طراحی وید

ویدها و یا فضاهای خالی ایجاد شده در معماری ساختمان‌های زیادی دیده می‌شود. طراحی وید به منظور ایجاد ارتباط بصری با کیفیت از طبقات بالا به سمت پایین است. یعنی حرکت عمودی نگاه!

چه میزان با طراحی وید در ساختمان‌ها امروزی موافق هستید؟

معمولا وید ها فضاهایی خالی هستند که در مکان و یا فضاهایی به نسبت بزرگتر جای می‌گیرند. این فضاها را می‌توان به وفور در مراکز اداری تجاری دید. طراحی وید به منظور ارتباط وسیع بصری در این مجتمع‌ها صورت می‌گیرد و مکانی را در دل مکان دیگر قرار می‌دهد. گاهی این وید ها به شدت زیبا و مجسمه‌گون ساخته می‌شوند و به مکانی جذاب برای لابی‌ها و فضاهای نشستن تبدیل می‌شوند. حتی ویدها ممکن است در ساختمان‌های مسکونی ویا ویلاهای دوبلکس دیده شده و دو طبقه را با پله‌های زیبا به‌یکدیگر ارتباط دهند.

در واقع می‌توان گفت این ویدها تنها فضایی خالی نیستند. بلکه با توجه به طراحی معمار ممکن است به اصلی‌ترین مکان ساختمان بدل شوند. ویدها می‌توانند خوانایی بیشتری را برای ساختمان فراهم کنند. قطع نشدن ارتباط چشمی کاربران با طبقات دیگر می‌تواند یکی از جذابیت‌های پروژه باشد. این فضاها معمولا با مواد و مصالحی ساخته می‌شوند که دارای شفافیت بالا باشند. شیشه و فولاد از این متریال‌ها هستند.

این فضاها نور و گرما را به راحتی در فضا پخش می‌کنند. ممکن است در این ویدها فضاهای ارتباطی نیز واقع شوند. پله‌ها آسانسور و یا رمپ از عناصری است که می‌تواند در این فضاهای جذاب بصری قرار گیرند. گاهی وسایل تزیینی مانند لوسترهای بزرگ بر جذابیت این فضاها می‌افزاید. معمولا در پایین ویدها و در طبقه همکف جایی برای نشستن مانند لابی و یا کافی شاپی برای استراحت و خوردن غذا طراحی می‌کند.

نمونه‌هایی از طراحی وید در ساختمان‌ها

House of Light Voids

معمار: byrayboedi

این ساختمان، ساختمانی مسکونی است که به صورت مدرن طراحی شده است. مصالح غالب مورد استفاده در بنا بتن و چوب است. رنگ سفید مورد استفاده فضایی روشن و شفاف و خوانا را در برابر کاربران قرا می‌دهد. پله‌ها به صورت مینمال ساخته شده و وید از بالا به پایین نظاره گر خانه است. مبلمان خانه به صورت مینیمال طراحی شده و درختان باریک در خانه خودنمایی می‌کند.

نمای داخلی از خانه با وید
فضای داخلی با وید
قسمتی از خانه با طراحی وید

KaDeWe Berlin Masterplan

معمار:OMA

این پروژه ساختمانی واحد برای ۴ گروه کلاسیک، جوان‌پسند و مدرن و برای عموم است. هر کدام ازن بخش‌ها با وید وسط تقسیم‌بندی شده‌اند و فضایی مدرن و جدید را به‌وجود آورده‌اند. هر طبقه خاص و به صورت منحصر به فرد طراحی شده است.وید در انتها به پشت بام می‌رسد و چشم‌اندازی بی نظیر را در برابر مخاطبان به نمایش می‌گذارد. رسیدن به طبقات بالا از طریق پله‌های برقی و رمپ‌ها امکان پذیر است. پشت بام به‌گونه‌ای طراحی شده که همانند یک حیاط رو باز عمل می‌کند.

مجتمع با وید
طراحی وید در مجتمع
وید با پله برقی

نمونه‌هایی از طراحی وید در ساختمان‌ها برند آرتور

مجتمع چند منظوره دماوند

استراتژی طراحی پروژه اداری و تجاری دماوند، ، ایجاد بستری پویا و انعطاف پذیر برای تعامل شهر و بنا است. پروژه در امتداد بزرگراه تهران- دماوند شکل گرفته است. تلفیق فضاهای خارجی و باز مجموعه از طریق شیب ملایم بام بخش های مختلف مجموعه با بستر پیرامون خود در شهر است. وید بزرگ مجتمع ارتباطی کامل را بین طبقات به صورت عمودی برقرار می‌سازد.

طراحی مجتمع با وید
مجتمع چند منظوره با وید
وید مجتمع چند منظوره

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳