کاغذ دیواری و انواع رنگ کاری

 

تاریخچه کاغذ دیواری

داستان کاغذ دیواری در واقع به چین باستان بر می گردد. اول اینکه چینی ها مخترع کاغذ بودند و دوم اینکه آنها کاغذی را که از برنج درست کرده بودند را ۲۰۰ سال پیش از میلاد به دیوارهای خود می چسباندند. در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را به عرب ها فاش کرد که در نتیجه آنها نیز دانش کاغذ سازی را به اروپا منتقل کردند. از آن به بعد اروپایی های ثروتمند به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده را به ابعاد بزرگ می دادند که آنها را به دیوارهای خانه خودشان نصب کنند اما کاغذ دیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد. در دوره رنسانس کاغذ دیواری با استفاده از تکنیک چاپ کلیشه چوبی تولید می شد. اولین کاغذ دیواری تقریبا از پوست درخت و کنف بوده و در اواسط قرن دوم هجری به مناطق اسلامی و همچنین ایران عزیزمان رسیده است.

 

 کاغذ دیواری و انواع رنگ کاری

 

کاربردهای کاغذ

تکه های پارچه های پنبه ای که از کارخانه های بافتنی به دست می آید برای ساختن کاغذهای تحریری و کاغذهایی مثل کاغذ سیگار و نظایر آن به کار می رود. روزنامه، دستمال کاغذی انواع دفتر و کتاب، سایر مواردی هستند که کاغذ در آنها نقش مهمی را بازی می کند.

برای ساخت کاغذهای خاص در جاهایی که چوب در دسترس نیست از تفاله نیشکر، خیزران، ساقه کتان،‌کاه و الیاف دیگر استفاده می شود ولی قسمت عمده کاغذ جهان از مغز چوب ساخته می شود.

 کاغذ دیواری و انواع رنگ کاری

کاغذ دیواری

ما اصلا از کاغذ دیواری استفاده می کنیم چون کاغذ دیواری ارزان است و هزینه آن کمتر از رنگ است و از اتلاف وقت نیز جلوگیری می شود.

در کاغذ دیواری که برای دکور استفاده می شود معمولا از مواد با کیفیت بالا استفاده می شود بسیاری از محصولات و تولیداتی که می توانند رنگ بشوند بعد از مدت کوتاهی کم رنگ و یا رنگی متمایل به زرد پیدا می کنند ولی با استفاده از کاغذ دیواری می توانیم رنگ ثابت داشته باشیم.

کار کردن در پروسه رنگ آمیزی با چکه کردن و ترشح کردن، باعث ناراحتی و آزار
می شود حتی در رنگ های قدیمی تر بوی رنگ تا ماهها در فضا می ماند ولی در موقع نصب کاغذ دیواری اگر چسب هم روز زمین یا کنار پنجره چکه کند آن را می توانیم به راحتی با یک تکه اسفنج نمناک پاک کنیم. و یا در زمانی که ما تمام کاغذهامون را چسباندیم کار ما تمام شده است ولی در نقاشی باید منتظر شویم تا خشک شود. پس ما در سرعت کار نیز جلو هستیم و می توانیم توی وقت هم صرفه جویی کنیم.

کاغذ دیواری همیشه رنگ درستی دارد و خیلی به ندرت حالت اویه خود را از دست می دهد . کاغذ دیواری جو خاصی را ایجاد می کند، ساده و اقتصادی است خیلی راحت خودش را با دکوراسیون وفق می دهد. کاغذ دیواری ها حلت دیگری رو از زندگی بیان می کند. شما می توانید با انتخاب درست کاغذ دیواری شخصیت و منش خودتون را به نمایش بگذارید. کاغذ دیواری ها فضاها و اتاق ها را مجزا و مشخص می کند.

انواع کاغذ دیواری

معمولا کاغذ دیواری ها از لحاظ طرح به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  • ۱- طرح های ساده و تک رنگ،
  • ۲- ۲- طرح هایی که از بافت گرافیکی که از نقش های کوچکی که تکرار می شوند بوجود می آیند،
  • ۳- ۳- طرح هایی که مثل یک نقاشی دارای تصویر مشخصی هستند.

بر اساس علم ریاضی در چین نقش های گرافیکی فقط به ۱۷ روش می توانند در کنار هم تکرار شده و تشکیل یک تصویر بزرگ را بدهند و تولیدات همه سازندگان کاغذ دیواری در دنیا بر اساس همین ۱۷ روش می باشد. جالب اینجاست که این مبحث درعلم ریاضی به نام گروه کاغذ دیواری شناخته می شود.

 

 کاغذ دیواری و انواع رنگ کاری

رنگ کاری

رنگ کاری در معماری و دکوراسیون داخلی به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از: رنگ پلاستیک،‌رنگ روغنی،‌مولتی کالر،‌ بلکا، اکریلیک،‌پتینه و رنگ های بی بو.

رنگهای پلاستیک از قدیمی ترین نوع رنگ بوده و در کیفیت های مختلفی در بازار موجود است. به دلیل اینکه انعکاس نور ندارد و زود خشک می شود. بیشتر مصارف آن برای سقف ها و دیوارها می باشد . رنگ های روغنی نیز از رنگهای سنتی و قدیمی محسوب می شود ولی همواره برای رنگ آمیزی در ب و پنجره های فلزی به عنوان یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود .رنگ های روغنی به سه دسته روغنی، نیمه مات و مات تقسیم می شوند. رنگ های فوری نیز کارائی مثل روغنی دارند با این تفاوت که پایه آنها تینری است و زودتر خشک می شود.رنگ های مولتی کالر به خاطر مقاومت در برابر جذب ذرات معلق در هوا بیشتر از موارد فوق بهداشتی می باشد. مولتی کالر ضد آب بوده و روی تمامی سطوح اجرا می شود. در دکوراسیون کاربرد زیادی دارد و به راحتی ترمیم می شود سرعت بالا و خشک شدن سریع از ویژگی های آن می باشد.

بلکا متشکل از الیاف سلولوزی و سنگهای تزئینی می باشد که به صورت خمیر در آمده  با ماله های شیشه ای بر روی دیوار و سقف اجرا می شود. از مزیت های آن می توان به این اشاره کرد که به عنوان تمامی عایق ها از آن می توان استفاده کرد. مثل عایق صوتی، حرارتی،‌آبی و اینکه در مقابل ضربه مقاوم بوده و براحتی خود شخص می تواند ترمیمش کند.

پتینه یک نوع ترکیبات از پوشش های سلولوزی است که مثل رنگ ها برای سطوح اجرا می شود و می توان آن را به صورت شکل های هندسی نیز اجرا کرد.

رنگ های اکریلیک این رنگها دارای پایه اکریلیک و سیلیکونی بوده و در نماهای داخل وخارج ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. حلال آنها آب است و در کمتر از یک ساعت خشک می شود.

به غیر از این موارد چیز دیگری که با استفاده از ان بتوانیم رنگ فضا را تغییر دهیم رنگ جدیدی به نام کاور پلاست یا همان چرم نما است که یک پوشش چرمی برای کلیه سطوح ساختمان از جمله نما ؛‌داخل استخر و سونا ، سدها و سازه های آبی می تواند باشد و تنوع رنگ بسیار بالایی دارد در برابر سرما و گرما مقاومت دارد و بدون بو می باشد. اگر بخواهیم مثال دیگری بزنیم می توانیم از کنیتکس و رولکس نام ببریم که بیشتر در فضاهای پارکینگ استفاده می شود و معمولا یا با کاردک و یا با پیسوله های مخصوص پاشیده می شود و حلال آن میتواند آب باشد و در برابر سرما و گرم مقاوم است . کنیتکس های روغنی به هیچ وجه با آب مخلوط نمی شود و به هیچ عنوان پوسته نمی کند و دارای تضمین زیادی است.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳