گروه مهندسین ایران معماری با مدیریت آرشیتکت آرتورامید آذری

در این بخش تحت عنوان مقالات در معماری بر آن شده ایم تا مجموعه ایی از مقالات ،گفتارها و نظریات موجود در جامعه معماری ایران و جهان را ارائه دهیم، تا سرآغازی نوین در عرصه بحث مبانی و مفاهیم نظری معماری باشد.

فناورانه‌ترین شهر جهان RiverSide

ریورساید (RiverSide)، واقع در ۶۰ مایلی شرق لس‌آنجلس یکی از شهرهای «نمود آینده» و فناورانه‌ترین شهر جهان لقب گرفته است. وجود دسترسی کلیه شهروندان به  Wi-Fi، برنامه‌هایی که به آن‌ها در خصوص استفاده از آخرین فناوری آموزش می‌دهد و سایر اختراعات موجب شد که  جایزه سال انجمن جامعه هوشمند (Intelligent Community Forum) به این شهر اختصاص یابد.

این جایزه نشان‌دهنده این واقعیت است که وجود اقتصاد اینترنت محور تا چه اندازه برای این انجمن حائز اهمیت است. شهر ریورساید به دلیل دارا بودن مزارع پرتقال، یکی از ثروتمندترین شهرهای آمریکا بود. با این حال افزایش رقابت بین‌المللی در دهه ۱۹۶۰ نابودی بسیاری از مزارع آن را به دنبال داشت. در سال ۲۰۰۴ رون لووریج شهردار این شهر تصمیم به معرفی اقتصاد با تکنولوژی بالا به این شهر گرفت.

لووریج قراردادی را با شرکتAT&T به منظور نصب شبکه Wi-Fi با میزان دسترسی متوسط ۲۹ نقطه در هر مایل مربع منعقد کرد. به جز دسترسی رایگان شهروندان، شبکه مزبور دوربین‌‌های امنیتی واقع در پارک‌های سراسر شهر را به هم مرتبط کرده و به کارگران امکان استفاده از یک برنامه پاک‌کننده نقاشی‌های دیوار بر روی گوشی‌های هوشمندشان را داد.