفته در همین رودخانه، همچون سمبل هایی بر روی سایت نشانه استقامت و روح پاک جوانان این سرزمین است که در مسیر آب شناور می باشند.

 

طراحی المان یادمان شهدای اهواز

 

مراحل شکل گیری:

– فرم اصلی طرح تداعی کننده خلوص و استقامت است.

– آب عنصری پاک و مایه حیات که می بایست در اقلیم گرم و مرطوب حضورش حس شود.

– آفتاب منشا هستی جهان و زندگی بخش و مایه حیات موجودات.

– پله نشانه صعود و اوج به سوی آسمان هفتم.

– ایجاد هشت اسکله درآب سمبل هشت سال دفاع مقدس

-پرندگان روی المان نشانه شهیدان پر کشیده ای است که همچون کبوتران به دیدار حق شتافتند.

– اهمیت به دید المان در شب و روز در میدان اصلی شهر به عنوان تجربه بعدی می تواند جز اصلی ترین موارد در نظر گرفته شده برای طرح باشد.

یکپارچگی طرح باعث می گردد تا فرم ذهن باقی بماند و شکاف ایجاد شده و نورپردازی درون آن هم در شب همان احساس حضور شبهای پر از ستاره را تداعی می کند.کاروان های راهیان نور پاسخی است که طرح با نورپردازی درست و استفاده از سمبل کبوتر و پرواز در اذهان ایجاد می کند و حضور نور و سایه در شب و روز به نورپردازی طراحی شده امتداد می یابد و حس نور و ملکوت در روز و شب به دنبال یکدیگر یکی در پس دیگری حضور یافته اند.

 

طراحی المان یادمان شهدای اهواز

 

مشخصات فنی طرح:

سعی شده است اجرای طرح به صورت یکپارچه و با مصالح سبک و متریال قابل اجرا در اقلیم گرم و مرطوب باشد، بتن و سیمان سفید مناسب اقلیم گرم و مرطوب و کناره خلیج فارس است.

 

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳