مجموعه باغ صبا (مرکز نمایش های آئینی )

معمار : فرهاد احمدی

ایده های طراحی : این طرح در زمینی حدود ۶۰۰۰ مترمربع در خیابان شریعتی درتهران در حال اجرا می باشد بستر طرح بخشی از باغ وسیع ملک می باشد که متأسفانه به قطعات کوچک تقسیم و از بلوک های ساختمانی انباشته گردیده است و تاکنون درسه قطعه شرقی در مجاورت خیابان شریعتی و یک قطعه غربی که کاربرد میدان تره بار دارد، از این باغ بزرگ ساخت و ساز عمده صورت نگرفته ایست ، که قطعه زمین مذکور مابین سه قطعه آزاد شرقی قرار دارد و ایده اصلی دراین طرح اتصال دو قطعه دیگر باین طرح می باشد .


مجموعه باغ صبا


برای پاسخگویی به نیاز کارفرما ، و همچنین باز زنده سازی خاطره باغ صبا تصمیم گرفته شد تا ساخت و ساز در بستر منجر به ایجاد یک حجم ساختمانی معمول شهری نگردد و سطح زمین به صورت فضای باز و در ارتفاع طبیعی تبدیل به باغ گردد .


مجموعه باغ صبا

 

در برنامه کارکردی برای این زمین یک مجموعه نمایشی که لااقل واجد یک تالار اصلی و یک فضای نمایش درمحوطه بازباشد و برای تأمین هزینه ساخت آن مساحتی مشابه برای احداث مرکز خرید در نظر گرفته شده بود که طبعاً همراه با فضاهای خدماتی و پارکینگ مورد نیاز می شد .

۱- برای فراهم سازی فضای مورد نیاز ، مخزنی به عمق سه طبقه درتمامی سطح بستر ایجاد شد . (پوسته خاکی)۲- سپس یک صفحه افقی بر روی این مخزن نهاده شد . (پوسته آسمانی)


مجموعه باغ صبا

 

۳- برای برپا داری پوسته ، شبکه ای از ستونهای فولادی مهاربندی شده بر روی بخش بتونی نصب گردیده که انعکاس آن بر روی پوسته فوقانی، شبکه نورهای نقطه ای می باشد که لایه دوم نورپردازی را در محوطه تأمین می نماید ، عناصر سازه ای در درون مخزن به صورت نمایان ومستقل از فضاهای کارکردی حضور می یابند تا نه تنها فهم و اطمینان به پایداری را منتقل نمایند ، بلکه نقش نمادین یابند . (تالار صدستون
۴- مخزن ، به سه بخش تقسیم گردیده ، بخش شمالی به مجموعه نمایشی اختصاص یافته و بخش جنوبی جهت مرکز خرید در نظر گرفته شد و بخش مابینی، فضای باز درونی را پدید می آورد .
۵- در امتداد محور پیاده شهری ، از دروازه ای در منتها الیه شمالی زمین، دو راه برای ورود به مجموعه منشعب می گردد.


مجموعه باغ صبا

 

۶- جهت ایجاد فضاهای کارکردی در درون مخزن ، احجام دیگری با اتکا به سازه پوسته فراهم آمده اند ، در بخش تجاری این احجام شفاف اند ، در بخش فضای نمایش ، حجم اصلی قابلیت گشوده و بسته شدن را داراست.

۷- تالار نمایش به صورت فضای تئاتر تجربی در نظر گرفته شده به ترتیبی که همواره حس شرایط واقعی در آن مقدور باشد . ۸- فضاهای آماده سازی نمایش ، ورود بازیگران ، بخش استراحت ، گریم ، لباس ، وسایل صحنه ، اطاق تمرین ، بخش کارگردانی ، نور ، صدای صحنه و بالاخره برج صحنه و دکور در معرض دید تماشاچیان قرار می گیرد . ۹- بخش نمایش فضای باز به صورت یک پله کان در یک باغ مسقف در نظر گرفته شده که شیارهایی بر روی سقف آن، آب را به پائین می لغزانند این آبها در انتهای سقف به صورت آبشاری پس زمینه صحنه را پدید آورده ، به یک آبنما منتهی می شوند و صحنه به صورت معلق بر روی آن قرار می گیرد. بر فراز آبشار یک بادگیر متحرک ، در زمانهای لازم جریان هوای تلطیف شده را بدرون هدایت نموده و با استفاده از اختلاف فشار ناشی از خاصیت گلخانه ای پس از گذراندن بر سطح آبشار فضای نمایش را به صورت طبیعی تهویه می نماید .


مجموعه باغ صبا


۱۰- بواسطه دفن کردن ساختمان در زیر زمین و پوشاندن سطح فوقانی با فضای سبز به طور متوسط مصرف انرژی به میزان حداقل ۳۵% کاهش می یابد و شرایط آکوستیکی مناسب، بویژه جهت فضاهای نمایشی پدید می آید . ۱۱- مصالح این ساختمان به غیر از بخش بتونی مخزن که پوسته مجاور خاک را پدید آورده است بدلیل خالص و مجزا بودن می تواند قابل بازیافت بوده و پس از استحصال بدون آلودگی محیط مورد استفاده مجدد قرار گیرد .


مجموعه باغ صبا


۱۲- سیستم تأسیساتی فعال این بنا به صورت نمایان و جهت نگهداری ساده قابل دسترس و متمرکز می باشند . ۱۳- طرح باغ ملهم از مزارع سنتی که مرکب از کرت و جوی اند شکل گرفته که درصورت تمایل می توان در کرت ها گیاهان متفاوتی را پرورش داد. ۱۴- ارائه اطلاعات درونی بنا توسط نصب تابلوهای نمایشگر و تبلیغاتی بر روی جداره غربی و پشت نماهای ساختمانهای همسایگان که درشرایط کنونی نمای نامطلوبی را ایجاد نمود صورت می گیرد که در شب می تواند جلوه ویژه ای به پس زمینه باغ دهد .


مجموعه باغ صبا

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳