کلینیک تخصصی طراحی و اجرای برج باغ بامدیریت آرشیتکت:آرتور امیدآذری

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرا ی برج باغ ، در گروه مهندسی ایران معماری صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به معرفی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر:۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

 

Dubai Inspiration: Burj Al Arab Hotel

تعداد انگشت شماری بنا را می توان نام برد که همانند اهرام مصر ، برج های مرکز تجارت جهانی نیویورک یا برج ایفل نماد یک کشور ، یک نمونه های جدیدتری نظیر اپرای شهر سیدنی و برج های دوقلوی پتروناس در مالزی را نیز می توان نام برد اما در طول تاریخ تنها یک هتل مبدل به نماد یک کشور و فراتر از آن نماد یک منطقه ی وسیع جغرافیایی شده است .

هتل برج العرب

 

burjalarab


تنها هتل جهان به شکل یک کشتی بادبانی بزرگ و سفید رنگ که توسط مهندسان مشاور اتکینز و همکاران طراحی شده است به عنوان نمادی از دوران ثروتمندی اعراب و مظهر تجملات اغراق آمیز و افسانه ای این قوم محسوب می شود. این هتل با سیصدوبیست و یک متر بلندا و زیربنایی در حدود یکصد وده هزار مترمربع تا زمان افتتاحش در سال ۲۰۰۰، پانزدهمین ساختمان بلند دنیا بوده و نخستین سازه ی بلند ی است که در جزیره ای مصنوعی بنا شده است. این جزیره در فاصله ی دویست ونود متری از ساحل به عنوان بستر برج در نظر گرفته شده است تا هم در شناخته شدن این کشتی بادبانی معلق در آبها تاثیرگذار باشد و هم سایه ی آن مزاحم هتلِ « ساحل جمیرا» و پارک آبی مجاور آن نگردد. سازه ی این بنا پنجاه و شش طبقه است که به صورت بیست و هشت طبقه ی دوبلکس طراحی شده و ارتفاع هر طبقه ی آن هفت متر می باشد. پی های این ساختمان دویست و پنجاه ستون پایه به قطر یک و نیم متر می باشند که تا عمق چهل و پنج متر زیر دریا نفوذ کرده اند. در واقع در دوضلع کناری به عنوان مهاربند ، خرپاهایی قطری نصب شده که هر یک هشتاد و پنج کتر طول دارند. یک محل فرود چرخ بال در ارتفاع دویست و دوازده متری از سطح دریا و رستوران بزرگی به عرض بیست و هفت متر در طبقه ی بیست و هفتم به صورت طره از بدنه ساختمان اصلی بیرون زده است و در بالاترین بخش سازه نیز دکلی به ارتفاع شصت متر نصب شده است.

 

burjalarab

 

واحدهای اقامتی این هتل تماماً سوئیت های لوکس بوده و در طراحی داخلی فضاهای آن سعی شده است تا از رنگ هایی منطبق با شرایط فرهنگی – جغرافیایی محل استفاده شود. رنگ های تند طلایی به کار رفته در ستون ها ، مبلمان و نازک کاری یادآور آفتاب سوزان ، صحرا و بیش از هر چیز طلاست و استفاده از رنگ آبی با درجات مختلف یادآور آب های نیلگون خلیج فارس است.

 

burjalarab

 

« تام رایت» مدیر طراحی معماری شرکت اتکینر در خصوص نحوه ی طراحی هتل می گوید:« بررسی های ما نشان داد که مردم دبی از آزادی و ثروت بدست آمده شان راضی بوده می خواهند در زمره ی کشورهای جهان اول به شمار آیند که با توسعه ای شتابان رو به جلو حرکت می کنند. همین ویژگی باعث شد که ما در طرح هایمان به جای توجه به زمینه ی محدود فرهنگی – تاریخی محل ، اشتیاق آینده جوی مردم را پایه و اساس ایده های طراحی مان قرار دهیم.»

 

burjalarab

 

به علت موفقیت و شهرت طرح اجرا شده و هم چنین کیفیت بسیار بالای سرویس دهی و خدمات رفاهی – تفریحی ، این هتل به سرعت تبدیل به محل اصلی اقامت بزرگترین و مشهورترین سرمایه داران ، ورزشکاران و بازیگران غربی گشته و علی رغم بهای نجومی اقامت، همچنان در اکثر اوقات سال واحدهای اقامتی این هتل اشغال یا رزرو می باشند.

 

burjalarab

 

واحدهای اقامتی در اطراف وید مرکزی قرارگرفته اند و در طبقات همکف و اول لابی ها، فضاهای عرضه ی غذا و نوشیدنی به سبک های مختلف و با مبلمان های متنوع قراردارند. آب نماهای داخلی، فرش های بسیار عظیم ، آکواریوم ها و طرح های هندسی زینت بخش فضاهای عمومی این هتل می باشند.

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳