طراحی فضاهای مدرن و منعطف

در روزگار مدرن و زمین ها و فضاهای کوچک موجود برای خانه سازی، انسان را مجبور می‌کند تا از فضاها به اجبار به خوبی استفاده کند. یکی از موارد مورد اهمیت در طراحی داخلی توجه به قابلیت انعطاف بودن فضاهاست. در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته خواهد شد.

در خصوص فضاهای منعطف چه می‌دانید؟

طراحی فضاهای مدرن با توجه به متراژه‌های محدود امروزه ار اهمیت فراوانی برخوردار است. توجه طراحان و معماران به این موضوع باعث پدید آمدن فضاهایی پویا و سیال شده است. توجه به این سازماندهی فضایی در واقع سازنده مکان مورد استفاده کارابران است. و به نوعی چگونگی بهره‌برداری از فضا را دیکته می‌کند.

استفاده از طراحی و یا ابزاری که بتواند فضا را به صورتی چندکاربره تقسیم کند. این موضوع از نکاتی است که این روزها بسیار بدان توجه شده است. در این پروژه‌ها توجه به دیواره‌های تقسیم کننده متحرک و یا مدول‌های خاص پویایی و حرکت را به خانه هدیه می‌کند.

ورودی قابل تغییر

استفاده از مبلمان‌های تاشو، پارتیشن‌های جابه‌جا شونده و یا قفسه‌هایی که می‌تواند چندین کاربرد داشته باشد از نمونه این طراحی‌ها است. طراحی این فضاها می‌تواند بسیار کاربردی باشد. به خصوص در فضاهای عمومی که هر رزوه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این نوع چیدمان از تکراری شدن فضاها جلوگیری می‌کند. فضاهای جالب‌تری را برای برخورداری از محیط فراهم می‌کند. باعث به وجود آمدن انتخاب‌های متعددتری می‌شود و می‌توان در محیط چیدمان را به صورت دلخواه طراحی کرد.

داخلی
فضای داخلی منعطف

نمونه‌هایی از طراحی‌های منعطف

All I Own House

معمار:  PKMN Architectures

این پروژه خانه و استودیویی کوچک و منعطف به دلخواسته کارفرما است. این خانه پروژه‌اای است که با وسایل خانه به تصویر کشیده می‌شود. در واقع طراحان خواسته‌اند تا حس مکان و تعلق به آن را از طریق وسایل متعلق به هریک از اعضای خانه در آن تامین کنند. در این خانه علاوه بر ساکنان در حال حرکت اشیا نیز قابلیت حرکت دارند.

پس معمار وسایل خانه را به گونه‌ای طراحی کرد تا افراد بتوانند آن‌ها تغییر داده و محیطی پویا، فعال و منعطف را در اختیار داشته باشند. این طراحی وسایل که با چوب صورت گرفته است با توجه به نیاز کارفرما قابل تغییر بوده و مجددا سازماندهی می‌شود.

معمار این مجموعه تاکید می‌کند این طراحی خانه شکل پذیر به گونه‌ای است که می‌تواند نیازهای کارفرما را در متراژی کوچک وفشرده تامین کند. در واقع می‌تواند چیدمان‌های فضایی متعددی را به نمایش گذاشته و با توجه به کاربری مورد نظر تغییر دهد.

کتابخانه تاشو
طرح داخلی
مبلمان متحرک

APARTMENT INTERIORS

معمار: PKMN Architectures

ماریا و انریکه در مکزیک زندگی می کنند اما به اروپا زیاد سفر می‌کنند. ازاینرو آنها خانه دومی در آستوریاس می خواستند که بتواند آپارتمانی باشد برای کل اعضای خانواده. این فضا به وسیله مبلمانی متحرک و چرخان و دو اتاق خواب امکان پذیر شد.

در واقع خانه‌ای منعطف طراحی شد که پاسخگوی زوجی جوان و هم دیگر اعضای خانواده است. وقتی انریکه و ماریا تنها در این خانه هستند می‌توانند با تغییر دکوراسیون و مبلمان قابل تغییر خانه را برای میهمانی بزرگ آماده سازند.

در این خانه تعریف سنتی ساخت مسکن از بین رفته و با طراحی و چیدمانی منعطف تعریف اتاق‌های ثابت تغییر می‌کند. ارزش هر سانتی متر از خانه بالا می‌رود و از فشرده ترین مسکن به بهترین حالت ممکن استفاده می‌شود. در واقع در گوشه گوشه خانه زندگی جریان دارد و فضایی بلا استفاده باقی نخواهد ماند. این مبلمان به راحتی قابل تغییر و جابه جایی است که می‌تواند فضای دلخواه کاربر را فراهم کند.

فضای نشیمن
مبلمان قابل تغییر
فضای منعطف

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳