معرفی پروژه

طرح مرکز نمایشهای آیینی در زمینی حدود ۶ هزار متر مربع در کنار خیابان شریعتی تهران در بخشی از زمینهای باقی مانده از باغ بزرگ قاجاری ملک در دست اجرا است.طراحی این مجموعه توسط فرهاد احمدی صورت گرفته و توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی – هنری شهرداری تهران ساخته می شود.

image001

دید پرنده از سایت مجموعه


image003


کانسپت اولیه

شیوه سازماندهی فضای سبز در لایه بیرونی پوسته با الهام از مزارع روستایی، از ترکیب کرت و جوی پدید آمده و سطوح تاشوی پوسته همچون تخلیصی انتزاعی ز توپوگرافی سطح زمین می باشد.

image005

شکل گیری فضاها با توجه به کانسپت اولیه

 

image007

مدل طراحی

 

بخشها و فضاهای موجود

۱ – بخش اول، مرکز خرید : در بخش ذوزنقه ای که بزرگترین بخش طرح و حدود ۴ هزار متر مربع است. یک فضای آزاد وجود دارد. فروشگاه ها که دارای سازه مستقل و از پروفیلهای سبک فلزی با پوشش شیشه می باشند، سیال اند و می توانند اشکال متنوعی پدید آورند.

در طرح پیشنهادی هشت کوچه شمالی – جنوبی موازی و یک کوچه شرقی – غربی، جمعا ۱۴ بلوک تجاری را در دو طبقه بوجود می آورند.

۲ –  بخش دوم، گلخانه: در بخش میانی که به شکل مثلث متساوی الساقین می باشد یک فضای گل خانه ای قرار گرفته است که ضلع بالایی آن با یک دیوار پرده ای شیشه ای از فضای انتظار تئاتر تجربی جدا می شود. این فضا مجرایی را جهت عبور، توقف و دسترسی به فضای نمایش و مرکز خرید فراهم می سازد. تئاتر روباز با الهام از نمایش روحوضی در این قسمت شفاف قرار دارد.

۳ – بخش سوم، تماشاخانه : این بخش به صورت مثلث قائم الزاویه در قسمت شمالی زمین مستقر گردیده است. سطح کف این بخش یک طبقه پایین تر از گل خانه و در سطح پارکینگ قرار گرفته. یک رامپ از دروازه ورودی به مرکز فضای انتظار ارتباط به این سطح را مقدور می سازد. همراه با پله و آسانسور.

در این فضا سرویسهای عمومی در مجورت پارکینگ، یک فروشگ کتاب در منتهی الیه تالار انتظار و در زیر گلفروشی و یک چایخانه در سطح نیم طبقه که ب صورت قایی معلق است به دیواره بتنی شمالی آویزان شده وهمچنین نششیمن گاه هایی دور تا دور فضای نمایش در ضخامت دیوارهای حائل یش بینی شده است.

یک تالار نمایش مربع شکل در میان این بخش قرار داده شده که به کلی از نور و صدای بیرون منفک می شود تا در آن با نور و صدای کنترل شده فضایی مناسب عملکرد تئاتر خلق شود.

image009

تفکیک فضا ها

 

 

image011

 

کرت های سبز و نمای روی مجموعه

image014

 

این مجموعه به کلی در زمین قرار می گیرد

image016

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳