طراحی ویلاهای مدرن چوبی

طراحی این ویلاها معمولا با توجه به نوع اقلیم و محل سایت انجام می‌گیرد. در حاشیه جنگل‌ها و یا در نزدیکی آن می‌توان این ویلاها بیشتر دید. توجه به آب و هوای منطقه در ساخت خانه‌ها موثر است. زیرا باید در مناطق با بارش زیادتر و رطوبت بیشتر تمهیدات لازم را در خصوص ساخت این ویلاها و یا ساختمان‌ها در نظر گرفت.

آیا قصد ساختن خانه یا ویلایی چوبی را در نظر دارید؟

چوب در اسکاندیناوی زودتر از کشورهای اروپای مرکزی به اهمیت و ویژگی‌های چوب پی برده و از این ماده در ساخت و ساز خانه‌ها و ویلاها استفاده کرده‌اند.ساخت بناهای چوبی باید با توجه به منطقه و نوع آب و هوای آن صورت ئذیرد. مراحل ساخت را باید همانند دیگر بناها در نظر گرفت و پیش برد. برخلاف تفکر عمومی بناهای ساخته شده با چوب عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی است.این ماده می‌تواند در صرفه جویی انرژی نیز موثر باشد. چرا که یک ماده عایق طبیعی است.

این خانه‌ها و ویلاها با سرعت بیشتری ساخته می‌شوند. زیرا معمولا از پانل‌های پیش ساخته، ساخته می‌شوند مگر اینکه به خانه‌های چوبی سنتی علاقه داشته باشید. در خانه‌های پیش ساخته پانل‌ها به محل پروژه آورده می‌شوند و سپس در سایت مونتاژ می‌گردند. این روش می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

خانه های منفعل یا کنش پذیر نوع دیگری از ساخت بنا با چوب است. این خانه‌ها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که با طبیعت سازگار بوده و می‌توان این ساختمان را به نوعی ساختمان با معماری پایدار دانست. این بناها تا حد امکان با طبیعت سازگارند و همچنین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. صد در صد قابل بازیافت بوده و به میزان کمتری مضر هستند.

نمونه‌هایی از خانه‌های ساخته شده با چوب

سه خانه پیوسته ، three attached house

معمار: شرکت PONT12 architectes

مکان قرارگیری پروژه و سایت پلان

این پروژه از قابلیت های سایت حداکثر استفاده را کرده و در عین حال در تلاش است. تا از بافت سبز اطراف به وسیله فرم و حجم خود خارج نگردد.کج کردن پلان و سطح مقطع باعث کاهش مقیاس، تقویت و حفظ حریم خانواده در این مجموعه می شود. این خطوط کج باعث به وجود آمدن تراسهایی می شود که اتاق های نشیمن را گسترش داده و نورگیری را به ویژه در خانه وسط با روزنه ای به سمت غرب افزایش داده است.

انعطاف حجم و ترکیب نماها بسیار جذاب است و مفهوم خوانش سنتی این سه خانه پیوسته را در نظر ببیننده محو می‌کند. ابتکار این پروژه در جای دیگری نهفته است: در این بنا از نظرگاهی در اتاق زیر شیروانی صرف نظر میکند و سقفی مسطح را با چشم اندازی وسیع با درختان مرتفع و جذاب ارائه می کند.

علاوه بر این نیز در داخل خانه از پنجره های وسیعی استفاده شده است. که ارتباط بین داخل و خارج بنا را حفظ می کند و به نوعی چشم انداز قابل ارائه از پنجره ها کیفیت بصری خانه را بالا می برد. طراحی داخلی بنا با مبلمان چوبی و مینمال، فضایی ساده و پکپارچه را در پیش روی ببیننده قرار می دهد؛ فضایی کاملا خوانا و مشخص.

۳ خانه پیوسته با نمایی از روکش های چوبی
نمای پشتی از ۳ خانه پیوسته

ابتکارات پروژه:

انعطاف حجم و ترکیب نماها بسیار جذاب است و مفهوم خوانش سنتی این سه خانه پیوسته را در نظر ببیننده محو میکند. ابتکار این پروژه در جای دیگری نهفته است: در این بنا از نظرگاهی در اتاق زیر شیروانی صرف نظر میکند و سقفی مسطح را با چشم اندازی وسیع با درختان مرتفع و جذاب ارائه می کند.

علاوه بر این نیز در داخل خانه از پنجره های وسیعی استفاده شده است. که ارتباط بین داخل و خارج بنا را حفظ می کند و به نوعی چشم انداز قابل ارائه از پنجره ها کیفیت بصری خانه را بالا می برد. طراحی داخلی بنا با مبلمان چوبی و مینمال، فضایی ساده و پکپارچه را در پیش روی ببیننده قرار می دهد؛ فضایی کاملا خوانا و مشخص.

(بام) نمای پنجم خانه
چشم انداز وسیع بام

مصالح و فضاهای داخلی

مصالح به صورت خام استفاده می شوند و همینطور باقی میمانند. بتن اکسپوزی که در داخل بنا سطح دیوارها پوشانده و چوبی که نمای خانه ها را شکل می دهد. حال و هوای این بنا را اتصال و درکنار هم قرار گرفتن مواد و مصالح به کار گرفته شده تامین می کند.

دیوارهای بتنی، دال های شن و ماسه ای که سنگدانه ها را به نمایش می گذارد و مهمترین بخش آن یعنی استفاده از روکش های چوبی در نما که نمودی از مفاهیم سنتی را در معرض نمایش می گذارد. این انتخاب ساده و بنیادی مصالح باعث بهینه سازی و از طرفی یکپارچپی و پیوستگی کلی طرح شده است. دالهای فعال گرما را به روشی بهینه منتقل میکنند. و روکش های چوبی به طراح این اجازه را می دهد تا بتواند فرم های شکسته بنا را در سایت پروژه بهینه کند.

طراحی داخلی اتاق چوب و بتن اکسپوز
نمایی از یکی از آشپزخانه ها کار شده با چوب
دیوارها با بتن اکسپوز

The Wooden Villa

معمار:Nicolas Dahan

این ویلا مکانی است برای قدم زدن در جنگل درختان کاج. ساخت ویلایی جذاب با چشم‌اندازهایی فوق‌العاده برای زندگی که با تکنیک ساختمانی چوب ساخته شده است. نورگیری‌های بزرگ و به قولی لاکچری ویلا بسیار اعجاب انگیز است. پنجره‌های با ارتفاع ۳ متر که نوری زیبا را به داخل هدایت ‌می‌کنند. دو سوم خانه با شیشه ساخته شده است.

در این ویلا برای بالا بردنن مقاوت چوب آن را تقویت کرد، سبک کردن، سمباده زدن و لاک زدن به آن می‌تواند از مواردی باشد که مقاومت چوب را بالا می‌برد.فضای داخلی و خارجی ویلا تماما با چوب ساخته شده است. سقف به صورت وافل ساخته شده و آن هم چوبی است.

نیکلاس داهان در مورد این خانه می‌گوید:

“To enter the pine forest is to enter the house. The site itself is integral to the architecture. The pine and oak trees provide shelter from strong winds. The ocean, though not visible, is so close that the sound of the surf rhythms the day. Nature runs through the bedrooms and the living room. The house is built where the air flows”

Nicolas Dahan
نمای بیرونی ویلای چوبی
فضای داخلی ویلا چوبی
ویلا چوبی در شب

نمونه‌هایی از ساختمان‌های ساخته شده با چوب در برند آرتور

مجموعه باغ آپارتمان دولت

سایت پروژه در شمال تهران واقع شده است. در گذشته کل منطقه باغ بوده است. توسعه شدید بلند مرتبه سازی در سالهای اخیر موجب تخریب باغ ها یکی پس ازدیگری شده است. سایت پروژه یکی از باغ های تخریب نشده در منطقه است. استراتژی طراحی مبتنی برحفظ درختان باغ است. بر این اساس خطوط مرزی بین درختان و فضای خالی بین آنها محل قرار گیری توده در نظر گرفته شد.

در این پروژه با توجه به اهمیت طبیعت و سازگاری با آن از چوب در نماسازی ساختمان استفاده شده است. نمای زیبای این پروژه همخوانی جذابی را بین آپارتمان و محیط اطراف فراهم ساخته است. از طرفی ارتباط میان انسان و طبیعت را نیز دو چندان می‌کند.

برج آپارتمان قلهک طراحی چوبی
طراحی با چوب برج آپارتمان دولت

ویلا خطی

ویلای خطی، در طالقان واقع شده است. این ویلا یک ساختمان دو طبقه مینیمال از ترکیب آهن، آجر و چوب می باشد. پروژه پاسخی است به سه سوال اساسی:  نیازهای ساکنان آن، موقعیت و قرارگیری پروژه و دغدغه های زیست محیطی. استراتژی طراحی پروژه به وسیله بیرون کشیدن یک مکعب از هندسه یکپارچه ویلا برای خلق حیاط مرکزی و الحاق پنجره های خطی از جنس آجر و چوب برای نما می باشد.

حیاط مرکزی به عنوان فضای واسط بین شرق و غرب ویلا عمل میکند. در حالیکه حیاط مرکزی اجازه ورودی نور طبیعی را به داخل ویلا می دهد باعث ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی نیز می گردد. این فضا، فضای واسطه ایی است بین لبه بیرونی و داخلی برای کنترل نوسانات شدید آب و هوایی در زمستان و تابستان است. از طرف دیگری، بمنظور تسلط بر چشم اندازهای طبیعی منطقه بخش اعظمی از نمای پروژه شفاف درنظر گرفته شد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص طراحی و ساخت ویلا می‌توانید به سر برگ طراحی و ساخت ویلا مراجعه فرمایید. از طرفی برای دیدن سبک‌های مدرن و دوبلکس نیز پروژه‌های بیشتری را می‌توانید ملاحظه کنید.:)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳