یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرا ی ویلا، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت  است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به بررسی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

خانه ای با سقف شیبدار، ساخته شده با پوستی از تکه های الوار

Pitched-Roof ’60s House Transformed with Timber Skin

ترجمه: فرزانه جهانمردی

سقف شیبدار خانه ای در دولومیت ایتالیا، توسط استودیو پلاسما، در طرحی نو و غیر معمول، به طور چشمگیری با استفاده از تکه ها و باریکه های چوب تغییر شکل داده است.

در حالی که از نمای جلوی خانه ، این خانه همچنان شبیه به همسایگان کناری خود و دارای نمایی سنتی است، اما از پشت و از طرفین با ایجاد ابعادی تازه با استفاده از طرحی چند وجهی، ساختاری جدید پیدا کرده است.  این ساختار جدید به گردش بهتر هوا کمک کرده و به خانه، نمایی پویا، دینامیک و پیچیده داده است.

استودیو پلاسما، پیش از این با طراحی خانه مهمان Tyrolean با شش آپارتمان در مجتمع مسکونی آلما، در دهه ۱۹۶۰میلادی، شناخته شده است.

معمار ارشد، یولا هل(Ulla Hell)، که در جستجوی خانه ای برای خانواده خود بود، این فرصت را در خانه ای با سقف شیبدار به دست آورد. اینجا فضایی بلا استفاده بود که پایه و اساس شکل گیری خانه مسکونی شخصی قرار گرفت.  در بالای ساختار موجود نیز، فضای پذیرایی و نیز دفتر کار معماری در نظر گرفته شد.

ساختمان در دامنه تپه قرار گرفته است، بنابر این طبقات بالا، یعنی قسمت قرار گرفته شده در زیر سقف شیبدار با الوارهای تکه تکه به سمت فضای باغ در پشت ساختمان باز می شوند.

طراحان با استفاده از نرم افزار مدل سازی، پوسته سقف را شبیه سازی کردند. و با استفاده از بازشوهایی در قسمت های مختلف آن، دید ۳۶۰ درجه از آسمان و کوهستان اطراف را فراهم کردند.

پوسته تکه تکه، با حفظ چشم انداز و احترام به هندسه طبیعی ، سایه و چشم انداز جالب توجهی را عرضه می کند.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳