در طراحی مرکز فرهنگی جدید شهر ۳XN با چالشی مواجه شد که ایجاد این ساختمان  باید به اندازه کافی انعطاف پذیر و قوی برای ارائه یک چارچوب برای زندگی فرهنگی در هر دو مقیاس باشد.

des

معماران : ۳XN

محل پروژه : Molde  در نروژ

پروژه سال : ۲۰۱۲

مساحت پروژه : ۵۸۰۰ متر مربع

پیمانکار : BRA, drende RA, sand AS

مهندس :Norconsult

خاکبرداری و خیابان بندی : شهرداری  Molde

New-Picture-(4)

Molde  یک شهر نروژی است که فقط ۲۵۰۰۰ نفر ساکن این منطقه هستند.اما هر جولای بزرگترین ستاره جاز و حدود ۱۰۰,۰۰۰ نفر از علاقمندان به جاز در جشنواره بین المللی جاز به این شهر می آیند.

در طراحی مرکز فرهنگی جدید شهر ۳XN با چالشی مواجه شد که ایجاد این ساختمان  باید به اندازه کافی انعطاف پذیر و قوی برای ارائه یک چارچوب برای زندگی فرهنگی در هر دو مقیاس باشد.

New-Picture-(9)

فضایی برای برگزاری جشن ها در بالا و اطراف ساختمان قرار دارد که باید تحمل و ظرفیت افرادی که برای خوشحالی کردن  که به آنجا می آیند را داشته باشد.

New-Picture-(6)

مرکز فرهنگی Plassen   واقع در مرکز شهر Molde و مشرف به آبدره ها و کوهای اطراف است.

۳XN  با استفاده بهینه از هر متر مربع بنا، عملکرد ساختمان را طوری ایجاد کرده که میتواند هر هنگام صد و صد هزار نفر را برای کنسرت ها و جشنواره و تئاتر جمع آوری کند.

New-Picture-(7)

سقف ها و پله های موجود در کنار ساختمان یک فضای باز را ایجاد کرده که می توانند چند هزار تماشاگر را در خود جای دهد.در طول روز فضای باز روی پشت بام ساختمان با چیدمان صندلی یک منطقه تفریحی با دیدگاه های پر زرق و برق را فراهم می کند.و همچنین یک نمایشگاه برای گالری عکس هایی از ساختمان وجود دارد. همچنین پله ها که در سمت دیگر ساختمان وجود دارد یک پیوند اساسی بین بالای شهر و پائین ولسوالی می باشد.

New-Picture-(5)

ساختمان Plassen  یک ساختمان جمع و جور و خالص می باشد. اما شکل دادن به این ساختمان باعث شده در حال حاضر خیلی انعطاف پذیر و جادار به نظر می آید بدو ن اینکه خیلی بزرگ باشد.

جان Ammundsen  تاکید کرده که ساختمان حدود ۶۰۰۰ متر مربع در سه طبقه باشد که بتواند با جزئیات نسبتا کوچیک اطراف خودش را وفق دهد.

des

سطح بیرونی ساختمان از سنگ گرانیت روشن است که تک رنگ می باشد اما در هنگام شب نور قرمز رنگ گرمی از قسمت های داخلی ساختمان (سالن کنسرت ، کتابخانه و فضای نمایشگاهی) به اطراف پخش می شود که یک تضاد با رنگ روشن ساختمان ایجاد می کند.

New-Picture-(8)

New-Picture-(1)

این ساختمان خیلی از چالش هایی که این شهر برای یک مدت طولانی با آن روبرو بوده است را حل کرد. علاوه بر این که این مرکز فرهنگی برای هنرمندان و مخاطبان سالن های کنسرت واقعی را دارد. همچنین عملکرد فضاهای باز آن که از اطراف به شهر، کوه ها و آبدره های اطراف مشرف است آن را منحصر بفرد کرده. همچنین ساختمان یک مرکز اجتماعی در مرکز شهر Molde می باشد.

New-Picture-(10)

روند طراحی

 

New-Picture-(13)

New-Picture-(14)

 

New-Picture-(16)

New-Picture-(15)

 

New-Picture-(18)

New-Picture-(17)

 

New-Picture-(19)

New-Picture-(20)

 

پلان ها

 

New-Picture-(26)

New-Picture-(27)

 

New-Picture-(25)

New-Picture-(24)

 

نما و مقطع

 

New-Picture-(11)

New-Picture-(21)

 

New-Picture-(22)

New-Picture-(23)

 

New-Picture-(28)

New-Picture-(29)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳