دکوراسیون منزل، فرش ایرانی ، دکوراسیون ایرانی

رابطه خصوصیات محیط و دکوراسیون با طرح و نقشه فرش

چه فرشی برای کجا مناسب تر است ؟

بیش از هر توصیه در این زمینه یاد آوری این مطلب خالی از لطف نیست که معمولا فرش های دستباف اکثر شهرهای ایران در سه قالب اصلی به لحاظ طرح بافته می شوند که عبارتند از :

لچک ترنج – خشتی و افشان که در میان آها لچگ ترنج از قدیم مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و اغلب فرشهایی را که شما در منازل یا در فرش فروشیها می بینید در همین طرح بافته شده اند .

البته طرح های دیگری نیز وجود دارند که در شهرهای مختلف بر آن اساس بافته می شوند . گبه ها ، فرش های ترکمنی و غیره از این دسته هستند .

دکوراسیون منزل، فرش ایرانی ، دکوراسیون ایرانی

در فرش های لچک ترنج دار علاوه بر حاشیه  ای پهن که دور تا دور فرش را احاطه کرده است ، نقشی در قالب شکلی هندسی دایره و یا بیضی در میان گرفته که به آن ترنج می گویند و در چهار گوشه داخلی حاشیه چهار نقش با فرم مثلثی قائم الزاویه که وتر آن خطی هلالی است وجود دارد که هر یک از این چهار نقش را هم لچک می گویند .

برخی از کارشناسان فرش ادعا می کنند که طرح های اصلی فرش های ایرانی برگرفته از معماری ساختمان های آن روزگار است .

در نتیجه هنگامی که در ساختار خانه ها تغیر اساسی ایجاد می شده ، طراحان فرش نیز از این تغییر تبعیت می کردند . آنها بر این عقیده هستند که طرح لچک ترنج فرش ها از طرح پردیس معماری ساختمان های سده آخر دوره اشکانیان الهام گرفته است .

این معماری از فضای اندرونی بیرونی تشکیل شده است و در واقع فرش های لچک و ترنج دار نمادی از حیاط این ساختمان ها بوده اند .

لچک ها باغچه های سبزی کاری چهار وجهه حیاط را یاد آور می شدند . گل های میان آنها نیز به گلکاری گل محمدی حیاط اشاره می کردند .

پس از گذشت زمان و ایجاد تغییرات در معماری و حذف حوض میانی و باغچه های سبزیکاری ، طرح افشان فرش به وجود آمد .

در این طرح دیگر اثری از لچک و ترنج نبود و با حفظ همان حاشیه اصلی در فضای میان حاشیه ها نقش هایی از میان انواع گل و ساقه و برگ دیده می شدند .

طرح های خشتی جمله دیگر طرح های فرش ایرانی هستند که بر اساس آن تمام سطح داخلی ما بین حاشیه ها به مستطیل هایی مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقش ای بافته می شود که ممکن است این نقشه ها چند بار در خشت های مختلف تکرار شود .

البته عدم تکرار آنها نشانی بر مرغوبیت نقشه و ابتکار طراح است . این طرح در برخی از شهرها هم نیز به گلستان نیز معروف است .

امروزه طراحان نقشه های فرش با ابتکارات خود و بر اساس سلایق متقاضیان در همین قالب های اصلی به ارائه طرح های متفاوت و زیبا پرداخته اند که با توجه به نامشان ثبت شده اند .

مثلا در فرش های تبریز نقش های علیا ، بهشتی ، شیو ا، بنام ، تقی زاده ، قلی نامی و بسیاری نقشه های دیگر وجود دارند که با توجه بنام طراحانشان نام گذاری شده اند و اگر چه به لحاظ طرح و رنگ با هم متفاوت هستند ولی همگی در غالب طرح اصلی لچک ترنج جای می گیرند .

با توجه به تنوع موجود ، دست برای انتخاب مناسب ترین فرش برای فضای مورد نظر باز است .

پس در همین راستا به پیشنهادات زیر توجه کنید :

در فضای با وسعت کم ، پهن کردن فرش با نقش و نگاری فشرده و متراکم ، به شلوغی فضا و در نهایت کوچکتر به نظر آمدن آن کمک می کند .

هنگامی که کفپوش ثابت مورد نظر شما طرح دار است فرشی با طرح های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود . مثلا در صورت امکان استفاده از گبه به لحاظ سبک دکوراسیون محیط بهترین انتخاب برای روی کفپوش پارکت آن هم در فضای مدرن گبه است .

دکوراتور ها همواره فرش های با طرح افشان را برای فضاهای کوچک توصیه می کنند .

انتخاب فرش های لچک ترنج برای فضای معمولی و نسبتا بزرگ بسیار مناسب است ولی انتخاب فرش خشتی برای این قبیل مکان ها توصیه نمی شود زیرا سبب کوچکتر جلوه کردن محیط می شود .

رنگ و انتخاب فرش :

برای فضایی با وسعت کم ، فرشی با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید . این مسئله در مورد مکان های با محدودیت نور کافی نیز توصیه می شود .

هر چه کف زمین روشن تر باشد فضا بزرگتر و نورانی تر جلوه می کند .

در ضمن به هنگام انتخاب رنگ فرش ، به پالت های رنگی موجود در فضا شامل رنگ دیوارها ، پارچه روکش مبلمان ، پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهمتر رنگ کفپوش توجه کنید .

حفظ هماهنگی میان طرح و رنگ فرش انتخابی و دیگر عناصر یک فضا از جمله مهترین عوامل در انتخاب فرش مناسب است .

کاربرد محیط و فرش مناسب :

این که فرش مورد نیاز در چه مکانی و با چه کاربردی پهن می شود در انتخاب تعیین کننده است . مثلا برای فضاهای پررفت و آمد مثل اتاق نشیمن و فضای ورودی خانه ، فرش های روشن و با بافت ظریف و به اصطلاح رج بالا انتخاب نکنید .

این گونه فرش ها در این مکان ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار می گیرند .

سبک دکوراسیونی :

انتخاب فرش نیز مانند انتخاب دیگر لوازم دکوراسیونی تابع رعایت قوانین سبک دکوراسیونی به کار رفته در محیط است .

لذا پیش از خرید فرش به انتخاب نقشه ای مناسب با سبک دکوراسیونی فضای خانه تان بیاندیشید

رنگ و انتخاب فرش:

براى فضایى با وسعت کم، فرشى با ترکیب رنگى روشن انتخاب کنید. این مسئله در مورد مکان هاى با محدودیت نور کافى نیز توصیه مى شود. هر چه کف زمین روشن تر باشد فضا بزرگتر و نورانى تر جلوه مى کند. در ضمن به هنگام انتخاب رنگ فرش، به پالت رنگى موجود در فضا شامل رنگ دیوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده ها و حتى رنگ چوب لوازم و از همه مهمتر رنگ کفپوش، توجه کنید. حفظ هماهنگى میان طرح و رنگ فرش انتخابى و دیگر عناصر یک فضا از جمله مهمترین موارد در انتخاب فرش مناسب است.

کاربرد محیط و فرش مناسب:

این که فرش مورد نیاز در چه مکانى و با چه کاربردى پهن مى شود در انتخاب تعیین کننده است. مثلاً براى فضاهاى پر رفت وآمد مثل اتاق نشیمن و فضاى ورودى خانه، فرش هاى روشن و با بافت ظریف و به اصطلاح رج بالا انتخاب نکنید. اینگونه فرش ها در این مکان ها در معرض آسیب دیدگى بیشترى قرار مى گیرند.

سبک دکوراسیونى: انتخاب فرش نیز مانند انتخاب دیگر لوازم دکوراسیونى تابع رعایت قوانین سبک دکوراسیونى به کار رفته در محیط است. لذا پیش از خرید فرش به انتخاب نقشه اى مناسب با سبک دکوراسیونى فضاى خانه تان بیاندیشید.

طراحان این تصاویر با توجه به ابتکار در طرح، به فرش جنبه کاربردی بودن هم داده‌اند. جنس و طرح و نقش این فرش‌ها بسیار متفاوت با فرش‌هایی است که ما در منزلمان داریم!

modernrugs23

این طراحی زیبا و منحصر به فرد توسط Esti Barnes انجام شده است که دارای نقشی گلدار می‌باشد.

modernrugs11

این فرش دارای طرحی مدرن و برگرفته از نقوش ایرانی می‌باشد که توسط Katrin Sonnleitner طراحی شده است، در ضمن شما می‌توانید با طرح دلخواه خود نقش فرشتان را تغییر دهید.

modernrugs10

فرشی با طرح برشی از تنه درخت

modernrugs13

این هم طرحی نو برای فرش کنار تخت مخصوص دمپایی‌های شما!

 

modernrugs02

این هم طراحی بسیار جالب هوشمندانه برای یک پادری!

modernrugs24

modernrugs15

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳