طراحی معماری بالکن

هر کسی دوست دارد در فضایی خنک و مملو از گیاهان شکوفا و پرپشت اوقات خود را سپری کند. در این مقاله ایده‌هایی برای ساکنان شهرهای بزرگ ارائه شده است که بتوانند گوشهای از یک باغ شکوفا را در بالکن کوچک آپارتمان خود خلق کنند.

طراحی بالکن، درواقع شانسی برای شماست که بتوانید در میان سنگ و آجر روزنه‌ای از طبیعت را به خانه‌تان بکشانید. در اکثر آپارتمان‌های شهری که بالکنها کوچک است مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون بالکن، اختصار و فشردگی آن است.

توجه به ظرفیت و توان بارگیری تراس موضوعی است که باید کاملا حرفه‌ای به آن رسیدگی و توجه کرد. تراس ساختمان‌های مختلف دارای توانایی‌های متفاوتی برای تحمل وزن هستند و از این رو باید در مورد نوع ساختار تراس خانه خود و نیز میزان استحکام آن اطلاعات کافی کسب کنید؛ برای راحتی خیال خود تا جایی که امکان دارد از وسایل و اشیاء سبک‌تر استفاده کنید.

طراحی معماری بالکن

تعیین کنید که معمولا چه ساعاتی از روز را در بالکن سپری خواهید کرد و سپس زمینه را برای راحت بودن و لذت بردن در آن زمان‌ها تدارک ببینید. برای مثال اگر قرار است بیشتر در هنگام روز و روشن بودن هوا از بالکن استفاده کنید، به دنبال راه‌هایی برای ایجاد سایه و جلوگیری از آزار نور مستقیم خورشید باشید یا اگر قصد دارید بیشتر هنگام شب از فضای بالکن استفاده کنید، حواس‌تان به نورپردازی و ایجاد نوری کامل و ایده‌آل برای دکوراسیون تراس باشد.


مبلمان مناسب برای بالکن

در طراحی دکوراسیون بالکن به عنوان یک فضای کوچک خیلی دقت کنید و فراموش نکنید که در این فضا نیز مانند هر فضای کوچک دیگری، حتی یک سانتی‌متر هم اهمیت دارد و باید در انتخاب وسایل و مبلمان به آن توجه شود.

مبلمان برای بالکن‌ها باید سبک، ظریف و کم‌حجم باشد؛ و بهتر است از میان میزها و صندلی‌های تاشو انتخاب شود. صندلی‌های سبک‌وزن حصیری، قفسه‌های شیک و ظریف از جمله عناصر مناسب برای دکوراسیون بالکن‌ها هستند. این قطعات بسیار با‌کیفیت و جذاب و از لحاظ ارگونومی و طراحی برای استفاده در فضای باز مناسبند زیرا از مواد طبیعی مانند چوب تهیه می‌شوند. این عناصر می‌توانند جلوه مدرن و شیکی به فضای خارجی و بالکن خانه شما بدهند.

برای ایجاد خطای دید و بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای بالکن سعی کنید دکوراسیون شما دارای لایه‌بندی (پیش‌نما، میانه و پس‌زمینه) باشد. با قرار دادن چند گلدان در فضای پشتی مبلمان استفاده شده در بالکن و جانمایی تعدادی گلدان روی لبه‌ بالکن به عنوان پیش‌نما، می‌توانید این لایه‌بندی را در فضای بالکن به وجود آورده و به فضای خود عمق دهید.


گل‌ها و گیاهان در طراحی بالکن

مطمئنا، یک تراس تابستانی بدون وجود گل و گیاه غیر قابل تصور است! رنگ گلدان را با گیاه داخل آن هماهنگ کنید، می‌توانید گلدان‌ها را روی زمین قرار داده یا آنها را بر روی ریل‌هایی در پیرامون بالکن بیاویزید.

گیاهان رونده و همیشه سبز می‌توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند، بنابراین استفاده از آن‌ها در بالکن را به شما توصیه می‌کنیم. برای مکان‌هایی که در جوار دیوار است گل‌های رونده و پیچ مانند، گل کاغذی، نیلوفر، پیچک، عشقه، گل انارک، اقاقیا و… می‌تواند دیوار زیبای سبزی ایجاد کند. در این صورت حتی پروانه‌ها و شاپرک‌ها را به این فضا دعوت کرده‌اید.

گیاهان گل‌دار با غنچه‌های رنگارنگ به تنهایی چشم را نوازش می‌دهند اما برای سفارشی کردن فضای بالکن خود گونه‌های مختلفی از گیاهان گلخانه‌ای را در این فضا قرار دهید.

گل‌ محبوبه شب همانطور که از نامش مشخص است، در تمام شب تا سحر رایحه‌ای بسیار دلپذیر در فضا پخش می‌کند. اما اطلسی و یاس رونده در طول روز باز هستند و عطر افشانی می‌کنند. تلفیق این دو سبب می‌شود که هم در شب و هم در روز از استشمام عطر این گل‌ها در فضا بهره‌مند شوید.

بالکن‌های ثابت برای گیاهان متنوع گلخانه‌ای مناسب است که می‌توانند از ترکیب گیاهان اصیل، گیاهان چند‌ساله و گیاهان داخل آپارتمانی انتخاب شوند. عمومی‌ترین آنها، گل مینا چینی، گل میمون، گل اطلسی، فلفل قرمز شیرین، لوبیاها، گل همیشه بهار، گل شمعدانی و گونه‌های کوکب است.

اطمینان حاصل کنید که به موضوع آبیاری گیاهان موجود در بالکن توجه لازم داشته‌اید. اگر گیاهان در قسمتی نیستند که بتوانند از آب باران استفاده کنند بهتر است از سیستم آبیاری قطره‌ای برای آنها بهره گیرید تا هم گیاهان در هیچ ساعتی از روز تشنه نمانند و هم در مصرف آب صرفه جویی شود.


مصالح مناسب برای دکوراسیون بالکن

طبیعتا نوع مصالح به سبکی که شما برای طراحی بالکن خود انتخاب می‌کنید بستگی دارد. اگر چه برای شکل دادن به بالکن، باید به اجرایی بودن آن فکر کنید. اگر بالکن شما حفاظ شیشه‌ای یا چوبی ندارد، بهتر است جنس کف‌پوش آن را طوری انتخاب کنید که در برابر عوامل جوی مانند باران و اشعه خورشید مقاوم باشد، مانند کاشی لعاب‌دار یا الوارهای چوب.

باید در نظر داشت که بالکن در حقیقت ادامه و امتداد اتاق مجاور آن است که تنها با یک در شیشه‌ای تفکیک شده است، در نتیجه توصیه می‌شود سبک دکوراسیون و مبلمانی که در آن استفاده می‌شود نیز هماهنگ و در امتداد سبک دکوراسیون فضای داخلی مجاور بالکن باشد. البته در معماری مدرن می‌توان از این قانون چشم‌پوشی کرد تا سبک طراحی داخل منزل شما کاملا با طرح بالکن متفاوت باشد. اگر فضای کافی در اختیار دارید می‌توانید کاناپه‌هایی با کوسن‌های نرم و صندلی‌هایی با رویه‌های نرم را برای مبلمان بالکن خود در نظر بگیرید.

در هنگام روز نیز برای جلوگیری از آسیب‌رسانی و آزار دیدن از نور شدید خورشید، می‌توان از پرچین‌ها یا آلونک‌های دست‌ساز یا گیاهان بالا‌رونده که ایجاد سایه می‌کنند استفاده کرد. برای جنبه دکوراتیو نیز می‌توان از گل‌های زینتی و جعبه‌های گل زیبا در دکوراسیون بالکن کمک گرفت و این چنین بر راحتی و زیبایی دکوراسیون افزود.


نورپردازی در بالکن

از آنجا که، احتمالا در هر وقتی از روز و همچنین در هنگام شب شما می‌خواهید از فضای بالکن استفاده کنید، وجود نورپردازی در این فضا لازم و ضروری است. وجود چند لامپ با کلاهک‌های محصور و  بسته، هم می‌تواند جنبه دکوراتیو در دکوراسیون بالکن داشته باشد و هم نور مورد نیاز آن را مهیا کند. ایجاد نور‌پردازی اضافی در قالب چراغ رومیزی، چراغ زمینی و همچنین لامپ‌های دیواری می‌تواند بر راحتی و آرامش دکوراسیون بالکن به خصوص در شب بیافزاید.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳