گروه مهندسین ایران معماری

یکی از فعالیت هایی در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت نمونه های مشابه در پروژه های معماری است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

کارخانه Nestle، واقع در Caçapava

طراحی و اجرا: METRO Arquitetos

مکان: کاکاپاوا، برزیل

تاریخ ساخت: ۲۰۱۱

 

کارخانه Nestle

قصد اصلی این طراحی، دیدن کارخانه از مناطق اطراف بود. یعنی ایجاد یک نقطه عطف در چشم انداز عمومی بزرگراه هایی که سائو پائولو و ریودوژانیرو را به یکدیگر متصل میکنند. این امکان با نصب و راه اندازی دو برج فولادی قاب شیشه ای، که با یک پل به یکدیگر اتصال دارند، به دست آمده است. امکان دسترسی به گردشگاه بالا در داخل کارخانه نیز به این طریق تامین می شود. به این ترتیب، بازدید کنندگان و ترافیک خدمات دور از یکدیگر نگاه داشته می شوند. هندسه ساختاری و مواد مورد استفاده در این طرح، همانند تلنگر یک تجربه حسی و ادراکی به درک اطلاعات در مورد تاریخ و تولید شکلات در سراسر مدت بازدید کمک می کند.

 

کارخانه Nestle

کارخانه شکلات در دهه ۱۹۶۰ ساخته شد. و امکان بازدید عموم مردم از مراحل تولید شکلات میسربود، اما بدون درنظرگرفتن شرایط رفاهی برای بازدیدکنندگان.

 

کارخانه Nestle

این طراحی، مسئله عمده چگونگی سازماندهی حضور بازدید کنندگان در کنار جریان روند تولید را حل کرده است. تبدیل یک روند ساده بازدید از یک موزه با یک بازدید تعاملی از موزه ای که جریان معمول کار نیز طبق روال همیشه در آن جریان دارد.

 

کارخانه Nestle

در هر یک از برج ها پله وآسانسور طراحی و نصب شده است. کوتاهترین پل برای ورودی، و پل طولانی تر برای خروجی در نظر گرفته شده است. و هر دو پل به موازات بزرگراه قرار گرفته اند.

سازه فولادی برج ها و پل ها از قطعات لوله ای شکل ساخته شده است، و از صفحات فلزی نیز برای تقویت و حمایت شیشه ها استفاده شده است. کفها از ورق های فلزی سوراخدار تشکیل شده اند تا به تهویه و تخلیه طبیعی کمک کند. همچنین سقف نیز از پانلهای فلزی با هسته EPS، ساخته شده اند تا تبادل حرارتی و صوتی مجموعه بهبود یابد.

 

کارخانه Nestle

ساختار سازه ای مجموعه از شبکه های مثلثی غیر همسطح ساخته شده است که در هر ۱۰متر تکرار می شوند. این ساختار باعث ایجاد شبکه ای ظریفتر و در عین حال محکم تر می شود. و همچنین باعث بازتاب های مختلف از چشم انداز پیرامونی می گردد.

 

کارخانه Nestle

در طول مسیر، ۱۰ موضوع مختلف طراحی شده است، و براساس تولید کارخانه، مراحل تولید محصول از مواد خام تا بسته بندی نهایی را شامل می شود. هر هسته دارای رنگ و مصالح متفاوتی است. همچنین موسیقی متفاوتی نیز پخش می شود.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳