طراحی پلکان‌های مدرن

پله ها نقش اساسی در مدرن نمایاندن ساختمان‌ها ایفا می‌کنند. می‌توانند همانند مجسمه‌ای زیبا جلوه کنند و یا جزیی از طراحی زیبای خانه باشند. در ادامه به بررسی نمونه‌های جذابی از پلکان‌ها می‌پردازیم که می‌توانند ساختمانی زیبا و دیدنی را در معرض نمایش قرار دهند.

وجود پلکان‌ها در خانه چقدر بر زیبایی آن می‌افزاید؟

پله‌های ساختمان‌ها می‌تواند سیالیت فضایی را به دنبال داشته باشد و یا می‌تواند به عنوان شخصیت و هویتی جداگانه در خانه قرار گیرد. گاهی می‌تواند به صورت مستقیم و عمودی شکل گیرد و یا به صورت گردان ساخته شود. پله‌ها را می‌توان به عنوان ستون فقراتی از خانه دانست. تغییر جهت و زاویه می‌تواند به وسیله پله‌ها صورت گیرد و این تفییر به زیبایی شکل گیرد.

در ادامه نمونه‌هایی را بررسی خواهیم کرد:

پله‌های مستقیم:

در پله‌های مستقیم فضای بیشتری را برای طراحی باید در نظر گرفت. توسط دیوارهای اطاف محکم شده‌اند. از طرفی با توجه به نوع ساختار آن معمار فضای بیشتری برای طراحی خانه و ویلا را دارا خواهد بود. طراحی ساده‌تری نسبت به باقی انواع پله را نیز داشته و استفاده و نصب آن راحتتر خواهد بود. اما می‌تواند ظاهری ساده سبک و یکنواخت داشته باشد.

مستقیم

پله‌های نبشی ( ساخته شده در گوشه ها)

این پله‌ها در گوشه‌ها جای گذاری می‌شوند. اغلب با چرخشی ۹۰ درجه به بالا می‌رود. شکل‌های متفاوتی از آن را می‌توان دید که به صورت‌های U , L و حتی S شکل به نوعی ساده ساخته می‌شوند. برای مثال پلکان L شکل با یک چرخش ۹۰ درجه و پله U شکل با دو چرخش ۹۰ درجه به طبقات دسترسی پیدا می‌کند. این نوع پلکان علاوه بر حضوری بصری، می‌تواند برای افزایش حریم خصوصی و ایمنی بین طبقات مورد استفاده قرار گیرند.

گوشه‌ای

پلکان با پیچش

پله‌هایی را شامل می‌شود که با چند چرخش ۹۰ درجه به طبقات بالایی دسترسی را فراهم می‌کند. اجرای به نسبت دشوارتری داشته و رفت و آمد نیز در صورت نبود ایمنی سختتر خواهد بود. اما در صورتی که چاره‌ای جز اجرای آن نباشد باید تمهیدات لازم جهت ساخت و اجرای آن فراهم شود.

پیچش

پلکان مارپیچ و حلزونی

ماننده دهانه‌های آتش‌نشانی میله‌ای در وسط قرار گرفته و حائل پله است. این نوع پله می‌هواند به صورت مجسمه‌ای زیبا رخ بنماید. رفت و آمد راحتتر بوده و زیبایی را نیز به همراه دارد. به دلیل پیچش‌های نرم و تدریجی فضای ایمن‌تری را در پی ارد و به آرامی به پایین هدایت ‌می‌کند. سطح کمی را اشغال می‌کند و فضایی ظریفتر و معمارانه‌تر را فراهم می‌کند.

اسپیرال

پله‌های باز یا بسته

این نوع پله‌ّ به علت شکل مینیمال و مدرن خود مورد توجه طراحان است. اما ممکن است به دلیل ایمنی پایین برای کودکان و یا سقوط اشیا مورد پسند افراد نباشد. سقوط‌ وسایلی مانند گوشی ‌های موبایل از افراد در این نوع پله‌ها تجربه‌های نگران کننده‌ای برای کاربران فضا است.

پله باز

تا این قسمت از مقاله برخی از پله ها را بررسی و عکس‌های هر کدام را ملاحظه کردید. در مقاله بعد می‌توانید نمونه‌های دیگری از این پله‌ها را ملاحظه کرده و برای ساخت ساختمان‌ّهای خود با توجه به سبک انتخابی فرم و حجم بنا از آن‌ها استفاده کنید. در این مورد می‌توانید با دفتر معماری آرتور و همکاران مشورت کنید.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳