در اوایل بهار ۱۹۳۸ مالکین طرح آلتو را که با فرمی Lشکل فضاهای زندگی را در خود جای می‌داد تصویب کردند و اجرای آن در تابستان آغاز شد. با این وجود آلتو همچنان از طرح خانه کاملاً راضی نبود و بعد از اتمام کار پی‌ریزی ایده جدیدی را مطرح کرد و مشتریان خود را متقاعد ساخت که بنایی از بن متفاوت را بسازند.

در طراحی ویلای مذکور، فرم L شکل بنا که به واسطه آن فضای نیمه خصوصی در مرکز سایت حاصل گردیده و استخری در میان آن قرار داشت تغییری نکرد اما سطح زیرزمین کاهش یافت، ورودی اصلی از محل دور افتاده و غریب خود به ضلع اصلی منتقل شد و در مکانی بسیار واضح و مشخص در مقابل سالن غذاخوری نمودار گردید استودیو نیز دوباره جانمایی شد فضاهای متعدد پذیرایی درمساحتی معادل با ۴۰ مترمربع جانمایی شدند و گالری هنر جای خود را به حمام سونای فنلاندی داد که در مقابل دیوار L شکل سنگی جای گرفت.

طراحی ویلا،معماری فوق العاده ویلای مایرا

تنها مشکل مالکین با طرح جدید نبود کتابخانه‌های جداگانه آنها بتواند از آن به عنوان دفتر کار خود نیز استفاده کنند بود. آلتو در جواب به این خواسته، اتاق کوچکی که با قفسه‌های متحرک جدا شده بود پیشنهاد کرد قفسه‌ها با پیشناد وی با اشیاء کلکسیون هنری مالکین پر شدند و فاصله قفسه‌ها با پیشنهاد وی با اشیاء کلکسیون هنری مالکین پر شدند و فاصله میان قفسه‌ها با پیشناد وی با اشیاء کلکسیون هنری مالکین پر شدند و فاصله میان قفسه‌ها و سقف با سطح شفاف و مواجی پوشانده شد.

طراحی ویلا،معماری فوق العاده ویلای مایرا

پلان جدید بسیار متراکم طراحی شده است، فضاها انسجام مناسبی با یکدیگر دارند. ورودی اصلی در نما توسط سقفی چوبی با فرمی ارگانیک تعریف شده است. ترکیب احجام با فرم‌های منحنی شکل نظیر فرمی که در این بنا با ارتفاع دو طبقه در سمت حیاط دیده می‌شود از جمله شاخصه‌های اثار آلتو می‌باشد. فضای ورودی در داخل به لابی کوچکی باز می‌شود که خود به هال دیگری که ۴ پله از سطح اصلی بالاتر است راه دارد.

 

طراحی ویلا،معماری فوق العاده ویلای مایرا

در جهت تعدیل و کنترل دید به سالن غذاخوری که در محور ورودی اصلی قرار گرفت است. صفحات نامتقارنی از تیرهای چوبی و دیوارهایی کوتاه در ترکیب با هم فضایی غیر رسمی را میان اتاق نشیمن و غذاخوری تعریف می‌کنند. زاویه دیوار در جهت مخالف و به سمت شومینه‌ای گچ اندود است که به عنوان نقطه‌ کانونی نشیمن اصلی مکان‌یابی شده است.

طراحی ویلا،معماری فوق العاده ویلای مایرا

آلتو همواره تلاش در جهت پرهیز از تکرار ریتم‌های مصنوعی در سازه داشت. در این پروژه وی نه تنها ابعاد شبکه سازه را در هر دو جهت متفاوت و متنوع ساخت بلکه تعداد تیرهای ستونی مدور را در برخی نقاط دو برابر و در قسمت‌هایی سه برابر کرد و آنها را با باریکه‌هایی از چوب پوشانید. استفاده ماهرانه آلتو از چوب، سنگ و آجر در داخل و خارج بنا و همچنین حضور کاشی‌های آبی‌ رنگ در نما امری است که در بسیاری از آثار او مشاهده می‌شود.

طراحی ویلا،معماری فوق العاده ویلای مایراn

نام پروژه: Villa Mairea

معمار: ALvar Aalto

موقعیت بنا: Noormarkku

زمان ساخت: ۱۹۳۹

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳