کلینیک تخصصی طراحی و اجرای مجتمع مسکونی بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی مجتمع مسکونی ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

مجموعه ی چند منظوره ی ابوظبی

توسعه ی ساحل الرها

ابوظبی، امارات متحده عربی ۲۰۰۷

نورمن فاستر و همکاران

مجموعه ی چند منظوره ی ابوظبی ساختمان اصلی ساحل الرها است که المان اصلی این شهر ساحلی در شرق ابوظبی به شمار میرود . استراتژی طراحی این پروژه که پاسخی است ویژه به اقلیم و توپوگرافی این سایت ساحلی دراماتیک ، طی پروسه ای که با تحلیل پیچیده ی کامپیوتری محیط اطراف همراه بود تکامل یافت.

نتیجه ی نهایی این طراحی تضاد های سایت را برطرف میسازد : سایه ایجاد میکند در حالی که اجازه ی عبور نور را میدهد ، با جریان طبیعی هوا خنک میشود در حالی که سپری است مقابل تندبادهای کویری ، شمایل خاصی ندارد و بیشتر مجسمه گونه است در حالی که از دیگاه عملکردی و محیط زیستی کاملاً منطقی است .

این ساختمان که در انتهای شرقی تفرجگاه شبه دایره ایه ساحل الرها قرار گرفته است ، به سوی مرکز این تفرجگاه امتداد میابد تا اینگونه شبه جزیره ای را پدید آورد و مسیر ساحلی سرزنده ای را شکل دهد .

این پروژه ، ترکیبی حساب شده از ادارات ، آپارتمانها ، هتلها و فروشگاه ها را گرد هم آورده است تا الگویی پایدار از فعالیتهای اجتماعی و اقتصادیِ روزانه را تقویت کند .

فرم سینوسی ساختمان تا برج شرقی بالا میرود و با سایبان هایی درخشان و مواج به شکلی کرکره ای پوشیده میشود و با توجه به جهت گیری ساختمان زاویه اش برای به حد اقل رساندن جذب انرژی خورشیدی تغییر میکند . ورودی اصلی در جنوب به یک آتریوم عظیم مرکزی وصل میشود که با آپارتمان ها و ادارات احاطه شده است و به این ترتیب مانعی در برابر شرایط بد آب وهوایی ایجاد میکند .

اگرچه فرم ساختمان کاملاً حسی و مجسمه گونه به نظر میرسد ، اما منطق این شکل گیری کاملاً ریشه در استراتژی پایدار محیطی دارد که بر کنترل پسیو ( Passive Control ) یا همان کنترل انفعالی ( که از مراحل مهم معماری پایدار است : مترجم ) متکی است .

ساختمان در ضلع جنوبی دندانه دار شکل گرفته است تا مساحت سطح آسیب پذیر در برابر تابش مستقیم خورشید کاهش یابد .

همچنین هسته های خدماتی و سیرکولاسیون ،  بیشتر فضاهای در معرض تابش های باقی مانده را اشغال میکند و طاقنماهای سقف در طبقه ی اول نیز مسیر سایه داری را پدید می آورد که اطراف سایت را احاطه کرده است .

سقف هم در جهت باد غالب به گونه ای شکل گرفته است که هوای خنک را به میان و اطراف ساختمان سوق دهد .

پایداری ( sustainability )

سازماندهی ساختمان که بیشتر بر پایه ی سیستم پسیو یا اینفعالی و ایستا ( Passive System )  شکل گرفته به گونه ای است که دریافت تابشهای خورشیدی را به حد اقل برساند . صفحات خورشیدی نیز در تمامی طبقات و در طول ساختمان نسب شده اند .

به این ترتیب عملکرد کلی نما از لحاظ جذب تابش های خورشیدی و غیره حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد یک ساختمان معمولی است . هدف این است که پایدارترین و کارآمد ترین ساختمان از لحاظ مصرف انرژی در ابوظبی شود .

برای یافتن موقعیت بنا روی نقشه به این لینک مراجعه کنید : http://maps.google.com/maps?ll=24.4262,54.518۳

مساحت کل : ۳۷۰۰۰ m²

ارتفاع : ۱۳۲ m

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳