در طراحی ویلا که همچون صفحاتی سنگین، معلق وکنسول شده درمیان طبیعت به نظر می‌رسد، توسط «رم کولهاس» برای فردی هنرمند طراحی شده‌ است که در پی یک حادثه رانندگی توانایی راه رفتن را از دست داده و با صندلی چرخدار حرکت می‌کند. او به همراه همسر و فرزندانش سابقاً در خانه‌ای در نزدیکی این بنا زندگی می‌کردند اما پس از این حادثه برای زندگی در خانه‌ای متناسب با نیازهای جدید و ناتوانایی‌های جسمی مالک ناچار به تغییر محل زندگی خود شدند. برخلاف تصور، آنها از معمار خانه‌ای ساده و معمولی نخواسته و معتقد بودند که خانه بازتاب شخصیت و دنیای درونی ساکنین آن بوده و می‌بایست پیچیده، بازتاب شخصیت و دنیای درونی ساکنین آن بوده و می بایست پیچیده، رمز‌آلود و سمبلیک باشد. حاصل طراحی در نهایت خانه‌ایست که در آن حل مشکلات حرکتی و حتی روانی مالک هدف اصلی بوده است که در آن حل مشکلات حرکتی و حتی روانی مالک هدف اصلی بوده است تا بدین ترتیب نه تنها حرکت او در این خانه سه طبقه دچار مشکل نگردد، بلکه ارتباط او با طبیعت، دوستان و حرفه کاریش نیز محدود نگردد. رم کولهاس در خصوص طراحی این خانه عنوان نموده است که در عین ارتباط با هم از یکدیگر مستقل باشند.

House-in-Bordeaux-Architecture-by-Rem-Koolhaas

نام پروژه: House in Bordeaux

معمار: Rem Koolhass

موقعیت بنا: Bordeaux – France

زمان ساخت: ۱۹۹۸

home-معماری ویلا، طراحی بسیار زیبای خانه توسط رم کولهاس-hose-design

در قلب این خانه بالابری اتوماتیک قرار دارد که مهمترین شاخصه بنا نیز می‌باشد. کف این بالابر مربعی است که گویی از کف خانه برش خورده و به حرکت در می‌آید. در موازات این مربع سقف‌ها نیز یکی پس از دیگری شکافته می‌شوند تا ارتباط میان سه طبقه میسر گردد. از طریق این بالابر ساکنین می‌توانند از آشپزخانه در پایین ترین سطح به میان نشیمن در طبقه میانی و از آنجا به اتاق خواب در بالاترین سطح وارد شوند. سه جداره این بالابر باز می‌باشد تا این فضا نیز همچون بخشی پیوسته و متحرک از فضاهای خانه به حساب آید. جداره پشتی آن پوشیده از قفساتی است که در آن کتاب، آثار هنری و آثار تزیینی قرار گرفته‌اند. علاوه بر این بالابر که نیاز به رامپ در فضای داخلی را مرتفع ساخته است، پلکان مارپیچی نیز در سمت دیگری از خانه قرار دارد که در طبقه میانی، خارج از فضای داخلی خانه قرار گرفته و همچون ستونی استوانه‌ای و صیقلی توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند. سایت این پروژه که خارج از شهر و  در میان طبیعت قرار گرفته است به شکل مستطیل بوده و چیدمان توده‌ها در آن به نحوی است که ساختمانی یک طبقه که محل اقامت پرستار، مستخدم و مهمانان است در یک سمت و در سمت دیگر ساختمانی سه طبقه که بنای اصلی خانه است قرار دارد. در میان این دو توده حیاط مرکزی محصوری است که مسیر دایره شکلی برای ورود و حرکت سواره در آن تعبیه شده است.

معماری ویلا، طراحی بسیار زیبای خانه توسط رم کولهاس

دیواره جداره سایت در ترازی بالاتر از سطح زمین و بر فراز ورودی سواره دو توده را به یکدیگر متصل می‌سازد. در پایین‌ترین تراز این ساختمان سه طبقه فضاهای متصل می‌سازد. در پایین‌ترین تراز این ساختمان سه طبقه فضاهای خدماتی قرار گرفته‌اند. این طبقه که بر روی شیب تند زمین مستقر شده است در زمین فرو رفته و تنها از سمت حیاط مرکزی با فضای باز در ارتباط است. به همین دلیل از بسیاری جهات این ساختمان دو طبقه به نظر می‌رسد. کشیدگی حجم، نحوه استقرار بنا در شیب زمین و سطوح و مصالح صیقلی به کار رفته در فضاهای داخلی یادآور «خانه تو گندات»‌اثر «میس وندروهه» می‌باشد. در این بنا نیز جداره‌های طبقه میانی که از یکسو همسطح زمین می‌باشد. در این بنا نیز جداره‌های طبقه میانی که از یکسو همسطح زمین می‌باشد تماماً شفاف بوده و این شفافیت امکان ارتباط با سایت و دید به مناظر طبیعی پیرامون خانه را فراهم آورده است. بالاترین تراز خانه نیز همچون باکسی فلزی و بسته‌ است که به نظر می‌رسد به حالت معلق بالاتر از سطح زمین نگاه داشته شده است.

maison_a_bordeaux_hanswerlemann_oma_معماری ویلا، طراحی بسیار زیبای خانه توسط رم کولهاس

در این طبقه اتاق‌های خواب ساکنین مکان‌یابی شده و در دو جداره کشیده و رنگی این مکعب مستطیل پنجره های دایره‌ای شکل کوچکی بی هیچ نظم خاصی تعبیه شده است که نور طبیعی از آنها به تمامی سطوح داخلی خانه نفوذ می‌کند. یکی از جداره‌های دو ضلع کوچکتر کاملاً شفاف بوده و در ضلع دیگر پنجره‌ای دایره‌ای شکل وجود دارد.

 

Bordeaux4-معماری ویلا، طراحی بسیار زیبای خانه توسط رم کولهاس

 

 

دفتر معماری آلتون سازه با در اختیار داشتن کادری مجرب و متخصص، و با استفاده از جدیدترین متدها و استانداردهای روز دنیا و بکارگیری مصالحی با بهترین کیفیت در امر طراحی معماری مجتمع مسکونی،ویلا،اداری،تجاری، بازسازی،محوطه سازی طراحی داخلی و اجرا ، موفق شده گامی مؤثر در راستای صرفه جویی در هزینه و زمان برداشته تا آنچه را که در رویاهایتان بدنبالش هستید در کمترین زمان و مناسب ترین قیمت در محیط کار و منزل شما اجرا نماید.

تلفن تماس با دفتر طراحی: ۲۲۹۸۳۳۸۵-۰۲۱

 

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳