نماهای متحرک (داینامیک)

نما در ساختمان‌های امروزی نمایشی از کلیت ساختمان و سبک مورد استفاده در آن است. اما می‌توان طراحی نماهای متحرک یا پویا را در خصوص بحث مهم انرژی و حفظ کردن آن فعالیتی موثر دانست.

آیا در خصوص نماهای متحرک اطلاعاتی دارید؟

همانطور که گفته شد، نما نمود بیرونی ساختمان است. نما نه تنها می‌تواند ویژگی جدا کنندگی داشته باشد،بلکه می‌توان آن را رابطی دانست که فضای داخلی را به فضای بیرونی پیوند می‌دهد. نما جلوه ظاهری از بنا است که نمایشی کامل از خلاقیت و ایده‌ پردازی معمار را به رخ می‌کشد. از اینرو همه معماران عصر مدرن در تلاشند تا بتوانند هر روز خود را با دنیای جدید وفق دهند. و به روز‌تر از همیشه طراحی کنند.

مسئله مهم این روزهای دنیای معماری ما استفاده بهینه از انرژی و حداکثر بهره‌گیری از عوامل طبیعی برای رسیدن به آسایش محیطی است. یکی از این راهکارها استفاده از نماهای متحرک برای استفاده درست از نور‌خورشید و بهره‌گیری از دید و منظر اطراف است. این نماها قابلیت فیلتراسیون نور را در ساعات مختلف روز و در شرایط آب‌و‌هوایی متفاوت ممکن می‌سازند. این تغییر و پویایی می‌تواند به صورت هوشمند عمل کرده و خود با تغییر شرایط محیطی، عملکرد مناسب را تشیخص داده و به فرم جدید در آید. و هم می‌تواند به صورت تنظیم دستی عمل کند.

علاوه بر این موارد می‌توان اشاره داشت که این مسئله در زیبایی ساختمان نیز بی تاثیر نیست. زیرا نمایی منعطف را در اختیار صاحبان بنا قرار میدهد. با هر بار عوض شدن این پوسته‌های متحرک که برروی پنجره‌های کشیده قرار گرفته‌اند، چهره جدیدی به ساختمان بخشیده می‌شود. ازطرفی فضای داخلی ساختمان به زیبایی با سایه روشن‌های فیلترینگ نوری ترکیب می‌شوند. در این صورت فضایی دلنشین را در ساعات مختلف پدید می‌آورد.

عوامل موثر بر نماهای متحرک (پویا)

در طراحی نماهای متحرک عوامل زیادی تاثیر گذار است. نور روز و شرایط تابش که از طریق نمای ساختمان و پنجره‌ها صورت می‌گیرد، می‌تواند یکی از موثرترین عوامل در خصوص طراحی نماهای متحرک باشد. نور رابطه مستقیمی با بالا رفتن درجه حرارت محیط دارد. در نتیجه آسایش و یا عدم آسایش کاربران محیطی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس از عوامل مهم می‌توان به استفاده از عناصری برای کنترل نور روز و همچنین بهره‌گیری موثر از آن اشاره داشت.

از عوامل دیگر می‌توان به عایق‌بندی ساختمان و نوع مصالح انتخابی در طراحی نماها اشاره کرد. مصالح با ظرفیت‌های حرارتی متفاوتی هستند. آن‌ها می‌توانند تاثیر بیشتری را در جذب انرژی از محیط داشته باشند. مسئله مهم دیگر در خصوص این عوامل، تهویه طبیعی ساختمان است. تهویه طبیعی می‌تواند به مقدار فزاینده‌ای از هدر‌رفت انرژی جلوگیری کند. و شرایط محیطی را طبق خواسته کاربر و همچنین با توجه به شرایط اقلیمی مناسب با محیط وفق دهد. استفاده از سازه مناسب نیز برای ساختمان به خصوص در بناهای بلند مرتبه به دلیل پیوستگی نما و سازه از اهمیت به سزایی برخورد است.

نمونه‌هایی از ساختمان‌های با نمای متحرک

انیسیتو DU MONDE ARABE

یکی از بهترین نمونه‌ها در خصوص استفاده از نمای متحرک در بهره‌گیری از نور است. این پوسته به صورت هوشمند طراحی شده و طراحی آن بسیار زیبا و چشم نواز است. در طراحی آن از گره‌چینی‌های هندسی اسلامی استفاده شده که به طور هوشمند باز و بسته می‌شوند.

نمای بیرونی انیسیتو
فضای داخلی انیسیتو و نمای متحرک
جزییات اجرایی نمای متحرک

برج البحر (Al Bahr Towers)

نمونه دیگری از این بناهاست که پوسته نما با توجه به شرایط محیطی تغییر می‌کند. و نمایی متحرک و پویا را در معرض چشم ببیننده و کاربر قرار می‌دهد. ابوظبی با نوع اقلیم و تابشی خیره کننده از خورشید هر معماری را واردار می‌کند تا به معماری پایدار و توانمند روی آورد. تا رضایت کاربر را در خصوص آسایش محیطی جلب نماید.

برج البحر
نمای دو پوسته
دیتیل نما

طراحی نمای متحرک توسط دفتر آرتور و همکاران

در خصوص طراحی نماهای متحرک و پویا و همینطور منعطف و نیز توجه به آسایش و راحتی کاربر در ویلاها و ساختمان‌ها، دفتر معماری آرتور و همکاران در ایران به طراحی این‌گونه بناها پرداخته است.

ویلای متل قو

ویلای متل قو از جمله ساختمان‌هایی است که در طراحی آن به این نکته توجه و از نمای متحرک در نماسازی آن استفاده شده است. در این پروژه به علت دید و منظر چشم‌نواز تلاش شده علاوه بر ایجاد کیفیت‌های بصری و قطع نشدن ارتباط دیداری با چشم‌انداز بیرون، به مسائل تابشی و نور و همچنین حفظ حریم خانوادگی افراد توجه شود. پوسته ریلی مقابل پنجره‌ها این امر را ممکن ساخته است. که علاوه بر دید به چشم‌انداز و فیلترینگ نوری بتوان حریم شخصی افراد نیز در نظر گرفت.

نمای کلی ساختمان
نمای پوسته متحرک و ریلی

دفتر معماری آرتور و همکاران در تلاش است با توجه به نیاز‌های روز جامعه و مدرن همگام باشد و شما را در رسیدن به اهداف خود در بهترین ویلاها و ساختمان‌ها یاری رساند.

شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر: ۰۲۱۲۲۹۸۳۳۸۵

طراحی ویلا با رویکرد احترام به طبیعت ویلای طالقان

در این مقاله پیرامون موضوع” احترام به طبیعت در طراحی ویلای طالقان” بحث می گردد. طراحی پایدار ، توسعه پایدار ، طراحی با طبیعت و طراحی همراه با احترام به محیط زیست ، صرف نظر از آنچه “پایداری” نامیده می شود ، به عنوان سیستم های طبیعی و فرهنگی در حال تداوم و تکامل در جوامع بشری است. ). پدیده‌های طبیعی (کوه،‌ دریا، دشت، جنگل و …) و چشم اندازهای جالب جغرافیا یکی از بی‌نظیرترین و جذاب‌ترین واحدهای ژئومورفولوژی محسوب می‌شوند، که بعنوان زیبایی‌های طبیعی و جلوه‌های حیرت انگیز طبیعت از قبیل آبشارها، کوهپایه‌ها، حوضه‌های رودخانه‌ای، دره‌ها، صحراها مطرح می شوند. به طور کلی انسان و طبیعت‌ ترکیبی جدایی ناپذیرند. طالقان منطقه ای ییلاقی و زیبا بین کوه های البرز است. این منطقه زیبا دارای پوشش گیاهی ارگانیک است . پتانسیل طبیعی این منطقه، طراحی طبیعت گرا را بسیار پر رنگ می کند.

شکل گیری فرم ویلا  منطبق بر شکل زمین ویلای طالقان (برند ساختمانی آرتور)

در طراحی ویلای طالقان به بستر اهمیت ویژه ایی داده شده است. استفاده از تراس های عمیق برای استفاده از چشم اندازهای طبیعی مشهود است. طراحی ویلا به گونه ایی انجام شده تا به درختان موجود در سایت صدمه ایی وارد نشود. شکل گیری فرم ویلا از شکل زمین تبعیت می کند تا شکل طبیعی بستر زمین حفظ شود.

طراحی ویلا برای حفظ درختان موجود در سایت ویلای طالقان(برند ساختمانی آرتور)

ویلای طالقان کربن تولید نمی کند و دوستدار طبیعت است. انرژی مورد نیاز سیستم گرمایش و سرمایش با استفاده از سیستم خورشیدی تامین می شود. نور طبیعی و تهویه طبیعی به صورت کامل تامین می گردد. برق مصرفی با استفاده از باطری های خورشیدی و صفحات خورشیدی تامین می گردد. در این ویلا فضای زندگی در کنار درختان اتفاق می افتد. فضای سبز استرس را کاهش می دهد و سبب آرامش می شود. نمای جنوب ویلا کاملا باز طراحی شده است تا حداکثر استفاده از نور طبیعی و چشم انداز زیبای منطقه صورت گیرد.

“AoA&ssociates” با همکاری گروه ایران معماری، مجموعه ایی است از تاملات، پژوهش و طراحی در باب معماری؛ خلاقیت، آفرینش فرم فضای هنرمندانه و معمارانه از ویژگی های شاخص این گروه است. طراحی معماری و طراحی داخلی ویلاهای معمارانه با روش های بهنگام در جامعه جهانی معماری در سر لوحه برنامه پژوهشی و کاری این آتلیه است. به همین منظور نمونه هایی از ویلاهای اجرا شده در بخش به تصویر کشیده شده است. برای تعامل و تماس با این گروه می توانید با شماره ۲۲۹۸۳۳۸۵-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

 

ویلایی در بستر طبیعت

 

طراحی ویلا، نمای ویلا، ویلای کلاسیک، بازسازی ویلا
تصویر۱: نمای کلی ویلای U

این ویلا یک طبقه  است که در نزدیکی آروس ساخته شده و در محیطی بسیار زیبا که دارای منظره ای چشم انداز است واقع گردیده است. واین دید و منظر پتانسیل بالقوه ایی را برای طراحی ایجاد کرده است و تقریبا در محیط مجاور خود دارای نمای درختان بسیار زیادی می باشد. در مرکز این محوطه ساختمان تنهای دو طبقه بلندی با یک نورافکن رو به آسمان ساخته شده است. و در کنار آن راه پله مجسمه مانند طراحی شده و آتش دان آن آجری می باشد که فضای بسیار مناسبی را بصورتی هنری برای پدید آورده است.

 

طراحی ویلای مدرن و کلاسیک
تصویر۲: راه پله مجسمه مانند

 

این اتاق در واقع قلب خانه محسوب شده و تمامی اتاق ها را به یکدیگر متصل کرده و نمایی به هر دو طبقه خانه بخشیده است.

طبقه پایینی و بالایی بصورت موازی شکل طراحی شده و میتوانند مجموعه ای گسترده و آزاد را با پوشش دادن تراس ها و کنج ها در هر دو سطح ایجاد نمایند، چهارچوب یک نمای تیره می تواند با کمک روی زنگ زده تزیین گردیده و با یک ورق  چندلایه چوبی رنگ قهوه ای گرم تزیین گردیده است.

 

ترکیب فرم های معمارانه
تصویر۳: ترکیب فرم های معمارانه

 

خانه با یک راه پله داخلی چرخ مانند و یک اسانسور مخصوص ساکنین به صورت شاخص طراحی شده است. طبقه پایین اتاق نشیمن، اشپزخانه، و اتاق های خواب را در خود جای داده که دسترسی ای مستقیم به تراس داشته که در محیط در نظر گرفته شده است، و مانند یک راه روی بزرگ امکان بهره برداری از فضای گاراژ روباز را افزایش داده است.

 

فضای داخلی ویلای U شکل
تصویر ۴: فضای داخلی ویلای U

طبقه بالایی دارای اتاق نشیمن، به همراه تراس ها که به سمت شرق و غرب خانه مشرف می باشند، و همچنین اتاق خوابی با درب ورودی و تراس با نمای صبح می باشد.

 

ترکیب متریال های هماهنگ در نمای ویلای U
تصویر ۵: ترکیب متریال های هماهنگ در نمای ویلای U

طبقات با کاشی های بزرگ، و رنگ دانه های طبقه به رنگ بلوط، وسایل دست ساخت آشپزخانه و آتش دان آجری در ایجاد ترازی جالب با رنگ خانه ایجاد هماهنگی نموده و می تواند سطوح  نورگیر را منعطف سازد. نزدیکی خانه به محیطی سبز رنگ زیبایی خانه را ارتقا بخشیده، و دیواره از پایین تا بالا شیشه ای آن در واقع تفاوت میان بخش داخلی و بخش بیرونی را برای ما ایجاد کرده اند.

 

طراحی ویلاهای مدرن و اروپایی
طراحی ویلای U شکل

 

Architects

C.F. Møller

  • Location

Aarhus, Denmark

  • Area

۲۰۰٫۰ sqm

  • Project Year

۲۰۱۵

  • Photographs

Julian Weyer

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳