نمای ویلا

در این متن با توجه به اهمیت نمای ساختمان، به طراحی نما اختصاص یافته است. نمای ساختمان را می توان اوج هنر، ایده پردازی و خلاقیت معمار دانست. دیواره ای که در معرض نمایش عموم است و جلوه ای بیرونی از ویلا را به نمایش میگذارد.

آیا می‌دانید برای طراحی نمای ویلا چه ویژگی‌هایی مهم است؟

نمای هر ساختمان مولفه ای است رابط میان فضای شهری و داخلی خانه. این عنصر رابط، معرف خلاقیت و ایده پردازی معمار با توجه به سبک و طرح انتخابی کارفرماست. از طرفی نما بسته به نوع شهر و قرارگیری آن در موقعیتها و شرایط خاص متغیر است. ممکن است نما از قوانین خاصی در خصوص رنگ و بافت و بلندای آن پیروی کند.

نما را میتوان در بخشهایی طبقه بندی نمود که شامل تاج نما که نقطه انتهایی نما و مرز بین ساختمان و آسمان است. ساقه آن که در برگیرنده پنجره ها عناصر عمودی و افقی است. و پایه آن چسبیده به زمین است. هر یک از این بخشها را باید در تناسب با ویلا در نظر گرفت. در طراحی نما باید توجه داشت که طرح و انتخاب مصالح برای ساخت آن باید با کلیه عناصر دیگر در ویلا هماهنگی و مطابقت داشته باشد.

اجزای ساختاری نما

پنجره ها از اجزایی هستند که تاثیر به سزایی در روند طراحی نما و زیبایی آن دارند. طراحی آن‌ها با توجه به سبک و سیاق ویلا قابل بررسی است. برای مثال در سبک مدرن استفاده از شیشه های کشیده و و نور گیرهای فراوان ملاحظه می شود. و یا استفاده از رنگ های روشن و سفید و به کارگیری بتن و فولاد در این سبک با حداقل تزیینات قابل ملاحظه است. استفاده از رنگ و متریال ها در نما باید با توجه به طراحی کلی ویلا صورت گرفته و همخوان با محیط اطراف و طراحی محوطه باشد.

همچنین نما را میتوان شامل عناصری دانست که از مولفه های عمودی و افقی شکل گرفته اند. که با توجه به مواد و متریال مصرفی می تواند از اجزا و عناصر متفاوتی تشکیل شود. از نگاهی دیگر نیز باید گفت انتخاب مصالح منوط به توجه به اقلیم و شرایط محیطی منطقه است. تا بتوان زمان فرسایش و مستهلک شدن آن را در برابر آب و هوای مختلف به تعویق انداخت.

از طرفی نمای ویلا می تواند نقش اساسی را در تهویه طبیعی و مطبوع ساختمان، هدر رفت انرژی و بهینه سازی آن و عایق های صوتی و آکوستیکی بازی کند. در این خصوص می توان با دو پوسته سازی نما (double facade) به روشهای گوناگون فضاهای واسط با ایجاد لایه هوا و یا نماهای هوشمند تا حد زیادی در خصوص مصرف انرژی و امکان تهویه بهره برد. اینگونه نماها را در دسته نماهای دوستدار طبیعت و سازگار با محیط زیست (Eco-friendly) طبقه بندی میکنند.

نماهای هوشمند و eco-friendly

استفاده از پنجره های تیغه ای باز و بسته شونده در نما برای عبور باد در مواقع لازم و به صورت هوشمند از جمله به کارگیری ابزار هوشمند است.کاربست متریالهای هوشمند از جمله بتنهای خود تمیز شونده و یا بهره گیری از نماهایی با پنلهای خورشیدی از جمله نمونه هایی برای اینگونه نماهاست. نوآوریهای فراوانی در خصوص طراحی نماها در جهان مدرن میتوان دید. که نمای متغیر از جمله آنهاست. از دیگر ویژگیهای نما ایجاد امنیت و محافظت از بنا است. که در واقع می توان آنرا لایه ای حفاظتی در برابر عوامل مختلف اقلیمی و مزاحم باشد.

در نتیجه یک نمای مناسب و تطبیق پذیر با محیط و محوطه اطرافش میتواند زیبایی ویلا را چندین برابر کرد. و با انتخاب درست متریال و مصالح ، رنگ و بافت و همینطور اجزای مختلف می توان پوسته ای چشم نواز را پدید آورد که معرف سبک و سلیقه کارفرما باشد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳