یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرا ی ویلا، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت  است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به بررسی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

خانه منحنی شکلCurving House

مکان: یانجین، سئول، کره جنوبی

معمار: شرکت ساختمانی جوهو

شرکت معماری جوهو از سئول، بار دیگر خانه ای منحنی را در یانجین طراحی و ساخته است که یادآور معماری سنتی کره می باشد.

این خانه که در اکتبر ۲۰۱۲ به اتمام رسیده است، از آجرهای خاکستری رنگ تشکیل شده است که با زوایای متفاوتی در کنار هم به همراه یک پنل STS به دور ساختمان پیچیده اند.

در محیطی به مساحت ۵۳۹ متر مربع، یکی از بخش های متفاوت طراحی، به سبب مشکلات تجربه شده ی پارک اتومبیل توسط کارفرما و تمایل وی به ادغام فضای پارکینگ و باغ بوجود آمده است. با بالا آوردن خانه به وسیله پیلوتی ۲ متری، این مشکل نیز حل گردیده است.

نمای انحنادارِ این ساختمان، توسط چیدمان آجرهایی با زوایای مختلف از یک تا بیست و پنج درجه میسر گشته است که معمار خود آن را همچون فرم ” لنز مقعر ” تعریف نموده است.

علاوه بر این، در اجرای این پروژه آجری، در دو سطح مختلف از آجرهای خاکستری رنگ و آجرهایی با پوشش ضدِ آب نقره ای رنگ استفاده گشته است.

در پایین آجرها، در دیوار تحتانی که در مقابل ساختمان قرار دارد، از یک سطح فولاد ضد زنگِ آیینه مانند استفاده شده است که منعکس کننده محیط طبیعی اطراف ساختمان و رنگ های متفاوت آن در فصول مختلف می باشد.

در حالی که ساختمان با استفاده از روش ها و متریال های مدرن ساخته شده است ؛

بسیاری از خطوط معماری و طراحی های داخلی آن از شیوه های سنتی معماری کره الهام گرفته شده است. یکی از این نمونه ها، خط منحنی سقف می باشد که خطوط کِرو خانه های سنتی کره ای را یادآور می شود.

این الهامات را می توان در استفاده از پیلوت نیز مشاهده کرد که باعث افزایش فضاهای خارجی طرح گشته است و به گفته معمار اثر بی شباهت به اتاق های نشیمن باز در معماری سنتی کره نمی باشد.

به منظور حفظ حرارت ساختمان، از یک کف بتونی ضخیم استفاده شده است که از کف های اندول در معماری کره برگرفته شده است.

( سطوح کف در معماری سنتی کره، به وسیله عبور گرمای سوزاندن چوب در سطح زیرین خانه، تامین می گشته است ؛ این سطوح را اندول می نامیده اند. هم اکنون نیز، سطوحی که به وسیله گرمایش از کف کنترل می گردند را اندول Ondol می نامند).

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳