هنگام انتخاب هرنوع کف‌پوش‌، سعی کنید حتما جنس باکیفیت‌تر را بخرید. اگرچه کف‌پوش‌‌های مرغوب‌تر، گران‌ترند اما ارزش پولی را که خرج می‌کنید، دارند. یادتان باشد که کف‌پوش‌‌های باکیفیت بیشتر عمر می‌کنند.
حالا باید ببینید از هر کدام از اتاق‌ها و فضاهای خانه چه استفاده‌هایی می‌شود و حجم تردد افراد در هر کدام از این فضاها چقدر است. برای مثال، آشپزخانه و حمام از مکان‌هایی هستند که کف‌پوش‌های مقاوم و در عین‌حال زیبا لازم دارند یا برای مثال اتاق‌خواب‌ و اتاق نشیمن بنا به نوع استفاده‌ای که از آنها می‌شود، به پوششی احتیاج دارند که گرم، مقاوم و قابل شستشو باشد. با در نظر گرفتن همین فاکتورهاست که استفاده از کف‌پوش‌های با پرزهای نرم و رنگ ملایم برای اتاق خواب‌ها، توصیه می‌شود.اگر کف خانه‌تان ناهمواری دارد، می‌توانید موکت یک‌پارچه و ثابت را به عنوان کف‌پوش‌ انتخاب کنید. این نوع کف‌پوش‌ نه تنها رنگ، بافت و نقش را به اتاق شما می‌آورد، بلکه به گرم شدن اتاق‌ها هم کمک می‌کند. موکت، در عین ‌حال طنین صدا را هم می‌گیرد. به عبارت دیگر موکت یک نوع عایق صوتی و حرارتی محسوب می‌شود.

چگونه بهترین کفپوش را انتخاب کنیم

استفاده از فرش، قالی و قالیچه علاوه بر اینکه یک فضای شرقی و سنتی خلق می‌کند، می‌تواند یک فضای بزرگ را به چند فضای کوچک‌تر تقسیم کند تا هر فضا کاربری خاص خودش را داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های فرش، قالی و قالیچه این است که به‌راحتی قابل حمل است و آسان جابه‌جا می‌شود.
استفاده از فرش در فضاهای کوچک و اتاق‌هایی با متراژ پایین موجب می‌شود که فضا کوچک‌تر به نظر رسد، ولی در اتاق‌ها و سالن‌های بزرگ برای رسیدن به القای حس رسمی بی‌نظیرند.
هرگز رنگ‌های کدر را برای کف‌پوش‌تان انتخاب نکنید، چرا که موجب القا شدن حس کهنگی و کثیفی به محیط اطراف می‌شود.
مواد کفسازی نهائی آخرین لایه از ساختار کف هستند،و چون در بخش عمده ای از  سطح اتاق اجرا می شوند،کف سازی باید با ضوابط عملکردی و زیبایی فکری منطبق باشد.  دوام نیز اهمیت زیادی دارد و بدلیل اینکه پوشش کف است باید از موادی استفاده کرد که بتواند جابجائی مبلمان و وزن افراد را تحمل کند. مصالح کفسازی باید در برابر فرسایش فیزیکی،کشیدگی، و… مقاوم باشند.

چگونه بهترین کفپوش را انتخاب کنیم

آنچه مستقیما به دوام بستگی دارد سهولتی است که با آن بتوان از کفپوش  در شرایط خوب، نگهداری کرد.برای دوام و نگهداری،کفپوش باید در برابر گرد و غبار،رطوبت و چربی و لکه پذیری به ویژه در نواحی پر رفت و آمد،مقاوم باشند.

درنواحی که مشکوک به خیس شدن هستند،توصیه می شود از کاربرد مواد کفپوش صاف و سخت پرهیز کنید. سطوح سخت کف، صدای  تولید شده در اتاق را منعکس می کند و سرو صدای حاصل از راه رفتن و انتقال مبلمان را تقویت می کند.کفپوش ارتجاعی برخی از این صداها را کم می کند.

گرچه کف را عموما به عنوان یک پس زمینه بصری و سطوح مفید در نظر می گیرند اما کف می تواند با رنگ،الگو،و بافت،نقشی فعال را در تعیین شخصیت یک فضا داشته باشد.

کف با رنگ روشن،سطح نور درون فضای یک اتاق را بالا می برد در حالیکه کف تیره رنگ، بیشتر نوری را که رویش پخش می شود جذب می کند. رنگ گرم و روشن تاثیر بصری کف را بیشتر می کند در حالی که کف گرم و تیره احساس امنیت را بر می انگیزد.

بر خلاف سطوح دیوار ،ما به محض آنکه روی  کف اتاق راه می رویم ویژگی های لمسی( بافت و تراکم ) را  مستقیما احساس می کنیم.

کفپوشهای نهایی معمولا به  دو گروه جداگانه تقسیم می شوند:

*کفپوشهای سخت مثل{چوب،سنگ،کاشی و …}

*کفپوشهای ارتجاعی و رو پوشهای نرم کف مثل،{فرشها، قالیچه ها و …}

چگونه بهترین کفپوش را انتخاب کنیم

کفپوشهای چوبی:

انواع چوبهای  سخت(مثل بلوط قرمز و سفید، افرا،ون، راش،گردو و …)با دوام و چوبهای ریز طرح و چوبهای نرم (مثل،کاج جنوبی،صنوبر داگلاس، کاج اروپای، شو کران و …)برای ساخت کف پوش به کار می روند.از میان آنها انواع کاج و بلوط بیشتر به کار برده می شوند.درجه یک آنها صاف یا انتخاب شده بوده و عارضه هایی چون گره،چین،رگه و پارگی ندارند.

انواع دیگر چوبهایی که برای ساخت کفپوش مصرف می شوند حصیر خیزران و چوبهای کهنه هستند. خیزران از نظر فنی علف است و قابلیت کشت سریع آن بعد از درو برایش شهرت ماده قابل جبران را به ارمغان آورده است.

کفپوشهای چوبی به صورت تخته عرضه یا به صورت بلوک و پانل ساخته می شوند. کفپوشهای چوبی اغلب با پلی اورتان( ( polyurethane ،لاک،الکل و یک ماده درزگیر، پرداخت و تکمیل می شوند،پرداختها می توانند از جلای براق ،تا مات باشند.کفپوشها چوبی می تواند واکس به خود گرفته،رنگ شود و یا حتی فلز کوب گردد اما سطوح رنگ خورده به نگهداری بیشتری نیاز دارند.

کفسازی سنگی و سفالی:

مصالح کفسازی سنگی و سفالی مستحکم و صلب هستند.به نسبت قطعات و الگویی که روی آن قرار می گیرند،این مصالح کفپوش می توانند،ظاهری سرد و رسمی داشته و یا احساسی غیر رسمی را بر انگیزد.

کفپوشهای سفالی،موزائیکی و یا سرامیکی در  واحدهای مدولار کوچک با طراحی چند پارچه از خاک چینی  یا رس طبیعی برای کفپوش بسیار رایج هستند.کاشی های سرامیکی بزرگتر در انواع،ابعاد و الگوهای در دسترس بوده و طراحی برخی از آنها به صورت تقلید از سنگ طبیعی و در برابر لک،چرک و رطوبت مصونیت دارند.

کفپوشهای سنگی یک سطح کف متراکم،دائمی و بسیار با دوام می سازند.میزان رنگها، از خرمائی،قهوه ای روشن، و قهوه ای مایل به قرمز تا لوحه های رنگی خاکستری،سبز،و مشکی تغییر می کند.کفپوشهای سنگی یا کاشی با دوغاب چیده می شوند.دوغاب در رنگهای متنوع موجود است و می تواند در هماهنگی یا تضاد با مصالح کفپوش به کار رود.

چگونه بهترین کفپوش را انتخاب کنیم

سایر کفپوشهای سخت:

سیمان هم میتوتند به عنوان کفپوش به کار رود،اگر به اندازه کافی صاف و تراز شود.بهتر است در مقابل لکه و چربی محافظت شود

کاشی ماسه سیمانی نوعی پوشش متراکم آشکار است که الگوهای موزائیک گونه اش با پولکهای مرمر ایجاد می شوند و به صورت ریختن درجا و یا قطعه ای عرضه می شود.

کاشی سیمانی استاندارد،دارای زمینه پرداخت شده و صیقل داده است که اصولا از پولکهای خرده سنگ درست شده است.

کفپوشهای ارتجاعی:

مواد کفپوش ارتجاعی یک سطع کفپوش ضد اب،فشرده و مقرون به صرفه اقتصادی،دوام نسبی خوب و نگهداری و تعمیر آسان ایجاد می کند.درجه فنری بودن،چنین موادی،کفپوش را قادر می کنند در حالی که در زیر  پا بی صدا و راحت هستند ،در مقابل فرسایش نیز مقاوم باشند.

صفحات وینیل و لینولئوم در توپهای به عرض۱۸۲۹ تا ۴۵۷۲ میلیمتر عرضه می شود.ممکن است در  کارخانه یا در میدان کار در الگوهای متفاوت بریده شود.

کفپوش لاستیکی:

صفحات وینیل، مشمع و محصولات چوب پنبه بهترین ارتجاعیها هستند. صفحات و کاشی وینیل و مشمع در برابر لکه، چربی، و سوختگی ناشی از آتش مقاوم هستند. الگوی روی صفحات و کاشی های وینیل ممکن است سائیده و پاک شوند در حالیکه  چوب پنبه  و مشمع در طول عمرشان رنگ ثابت دارند.زمانی که صفحات مشمع واکسبخورند،بهترین جلوه و کارآیی را خواهند داشت.

کفپوشهای نرم:

فرشها و قالیچه ها، کفپوشهای نرم برای پوشاندن کف هستند.این پوششها از نظر بافت و تجسم بصری برای سطوح کف نرمی،انعطاف پذیری و گرمی با درجه گسترده ای از رنگها و الگوها را به ارمغان می آورند. این ویژگیها به نوبه خود قالی ها و فرش ها را جاذب صدا کرده و اثرات نویزها را کاهش و سطحی راحت و امن برای راه رفتن ایجاد می کنند.در کل، فرش کردن بسیار راحت تر از کاربرد کفپوشهای سخت است،نگهداری آن بسیار آسان و اغلب اقتصادی ترین روش پوشاندن سطوح کف است.

قالیچه ها،قطعات مجردی از پوششهای کف هستند که در اندازه های استاندارد ساخته شده یا برش می خورند. آنها به قصد پوشش کل سطح کف در یک اتاق طراحی نمی شوند و بنابراین به سادگی بر روی مصالح کف قرار می گیرند.قالیچه های موضعی که برای محدوده خاصی مورد استفاده قرار می گیرند،بخش کوچکی از کف اتاق را پوشش میدهند و قادرند برای  تعریف یک محدوده مورد استفاده قرار گیرند و یا وحدت بخش گروهی از مبلمانها باشند یا یک مسیر را مرزبندی و مشخص  نمایند،می توانند به عنوان یک عنصرطراحی غالب به کار گرفته شوند و نقطه عطفی را برای آرایش اتاق فراهم آورند.

موکت در واحد متر مربع فروخته می شود.سپس مطابق نیاز بریده شده و با نوارهای بدون میخ یا چسبهای تجاری روی کفسازی تخت چسبیده می شود.موکت معمولا تمام سطوح کف اتاق را می پوشاند. می توان آنرا بجای کاشی مستقیما روی زیرسازی  نصب کرد و نیاز به پرداخت نهائی را از بین می برد و میتوان آن را روی سطح نهائی نیز نصب کرد.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳