یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی  طراحی و اجرا ی ویلا، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت  است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به بررسی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

خانه لانه زنبوری

Hive house Hexagonal

ترجمه: فرزانه جهانمردی

این خانه شش ضلعی با الهام از ساختار لانه زنبور ساخته شده است. خانه لانه زنبوری، از یک سلول شش ضلعی در یک سطح تشکیل شده است، که می توان با افزودن سلولهای شش ضلعی دیگر تا اندازه دلخواه و مورد نیاز، آن را گسترش داد.

بری جکسون(Barry Jackson)، در طراحی خانه لانه زنبوری، از یک سیستم مدولار شش ضلعی با شش وجه کاملا شخصی، استفاده کرده است. اندازه هر سلول از ۹٫۳ مترمربع تا حدود ۱۰۰ متر مربع قابل تغییر می باشد. می توان این سلولهای شش ضلعی را برای انواع کاربری ها از قبیل اقامتی و مسکونی، اداری و دفتر کار و یا هرآنچه که در نظر است، مورد استفاده قرار داد.

این تنظیمات و انعطاف پذیری به مالک خانه این اجازه را می دهد تا خود به عنوان طراح، شکل نهای خانه خود را تعیین کند. همچنین از دیگر قابلیت های این سلولها، اضافه کردن پنجره به ضلع دلخواه و یا حتی ایجاد یک ضلع کاملا شیشه ای در سقف و یا دیوارها است. اگرچه این خانه در نگاه بیرونی خود کمی سرد و غیر پویا به نظر می آید، اما این ویژگی منحصر به فرد آن را یک خانه سفارشی جالب تبدیل کرده است.

هرکدام از این بلوک های شش ضلعی، را می توان برای کاربرد دلخواه خود در نظر گرفت، بلوکی را برای اتاق نشیمن و یک بلوک دیگر را برای آشپزخانه و یا اتاق خواب. هرکدام از این فضاها می توانند به هم ارتباط داشته باشند و یا به صورت مستقل قرار گیرند. و به این ترتیب فضاهای بسیار زیادی برای انواع قسمت های مورد نیاز ایجاد خواهد شد. نورگیرهای مدور در سقف اجازه ورود مقدار قابل توجهی نور طبیعی را به درون خانه خواهد داد. همچنین می توان در تمام دیوارها بازشو به سمت خارج از خانه ایجاد کرد.

قابلیت ها و امکانات اضافی این طرح شامل عرشه های شش ضلعی برای گسترس سطح زیربنا، که به صورت باریکه های قابل حمل وجود دارند، بام سبز، پانل های خورشیدی، و سیستم بازیافت است.

هر سلول دارای پایه های قابل تنظیمی است که می توان هر واحد را در زمینهای ناهموار و در هر سطحی به راحتی برپا و تنظیم کرد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳