نور و نورپردازی در طراحی ویلاهای مدرن

یکی از عوامل مهم در انتخاب و ساخت ویلاها و خانه‌ها، نور است. چه به طور طبیعی و چه به طور مصنوعی نورگیری بر ذهن و درک ما از محیط تاثیر گذار است.

روشنایی و نورگیری ویلا چقدر برای شما مهم است؟

روشنایی و نور باعث واضح شدن تمامی زیبایی‌ها، رنگ‌ها و بافت‌‌ها و انواع مصالح و تزیینات می‌شود. معماران خوش ذوق و خلاق در تلاشند تا با بازی نور و سایه فرم‌های جذاب تری را ایجاد کنند. درواقع آن‌ها در تلاشند تا با نور و نورپدازی‌های مختلف حجم و فرم بنا را مشخص کنند. این نورگیری و نورگردازی‌ها گاه صرفا با نور طبیعی شکل نمیگیرد و با استفاده ار نورگردازی‌های مصنوعی به شکل دلخواه خود می‌رسند.

می‌توان نورپردازی را در طراحی تمامی اجزای ویلا یافت. از محوطه و طراحی لنداسکیپ تا فضاهای داخلی اعم از آشپزخانه، نشیمن یا اتاق‌های خواب. چالش‌های متعددی در راستای نورپردازی از ابتدای معماری همراه طراحان بوده است. چرا که هیچکس ساختمان‌های دلگیر و تاریک را دوست ندارد! خانه‌های ایرانی که با پنجره‌های قرواره بری شده و شیشه‌های رنگی در همه‌جا معروفند. مردمان گذشته ما در تلاش بودند علاوه بر نورگیری از گزند آفتاب با فیلترهای مخصوص خودشان در امان باشند.

نور جزیی از طراحی فضا

نور پردازی را باید جزیی از طراحی خود در ویلاهای مدرن بدانیم. زیر می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در نشان دادن اعناصر طراحی شده داشته باشند. هدایت افراد با چشم‌ها با نورهای مصنوعی لوله‌ای که به سمت فضاهای داخلی مختلف طراحی شده‌اند، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. این نورها به صورت مخفی کار شده و بازتابی از آن‌ها را معمولا در فضا خواهیم دید. گاهی نور تابندن به عنصری خاص در فضا باعث ایجاد نقطه‌ای عطف در ویلا می‌شود. می‌تواند بار سنگین دیوارهارا کم کرده و بر تلطیف فضا بیفزاید.

طراحی نورپردازی مدرن
نورپردازی مدرن
نمای داخلی نورپرداری پله طراحی نور
اتاق خواب طراحی نور مخفی سقف

هر مکانی باید با توجه به نوع استفاده و کارکرد فضا از نورپردازی خاص خود استفاده شود. در اتاق‌هایی که تابلوی هنر آویزان است تاکید روی آن را با نور می‌توان فراهم نمود. آشپزخانه بر روی میز غذا خوری باید روشن شود . باید از نور‌های آویزی استفاده نمود.

اتاق‌های خواب شاید نیاز به نور پردازی کمتری داشته باشد. کمی از نورهای مخفی و یا چراغ خواب‌های مناسب می‌تواند برای آن کافی به نظر برسد. فضای مطالعه باید از نور کافی برخوردار باشد. در واقع شدت نور برای هر اتاق است که مهم بوده و باید توجه لازم را به آن داشت. در اصطلاح تخصصی هر فضا باید لومن خاص خود را دشاته باشد. و محاسبه آن به عهده طراحان است.

یک اتاق به چند لومن نیاز دارد؟


با یک حساب سرانگشتی با توجه به ضوابط ۱۰۰ لیتر در هر متر مربع برای اتاق نشیمن و ۳۰۰ لیتر در متر مربع برای اتاق های کار مانند آشپزخانه یا حمام را مناسب فضاهای نام برده شده می‌داند. بنابراین، اگر اتاق خواب، به عنوان مثال، ۲۰ متر مربع است، تمام چراغ های اتاق با هم باید ۲۰۰۰ لیتر شدت نور داشته باشند. این مقدار هرگز مقدار مطلق و غیر قابل تغییری نیست. بلکه همیشه مشخصات زیادی بر روی آن تاثیر گذار است. رنگ دیوارها و مبلمان و یا هر شی دیگر می‌تواند در این مقدار موثر باشد.

در فضاهای داخلی نور به این دوجه ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

محیطی: نورپردازی‌ها را می‌توان به صورت محیطی در نظر گرفت. که به صورت لامپ‌ها و لوسترهای آویز در نظر گرفته می‌شود.

نقطه‌ای: برای تاکید بر مکان یا فضای خاصی استفاده می‌گردد.این نور کنتراست بیشتری را ایجاد می‌کند.

طراحی نورپردازی محیطی
طراحی داخلی نور نقطه ای

طراحی نورپردازی ویلاهای مدرن در برند آرتور

دکتر آرتور و همکاران با دانش حرفه‌ای خود می‌تواند بهترین ویلاها را با توجه به سلیقه شما کارفرمای عزیز طراحی کند. در این راستا تعدادی از ویلاهای نورپردازی شده که به صورت تخصصی در مکان‌هایی درست قرار گرفته‌اند را در زیر ملاحظه می‌فرمایید. شما دوستان می‌توانید برای طراحی دکوراسیون داخلی ویلاهای مدرن خود و همچنین دیگر ساختمان‌ها با دفتر آرتور و همکاران در تماس باشید. ما بهترین‌ها را به شما عرضه می‌کنیم.

ویلای هشت بهشت

ویلای هشت بهشت نورپردازی پله

طراحی نورپردازی ویلا افشاریه

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳