e15

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام مسکن ویژه تهران از شنبه هفته آینده (۲۵ شهریورماه) از طریق سایت خبر داد.

احمد اصغری مهرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: متقاضیان ثبت‌نام مسکن ویژه تهران می‌توانند از شنبه هفته آینده با مراجعه به سایت www.tehran.maskanmehr.net برای خرید واحد‌های مسکن ویژه تهران اقدام کنند.

 

 

وی گفت: چهار شرط متاهل بودن، سکونت حداقل پنج سال در تهران، نگرفتن هیچ‌گونه تسهیلات مسکن از دولت و این‌که از تاریخ اول فروردین ۸۴ هیچ معامله مسکنی نداشته باشند از شرایط اصلی ثبت‌نام برای مسکن ویژه تهران است.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن با بیان این‌که امتیازات دیگری نیز وجود دارد که طبق آن واجدان شرایط برای دریافت واحد‌های مسکن ویژه تهران اولویت‌بندی می‌شوند، گفت: متقاضیان باید ابتدا با گشایش حساب در یکی از شعب بانک مسکن ۲۰ میلیون تومان واریز کنند. پس از احراز شرایط توسط متقاضیان خرید مسکن ویژه در تهران متقاضیان هر سه ماه یکبار ۲۰ میلیون تومان در چهار مرحله (۱۲ ماه) واریز خواهند کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بنا بر شرایط روز ممکن است قیمت پرداختی در مرحله‌ پنجم افزایش یابد.

وی هم‌چنین اظهار کرد: پس از انتخاب متقاضی در مورد منطقه‌ مورد نظر خرید مسکن ویژه اقساط پس از تحویل به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود به‌طوری که ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان مابقی هزینه‌ مسکن ویژه از خریدار دریافت خواهد شد.

به گفته مهرآبادی متقاضیان پس از پرداخت سوم حق انتخاب واحد خود در یکی از مناطق تهران که مسکن ویژه در آن ساخته می‌شود را دارند.

وی درباره مناطقی که مسکن ویژه مسکن تهران در آن ساخته می‌شود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در منطقه تهرانسر کار ساخت مسکن ویژه آغاز شده و ۵۰ درصد پی‌سازی آن پیشرفت داشته است و در حال نصب اسکلت هستند.

به گفته‌ وی در منطقه‌ ۲۲ تهران نیز شهرک آتی‌شهر برای مسکن ویژه تهران در نظر گرفته شده، بدین منظور مشاور طرح مشخص شده و کار آغاز شده است.

مهرآبادی درباره حکیمیه به عنوان منطقه دیگر که قرار بود مسکن ویژه در آن ساخته شود، گفت: هنوز در این مورد بحث‌هایی وجود دارد، اما در صورت شروع این را اعلام خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: حداقل هزینه‌ خرید یک واحد مسکن ویژه ۱۰۰ میلیون تومان در پنج نوبت پرداخت می‌شود و هزینه‌ زمین و اقساط آن نیز پس از محاسبه دریافت خواهد شد.

به گفته وی واحدهای مسکن ویژه تهران در تهران‌سر ۱۱۰ متری در نظر گرفته شده است اما در آتی شهر ۷۵ متر تا ۱۲۰ متر نیز ساخته می‌شود.

چگونه برای مسکن ویژه تهران ثبت نام کنیم؟

در شرایطی خبر آغاز ثبت نام مسکن ویژه تهران از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا اعلام شد که متقاضیان می‌توانند از امروز در جریان ریز جزئیات ثبت‌نام قرار بگیرند.

پس از چند بار تاخیر برای ثبت نام مسکن ویژه تهران سرانجام زمان آغاز ثبت‌نام ۲۵ شهریور ماه اعلام شد. پیشتر اول شهریور، سپس ۱۰ ماه جاری و بعد از آن روزهای پس از اجلاس نم برای آغاز ثبت نام وعده داده شد تا سرانجام شنبه هفته آینده این امر محقق شود.

متقاضیان باید شروط مجاز برای ثبت نام را داشته باشند. پس از آن متقاضیان باید ابتدا با گشایش حساب در یکی از شعب بانک مسکن ۲۰ میلیون تومان واریز کنند. پس از احراز شرایط توسط متقاضیان خرید مسکن ویژه در تهران متقاضیان هر سه ماه یکبار ۲۰ میلیون تومان در چهار مرحله (۱۲ ماه) واریز خواهند کرد که با توجه به شرایط روز ممکن است قیمت پرداختی در مرحله‌ پنجم افزایش یابد.

البته این همه هزینه برای صاحب شدن یکی از واحداهای مسکن ویژه تهران نیست. پس از پرداخت این اقساط و برآورد هزینه کلی زمین و ساخت مابقی هزینه مسکن در اقساطی ماهیانه کمتر از یک ماهه دریافت خواهد شد.

متقاضیان پس از پرداخت سوم حق انتخاب واحد خود در یکی از مناطق تهران که مسکن ویژه در آن ساخته می‌شود را دارند. این مناطق در حال حاضر شامل تهرانسر و آتی شهر در منطقه ۲۲ تهران می‌شوند و هنوز شرایط در حکیمیه مشخص نیست.

واحدهای مسکن ویژه تهران در تهران‌سر ۱۱۰ متری در نظر گرفته شده است اما در آتی شهر از ۷۵ متر تا ۱۲۰ متر به صورت دو و سه خوابه ساخته می‌شود.

اما اطلاعات به تفکیک شرایط متقاضی و نحوه پرداخت و حتی شرایط انصراف از خرید مسکن ویژه تهران در زیر خواهد آمد.

شیوه نامه ثبت نام اولیه متقاضیان خریدمسکن در شهر تهران

این شیوه نامه برای ثبت نام متقاضیان مسکن در تهران تدوین شده است. ثبت نام از شنبه – ۲۵ شهریور ماه – به صورت اینترنتی و از طریق سایت Tehran.maskanmehr.net انجام خواهد شد. با توجه به وضعیت ثبت نام و تعداد ثبت نام در خصوص مدت زمان ثبت نام تصمیم گیری و اقدام خواهد شد.

بخش اول: شرایط متقاضیان

۱- فاقدان مسکن: افراد سرپرست خانواری که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ اول سال ۱۳۸۴ فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

۲- متاهل و یا سرپرست خانواده

۳- دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت مستمر در شهر تهران (۵ سال اخیر)

۴- فاقد سابقه استفاده از تسهیلات دولتی در سنوات قبل

توجه‌: متقاضیانی که قبلا از طریق وزارت تعاون سابق یا وزارت مسکن سابق و یا از هر طریق دیگری در مسکن مهر ثبت نام نموده‌اند و اطلاعات آنها در سامانه ثبت نام موجود می باشد نمی‌توانند ثبت نام نمایند.

مدارک لازم برای احراز شرایط متقاضیان به شرح ۴ بند فوق:

متقاضیان باید مدارک زیر را برای بررسی احراز شرایط بصورت الکترونیکی (اسکن شده) از طریق اینترنت ارائه نمایند. اصل مدارک پس از امتیازبندی در مراحل تشکیل پرونده دریافت خواهد شد.

توجه : هرگونه مغایرت مدارک اسکن شده و اصل مدارک سبب ابطال ثبت نام و محرومیت از ثبت نام مجدد خواهد شد.

۱- مدارک لازم برای بند یک:

تعهد و اقرار رسمی مبنی بر واجد شریط بودن خود و افراد تحت تکفل به شرح بند ۱٫

این امر از طریق بانک‌های اطلاعاتی مرجع مانند بانک زمین و مسکن، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعات دریافت کنندگان تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن از تاریخ اول سال ۱۳۸۴ بانک اطلاعات ثبت نام مسکن مهر، بانک اطلاعات فروش اقساطی تسهیلات مسکن و سایر بانک‌های اطلاعاتی کنترل خواهد شد.

۲ – مدارک لازم برای بند دو:

شناسنامه معتبر و کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل و سایر مدارک معتبر قانونی در خصوص سرپرست خانوار بودن متقاضی

۳ – مدارک لازم برای بند سه:

اگر متقاضی کارمند دولت و محل کار وی از پنج سال پیش شهر تهران باشد، حکم کارگزینی و گواهی معتبر از اداره متبوع

اگر متقاضی از پنج سال پیش شاغل در بخش غیر دولتی در شهر تهران است، گواهی و دفترچه بیمه تامین اجتماعی معتبر به همراه گواهی محل کار

توجه: در صورتیکه متقاضی جز دو حالت فوق نباشد باید گواهی تحصیلی معتبر خود و یا افراد تحت تکفل خود را که نشاندهنده تحصیل از ۵ سال پیش تاکنون در یکی از مراکز آموزشی معتبر دولتی در شهر تهران باشد ارائه کند.

سایر حالتهای ممکن: هرگونه مدرک معتبر دیگری که بتواند این شرط را احراز کند.

۴ – مدارک لازم برای بند چهار:

این امر از طریق بانکهای اطلاعاتی مرجع مانند بانک زمین و مسکن، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعات دریافت کنندگان تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن از تاریخ ۱ /۱/ ۱۳۸۴، بانک اطلاعات ثبت نام مسکن مهر، بانک اطلاعات فروش اقساط تسهیلات مسکن کنترل خواهد شد.

۵ – سایر مدارک :

برگه خلاصه اطلاعات به شرح مندرج در مرحله سوم ثبت نام که در بخش دوم آورده شده است.

بخش دوم؛ مراحل ثبت نام:

متقاضی باید پس از مطالعه شرائط مندرج در بخش اول و اطمینان از دارا بودن شرائط مذکور به شرح مراحل زیر اقدام به ثبت نام اولیه نماید.

مرحله اول: متقاضی باید در مهلت مقرر ثبت نام با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن در شهر تهران اقدام به افتتاح حساب مسدود با سرفصل معین که برای مسکن تهران در نظر گرفته شده است نماید و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به حساب واریز نمایند. این حساب طبق ضوابط بانک مسکن دارای سود سپرده کوتاه مدت خواهد بود. مبالغ واریزی کمتر از ۲۰۰ میلیون ریال قابل قبول نمی‌باشد و تا اعلام بانک و رفع مسدودی غیر قابل برداشت خواهد بود.

مرحله دوم: متقاضی باید در مهلت مقرر با مراجعه به سایت اقدام به ثبت اطلاعات تکمیلی و بارگذاری مدارک مندرج در بخش اول نماید. لازم بذکر است اطلاعات متقاضیانی که به شرح مرحله اول اقدام به افتتاح حساب نموده‌اند بصورت سیستمی از بانک مسکن دریافت و احراز اولیه شرایط متقاضیان با استفاده از بانک اطلاعات متقاضیان ثبت نام شده در مسکن مهر، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعات دریافت کنندگان تسهیلات مسکن از بانک مسکن پس از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۴ صورت می‌گیرد و اگر کسی سابقه داشته باشد امکان ورود به سایت نخواهد داشت و مراتب جهت رفع مسدودی حساب و استرداد وجوه پرداختی به بانک اعلام می‌شود.

توجه: بعد از پایان مهلت هیچگونه مدرک جدید پذیرفته نمی‌شود.

توجه: در صورتی که یک یا چند شرط از متقاضیان احراز نگردد مراتب به اطلاع متقاضی می‌رسد و متقاضی فقط یکبار با مراجعه حضوری و ارائه مستندات اجازه رفع نقص تا ۱۰ روز کاری را خواهد داشت. جهت این کار باجه رفع نقص و رسیدگی تشکیل می‌شود تا تشکیل پرونده گردد و تا ۵ روز کاری رسیدگی و نتیجه قطعی اعلام می‌گردد. در صورت عدم مراجعه حضوری و یا عدم احراز شرائط پس از مراجعه حضوری متقاضی غیر واجد شرائط جهت رفع مسدودی حساب و استرداد وجوه پرداختی به بانک مسکن اعلام می گردد. در صورت احراز شرائط در بررسی مجدد، متقاضی می تواند جهت ورود اطلاعات تکمیلی به شرح مرحله دوم وارد سایت شود.

مرحله سوم : متقاضی باید پس از ورود اطلاعات برگه خلاصه اطلاعات را از سایت چاپ نموده و پس از امضاء و اثر انگشت این برگه را نیز اسکن و بارگذاری نماید.

در این برگه علاوه بر اطلاعات ثبت نامی متقاضی اقرار مینماید که کلیه مطالب و مندرجات را مطالعه و با آگاهی کامل از شرائط اقدام به ثبت نام نموده است و در چارچوب مقررات مربوط به وظایف قانونی خود عمل نماید . در غیر اینصورت به سازمان اختیار تام در خصوص تصمیم گیری میدهد و مسئولیت عواقب هر گونه عدم ایفای تعهدات پیش بینی شده در این اطلاعیه را بر عهده می گیرد.

مرحله چهارم : امتیاز دهی به متقاضیان بر مبنای برگه خلاصه اطلاعات و مدارک اسکن شده به شرح زیر صورت می‌گیرد. در این مرحله ادعای متقاضیان در خصوص اقشار ویژه شامل خانواده محترم شهدا و جانبازان، نخبگان و مدال آوران به ترتیب از بنیاد شهید و بنیاد ملی نخبگان و اداره کل تربیت بدنی استان تهران استعلام می‌گردد. استعلام در صورت توافق با نهادهای مذکور با دریافت بانک اطلاعاتی و مکانیزه صورت خواهد گرفت و در غیر اینصورت با استعلام کتبی انجام می‌گیرد.

توجه : امتیازدهی به متقاضیان به شرط احراز شرائط قانونی مندرج در بخش اول به شرح زیر صورت می گیرد.

ردیف     مورد      امتیاز     توضیحات

۱          متاهل و سرپرست خانوار بودن          ۱۰ امتیاز

۲          هر فرزند تحت تکفل           ۳ امتیاز

۳          سابقه سکونت بیش از ۵ سال در تهران ، هر سال مازاد بر ۵ سال و به صورت مستمر    ۱ امتیاز تا سقف ۱۰ امتیاز

۴          همسر محترمه شهید، فرزندان محترم شهدا، جانبازان معزز بالای ۲۵ درصد، آزادگان محترم، رزمندگان بازاء هر ۶ ماه حضور در جبهه    تا سقف ۳ امتیاز

۵          نخبگان علمی        ۳ امتیاز

۶          مدال آوران ورزشی در سطح آسیائی، جهانی و المپیک      ۳ امتیاز

توجه: در صورتی که متقاضی جز بیش از یک گروه اقشار مذکور در بند ۴ باشد

توجه : در صورت اینکه متقاضیان دارای امتیاز یکسان باشند، قرعه کشی انجام خواهد شد.

توجه : در صورتی که در هر مرحله ای از ثبت نام و واگذاری خلاف ادعای متقاضی و اطلاعات ثبت شده توسط وی با توجه به بررسیها ثابت شود برای کل دوره ثبت نام مسکن مهر در لیست ممنوعه قرار می گیرد.

مرحله پنجم : در این مرحله متقاضیان رتبه بندی شده جهت تشکیل پرونده و ارائه اصل مدارک و مستندات دعوت بعمل می آید.هر اولویت ۳ روز کاری مهلت خواهند داشت و در انتها مهلت ۵ روزه برای آنهائی که موفق به مراجعه نشده اند در نظر گرفته می شود.

بخش سوم ؛ شرائط پرداخت بها و اقساط مورد نظر:

مبلغ کل هر واحد شامل بهای تمام شده ساخت اعیان با احتساب کلیه هزینه های مربوط و بهای کارشناسی روز قدر السهم عرصه خواهد بود که بصورت نقد و اقساط و به شرح زیرپرداخت می شود:

سهم نقدی : کل بهای تمام شده ساخت اعیان و هزینه های مربوطه و ۳۰ درصد از بهای کارشناسی روز قدرالسهم عرصه بصورت نقدی و در ۵ مرحله به شرح زیر پرداخت می گردد:

پرداخت اول: ۲۰۰ میلیون ریال بهنگام افتتاح حساب در بانک مسکن

پرداخت دوم: ۲۰۰ میلیون ریال حدود ۳ ماه پس از پرداخت اول بشرح مراحل مندرج در این بخش

پرداخت سوم: ۲۰۰ میلیون ریال حدود ۳ ماه پس از پرداخت دوم بشرح مراحل مندرج در این بخش

پرداخت چهارم : ۲۰۰ میلیون ریال حدود ۳ ماه پس از پرداخت سوم بشرح مراحل مندرج در این بخش

پرداخت پنجم: الباقی سهم نقدی قبل از تحویل واحد

سهم اقساطی: ۷۰ درصد بهای کارشناسی قدرالسهم عرصه بصورت اقساط ماهیانه طولانی مدت (حداکثر ۱۰ ساله) پرداخت خواهد شد.به نحوی که اقساط ماهیانه سال اول حداکثر ۱۰ میلیون ریال باشد.

مرحله اول : متقاضیانی که تشکیل پرونده داده و اصل مدارک آنها به تایید میرسد مهلت ۱۰ روزه برای واریز ۲۰۰ میلیون ریال آورده نوبت دوم خواهند داشت. فاصله زمانی از پایان مهلت ثبت نام حدود ۳ ماه خواهد بود.

مرحله دوم : متقاضیان پس از واریز مرحله دوم سهم آورده به مدت حداکثر ۳ ماه فرصت خواهند داشت تا نسبت به واریز ۲۰۰ میلیون ریال مرحله سوم اقدام نمایند.

مرحله سوم : پس از واریز مرحله سوم آورده انعقاد قرارداد پیش فروش اعیان واحدها بین متقاضی و فروشنده صورت خواهد گرفت. در این مرحله واحد متقاضی مشخص می گردد.

مرحله چهارم: پس از واریز پرداخت چهارم به شرح فوقانعقاد قرارداد واگذاری زمین با شرائط نقد و اقساط انجام می شود و فرایند دریافت اقساط ۱۰ ساله حدود ۱۰ میلیون ریال در ماه آغاز می گردد.

مرحله پنجم : پس از اتمام پروژه و در صورت تکمیل پرداخت سهم نقدی از سوی متقاضی و انعقاد قرارداد واگذاری زمین واحد قابل تحویل به متقاضی خواهد بود.

مرحله ششم : در صورت تسویه کامل بهای زمین انتقال سند عرصه و اعیان بنام متقاضی در دستور کار قرار می گیرد.

توجه : اسناد عرصه و اعیان تا تسویه کامل در اختیار سازمان خواهد بود.

بخش چهارم؛ انصراف و فسخ:

تا مرحله قبل از انعقاد قرارداد پیش فروش (مرحله سوم بخش سوم) متقاضی می تواند کتبآ اعلام انصراف نماید. در صورت انصراف متقاضی حق ثبت نام مجدد در هیچ کدام از پروژه های مسکن تهران را نخواهد داشت.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳