نور در طراحی مدرن

در ادامه مقاله اول نورپردازی مدرن قصد داریم ادامه مبحث نور در معماری و طراحی نور در ویلاها صحبت کنیم.استفاده از نور‌های نئونی و آویزها در این مقاله مورد بررسی است.

هدف اساسی نور در معماری:

نور یک هدف اساسی در معماری دارد آن هم: کمک به دیدن. چه از طریق روش های طبیعی و چه مصنوعی.اتاق ها باید مطابق با آن روشن شوند. تا ساکنان بتوانند با خیال راحت در آنها ساکن شوند و وظایف روزانه خود را انجام دهند. هنگامی که سیستم مناسب در مسیر طراحی معماری داخلی انتخاب شود.

نور همچنین می تواند به بهره وری انرژی و پایداری در داخل ساختمان به عنوان یک سیستم جامع کمک کند. جدا از ارزش کارکردی نور درمحیط که بر همگان آشکار است، طراحی نور می‌تواند به دیدن بافت‌ها و تکسچرها کمک کند. در ادامه به بررسی باقی موارد نور‌های نئونی و لوسترها می‌پردازیم:

اضافه کردن رنگ های تند

سیستم های مصنوعی نور پردازی امکان نور رنگی را نیز فراهم می‌کنند. و در میان تمام راه‌های رسیدن به رنگ، چراغ‌های نئون به عنوان گزینه‌ای کلاسیک معرفی می‌گردد. این چراغ‌ها چه به صورت تکی یا اشکال خطی، فضای یکپارچه‌‌ای را با بیانی مدرن و جسورانه در برابر چشم ببیننده قرار می‌دهند. نور نئونی که با شکل دادن به لوله‌های شیشه‌ای توخالی، تخلیه جزئی هوا و عبور جریان الکتریکی با ولتاژ بالا ایجاد شده، و با گاز تولید شده جریان را فعال می‌کند. بنابراین، با اعمال گازها، رنگ‌ها یا پوشش‌های فسفری مختلف، می‌توان گزینه‌های رنگی را با بی نهایت تونالیته ایجاد کرد.

در مقابل، فناوری LED از نوارهایی از دیودهای ساطع کننده نور استفاده می کند. که وقتی به هم متصل می شوند، بیانی انتزاعی را از افکت‌های نئونی ایجاد می کنند. همچنین، در مقایسه با چراغ‌های نئون، سیستم‌های LED یک منبع نور جهت‌دار یا خطی (به جای منبع نور گسترده)، بازده انرژی بیشتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر ارائه می‌دهند. با این وجود، هر دوی آنها برای ایجاد رنگ دلخواه ایده آل هستند. و به ایجاد فضایی پویا و منحصر به فرد کمک می کنند.

نئونی نورپردازی داخلی
خطی
خطی

آویز‌ های نوری

آویزان کردن از سقف در بلندای ارتفاع فضاها، نورپردازی را می‌طلبد. که بتواند به عنوان منبع نوری عمل کرده و نور را تامین کند. آویزها که به لوستر معروفند شاید عملی ترین راه برای کنترل قرارگیری منبع نور باشند. از این رو با توجه به استقبال افراد می‌بینیم که یکی از محبوب ترین سیستم های نور مستقیم به صورت مصنوعی است. در حالی که نور تولید شده از این آویزها به صورت یکنواخت توزیع می‌شوند. شاید استفاده از وسایل نور دهی نقطه‌ای کمتر بتواند این مزیت را فراهم کند.

مهمترین نکته در خصوص استفاده از آویزهای نوری یا همان لوسترها تعیین کردن تعداد مناسب در هر فضا است. اساساً سه نکته کلیدی باید در خصوص طراحی آن‌ها در نظر گرفته شود: محاسبه متراژ مربع فضا، شمع های پا لازم بر اساس نوع اتاق و لومن های مورد نیاز.

لوستر
چراغ‌های آویز
طراحی لوستر آویز

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳