رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از اتمام بیش از ۵۰ درصد مرمت مسجد کریمخان تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تراب محمدی افزود: مرمت این مسجد از فروردین ماه سال ۹۱ آغاز شده و در حال حاضر مرمت ضلع شمالی و غربی آن به اتمام رسیده است.

e9

وی گفت: مرمت مناره و تعویض نمای سیمانی به آجری، مرمت پنجره و نمای داخلی و چهار ضلع مسجد و لایه برداری از جمله عملیات مرمتی انجام شده در مسجد کریمخان است.

محمدی با بیان اینکه این مسجد متعلق به دوره قاجاریه بوده و در بافت قدیمی خیابان شهید بهشتی تبریز واقع شده است، یادآور شد: این مسجد از یک گنبدخانه مرکزی و ۱۵ گنبد و چندین ستون و یک محراب سنگی با شکوه تشکیل شده است.

وی افزود: این مسجد بخشی از مجموعه میدان های محله ای شامل حمام، مسجد و یخچال بوده که بقایای تخریب شده آب انبار یا همان یخچال در اطراف مسجد کریمخان پیدا شده است.

وی افزود: طی تحقیقات انجام گرفته اثری از حمام این مجموعه دیده نشده که به احتمال بسیار قوی در گذشته دور به طور کلی تخریب شده است.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با اشاره به جدول مرمتی مسجد کریمخان اظهار داشت:

لایه برداری و تعویض پوشش بدنه، حذف الحاقات اضافی مسجد، و تعویض بافت های پوسیده در عملیات مرمتی این مسجد قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به قرار گرفتن مسجد کریمخان در بافت تاریخی شهر، پس از اتمام عملیات مرمتی این مسجد در میان میدان قرار گرفته و زیبایی و شکوه ویژه ای به آن خواهد بخشید.

محمدی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود مرمت این مسجد تا پایان سال ۹۱ به اتمام برسد، یادآور شد: مسجد کریمخان در سال ۸۳ به شماره ۱۱۱۵۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳