طراحی ویلای جنگلی

طراحی ویلای جنگلی منوط به ساخت آن‌ها در حاشیه و یا با اجازه قوانین در داخل جنگل‌هاست. ویلای جنگلی معمولا با توجه به محیط و طبیعت اطرافش طراحی و ساخته می‌شود.

آیا ویلاهای جنگلی را می‌پسندید؟

شاید کسانی که با رشته معماری سر و کار داشته و آن را می‌شناسند، نام ویلای آبشار رایت به گوششان خورده باشد. این ویلا به نوعی ویلای جنگلی است که در طبیعت خود حل شده است. معمار آن رایت، در تلاش بوده ویلایی را طراحی کند که بتوان آن را جزیی از طبیعت دانست. معماری که آن را معماری ارگانیک می‌نامند. این طراحی با توجه به مصالح و بافت اطراف بنا ساخته شده و سعی می‌شود مانند آن رشد کند. به عنوان وصله‌ای جداگانه شناخته نشود و بتوان آنرا جزئی از آن دانست.

این ویلاها با مصالح مدرنی ترکیب اعم از شیشه‌، بتن و فولاد ساخته می‌شوند. اما تمام تلاش معمار برای ساخت ویلایی همگون با طبیعت است. گاهی این ویلاها نیز با چوب ساخته شده تا خود را با طبیعت اطراف یکی کند. در بعضی مواقع سایت محل ویلا دارای توپوگرافی بوده که طراح ویلا باید بین طراحی مجسمه گون و یا ارگانیک یکی را انتخاب کند. همگام شدن با شیب و طراحی با پستی بلندی‌های موجود در سایت، سکانس‌های منحصر به فردی از طبیعت اطراف را در مقابل چشمان ببیننده قرار می‌دهد.

طراحی می‌تواند با یک هسته مرکزی شروع شده و به اطراف رشد کند. معمولا یک قسمت ساختمان مانند آشپزخانه و یا یک عنصر مانند شومینه می‌تواند به عنوان هسته مرکزی انتخاب شود. سپس باقی فضاها در اطراف آن‌ها قرار میگیرند. استفاده از تراس‌ها و بالکن‌ها یکی دیگر از اجزای مهم این ویلاهاست. زیرا با توجه به چشم‌انداز جذاب جنگل نیاز به این تراس‌ها برای فضایی نیمه باز و ایجاد ویوی زیبا نیاز است. اتاق‌های خواب را نیز می‌توان روبه چشم‌اندازها طراحی نمود تا حداکثر بهره را از آرامش طبیعت برد. محوطه اطراف ویلا نیز باید پرداخت شده و طرح ویژه‌ای را با توجه به محیط جنگلی آن ریخت.

طراحی این ویلاها می تواند رویای شما را تحقق بخشد. و در عین حال با چالش‌های گوناگونی مواجه است. شما باید در این رابطه با معماران متخصص این‌کار مشورت کنید.

نمونه‌ای از طراحی ویلای جنگلی

Jungle House 

معمار: Samanta CafardoStudio MK27 – Marcio Kogan

این ویلا در منطقه‌ای با آب و هوای مدیترانه‌ای ساخته شده. محل پروژه در منطقه‌ای کوهستانی با پوششی متراکم از درختان است. شاخصه اصلی طراحی این خانه،‌غرق شدن در طبیعت و همگام شدن معماری با آن است. بهره‌گیری درست از نور خورشید و همچنین چشم‌انداز مناسب سایت از ویژگی‌های دیگر این ویلا است. حجم اصلی ویلا به‌وسیله سکو از محیط اطراف جدا شده است.

در این خانه فضای همکف به کودکان تعلق دارد. طبقه وسط مکانی برای اتاق‌های خواب و اتاق نشیمن می‌باشد. طبقه آخر نیز برای اتاق نشیمن، آشپزخانه، استخر و پذیرایی از میهمانان است. در همه طبقات بهره‌گیری از طبیعت افراد به شکل ساده‌ای ممکن است. طبقات ارتباط با گیاهان را به راحتی فراهم می‌اورند. در طبقه اول کاربران در کنار گیاهان بوده و در طبقه وسط در میانشان راه میروند. در طبقه اخر نیز نمای باشکوهی از گیاهان و اقیانوس باهم ترکیب می‌شوند.

مصالح اصلی به کار گرفته شده در این ویلا چوب و بتن اکسپوز است. آن‌ها با ظرافتی معمارانه در کنار یکدیگر قرار گرفته و فضایی گرم و دلنشین را فراهم می‌کنند. به خصوص در طبقه آخر که در تریکب با استخر و جکوزی و همچنین چشم انداز حاضر نمایی جذاب را به وجود می‌آورد.

سایت طراحی ویلای جنگلی
 در بین درختان طراحی ویلای جنگلی
طبقه اخر ویلا طراحی ویلای جنگلی

آیا می‌خواهید ویلایی کوهستانی و مدرن داشته باشید؟ کلیک کنید🙂

نمونه‌ای از طراحی ویلای جنگلی توسط برند آرتور

ویلای مرزن‌آباد

در طبیعت جنگلی با سایتی تشکیل شده از پستی و بلندی‌ها. این ویلا با مصالحی مدرن ساخته شده که با توپوگرافی موجود در سایت رشد می‌کند. در هر طبقه با چشم‌اندازی بی نظیر از طبیعت از کاربران پذیرایی می‌کند. خانه طبیعت را در جهات مختلف قاب می‌کند و فضایی گرم و زیبا را برای کاربران فراهم می‌کند.پله‌ها همانند مجسمه‌ای زیبا عمل نموده و در هریک از مسیرها جلوه‌گر زیبایی ویلاهستند. فضاهای باز و نیمه باز در ین ویلا طبیعت اطراف را هرچه بیشتر به داخل می‌کشند. عدم قطع ارتباط بصری با فضای بیرون از ویژگی‌های مهم این ویلا است.

ویلای مرزن آباد طراحی ویلای جنگلی

برای مطالعه بیشتر در خصوص طراحی و ساخت ویلا می‌توانید به سر برگ طراحی و ساخت ویلا مراجعه فرمایید.:)

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳