دبیر کارگروه زیباسازی کلانشهرهای کشور از راه‌اندازی رشته فوق لیسانس معماری در دانشکده هنر دانشگاه تهران خبر داد.

سید محمد جواد شوشتری در بیست و نهمین نشست کمیته معاونان خدمات شهری کلانشهرهای کشور که به میزبانی کرج در محل باشگاه میلاد شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: بحث زیباسازی موضوعی است که از ابتدا در دستور کار شهرداری‌های مختلف قرار گرفته و هم اکنون به یکی از دغدغه‌های مهم مدیران ارشد شهری تبدیل شده است. شوشتری ادامه داد: یکی از اهداف عمده و مسائلی که برای زیباسازی در سطح کلانشهرها مشاهده شده، تبادل تجربیات است تا از هر آورده ای در کشور در خصوص مسائل زیباسازی استفاه شود.

t73

 

 

دبیر کارگروه زیباسازی کلانشهرهای کشور ادامه داد: زیباسازی پدیده جدیدی است که باید برای نهادینه کردن آن دوره های آموزشی برگزار تا بسترهای لازم برای ایجاد منظر شهری زیبا همراه با هویت ایرانی اسلامی فراهم شود. شوشتری تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر ۴۰ درصد از فضاهای تجاری شهر تهران به فضاهای فرهنگی تبدیل شد که در این زمینه شهرداری بالغ بر ۴۷ درصد افزایش درآمد داشت که این اقدام علاوه بر زیبایی چهره شهر موجب افزایش درآمد شهرداری نیز شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران اضافه کرد: برای استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان در زمینه زیباسازی شهری، طی هماهنگی های به عمل آمده از سوی شهردار تهران با وزارت علوم مقرر شد که از مهرماه سال جاری اولین رشته فوق لیسانس معماری در دانشکده هنر ارائه شود که با این اقدام فارغ التحصیلان و کارشناسان توانمندی برای معماری شهرها تربیت و آموزش داده می شوند. وی از احداث سه هزار سرویس بهداشتی در شهر تهران خبر داد و گفت: این تعداد تا آذرماه سال جاری احداث و بهره برداری می شود. این مسئول با اشاره به اینکه مسئولان به ارتقای کیفیت منظر شهری اهمیت ویژه دهند، گفت: در واقع باید در موضوع زیباسازی کشور به استانداردهای مطلوبی دست یابیم.

دبیر کارگروه زیباسازی کلانشهرهای کشور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تبلیغات فرهنگی یکی از موضوعاتی است که در شهر تهران مورد توجه قرار گرفته به نحوی که ۴۰ درصد از حجم تبلیغات تجاری به تبلیغات فرهنگی تبدیل شد. وی در پایان از اجرای طرح ساماندهی تابلوهای اصناف در شهر تهران خبر داد و یادآور شد: در حال حاضر هزار و ۶۰۰ تابلوساز وجود دارد که تنها ۳۰۰ نفر از آنها عضو صنف هستند که باید با تخلفات شهری در این بخش نیز برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه زیباسازی فرآیندی متنوع و دارای ابعاد مختلف است، افزود: یکی از مسائلی که در زیباسازی مطرح می‌شود، تنوع کاری است که با مسائل هویتی، تاریخی، مدرن و موضوعات مختلف و متنوع سر وکار داریم. این مسئول از زیباسازی شهری به عنوان فرصت و تهدید یاد کرد و بر ارتقای کیفیت منظر شهری تاکید کرد و گفت: این مهم وظیفه اصلی سازمان زیباسازی است که سایر مدیران نیز باید به آن توجه داشته باشند.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳