طراحی پله‌های مدرن

پله مسیری ارتباطی بین دو سطح است علاوه بر سهولت در رفت و امد زیبایی ظاهری نیز مورد توجه است. پله های پیچ در مکان هایی کاربرد دارد که در آن هم محدودیت جا و هم زیبایی مطرح باشد. متریال چوب مورد استفاده در این پله به صورت سیال حرکت میکند. در نگاه بعدی در طبقات بالا از چشم پله به صورت گلبر گ هایی از گل که با ریتم خاصی در حرکت است دیده می شود.

یکی از فعالیت هایی که در کلینیک تخصصی طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، در گروه مهندسی ایران معماری (دکتر آرتور) صورت می پذیرد، مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی داخلی است.لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است. در این خصوص می‌توان به استفاده از نوین‌ترین روش‌ها برای طراحی داخلی اشاره داشت.

آیا نقش پله‌ها را در طراحی دکوراسیون داخلی می‌دانید؟

پله یکی از عناصری است که در طراحی داخلی خانه‌ها بسیار موثر است. این عنصر گاه می‌تواند مانند یک مجسمه زیبا درون خانه خود نمایی کند. از آنجایی که می‌شود پله‌ها را با متریال گوناگون ساخت می‌توان بر جذابیت آن‌ها نیز افزود. چوب، بتن، شیشه و انواع فلزات می‌توانند سازنده این پله‌ها باشند. بعد از انقلاب صنعتی استفاده از پله‌هایی با فلز به سبک آرت نوو و تزیینات جذاب گیاهی به وفور دیده می‌شود. و پله به عنوان عنصری کاملا تزیینی و توامان عملکردی در خانه به کار می‌رفت. پویایی این طرح‌ها حس بالا رفتن و اوج گرفتن را به طور فوق‌العاده‌ای تداعی ‌می‌کنند.

پس پله از زمان‌های دورتر نیز به عنوان عنصری برای زیبایی خانه استفاده می‌شده است. از طرفی پله‌ها باید از بیشتر نقاط خانه در دسترس باشد و به راحتی به توان به طبقات بالا دسترسی پیدا کرد. پله‌ها می‌توانند اشکال گوناگونی داشته باشند. گرد، پیچ و یا ساده. این اشکال با توجه به میزان فضای موجود در خانه شکل می‌گیرد. پله‌های مدرن شیشه‌ای نیز که این روز‌ها در ویلاها و خانه‌های زیادی دیه می‌شوند با کمترین تصرف جای ممکن مسیر بالا رفتن را ساده می‌کنند. پله‌های بزرگتر می‌توانند وید‌های جذابی را ایجاد کنند که نقطه عطفی را در خانه شکل می‌دهد.

باکس پله می‌تواند به عنوان عنصر واسط قرار گرفته شود. این فضا می‌تواند تقسیم فضایی خوبی را در ویلاها به جود آورد. تقسیم فضاها به خصوص و عمومی در این صورت به راحتی امکان پذیر است. باکس‌های پله نیز می‌توانند به صورت باکسی بسته باشند و یا به صورت باز و آزاد با بهترین شکل ممکن طراحی شوند.

نمونه‌هایی از طراحی ویلاها با طراحی پله‌های مدرن

Threshold Stairs House 

معمار: Comas-Pont arquitectes

درخواست کارفرما اتصال طبقه بالا به پایین بوده و معماران در تلاش برای بهترین طراحی بوده‌اند. باکس پله را در فضای بیرونی ویلا قرار داده اند. گشودگی‌های بزرگی را به چشم‌انداز وسیع باز کرده است. این گشودگی‌ها به عنوان قابی بزرگ از طبیعت درزون راه‌پله قرار گرفته‌اند. نوری دلنشین و فیلتر شده با عناصر عمودی وارد فضا می‌شود. و چرخیدن چشم به سمت چشم‌انداز متوجه حرکت نخواهید شد. طراحان آستانه پله را بزرگتر طراحی کرده‌اند. این عمل باعث در نظر گرفتن لابی و یا پیش ورودی جذابی قبل از بالا رفتن از پله‌ها شده است.

نمای بیرونی از پله‌ها
جزییات داخلی پله
فیلترینگ نوری در باکس

نمونه‌های دیگری از پله‌ها مدرن:

پله‌های چوبی طراحی پله مدرن
طراحی پله مدرن پله شیشه ‌ای
پله‌های مدرن طراحی پله چوبی مدرن
گره چینی در طراحی پله‌های مدرن
انواع مختلف پله در طراحی پله‌های مدرن
برش در طراحی پله‌های مدرن

نمونه‌هایی از طراحی ویلاها با طراحی پله‌های مدرن در برند آرتور

ویلای قمصر

هنر آجرکاری به عنوان پدیده ایی ارزشمند در تاریخ معماری سرزمین ایران، نشان از هنر و اصالت دارد. در فرایند همنشینی این سرمایه تاریخی با مضامین معماری مدرن و مینیمال، می توان به شیوه ایی متفاوت برای بیان معماری دست یافت. رویکردی که به طور خاص در ویلای قمصر مورد توجه قرار گرفت. چیدمان آجر در فضاهای داخلی و پوسته خارجی بنا شکل گرفت. پله‌ها در طراحی فضای مدرن و زیبای این ویلا نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کنند.

ویلا قمصر طراحی ویلایی مدرن با پله های مدرن

ویلای هشت بهشت

این پروزه در شهرک هشت بهشت دماوند با متراژ ۷۰۰ متر در سه طبقه ساخته شده با دید منظر عالی که با توجه به دید پروژه جهت گیری شده است . باکس پله در فضای بیرونی در نهایت زیبایی طراحی شده است. و با فیلترینگ نوری خاصی محیط را جذابتر می‌کند.

هست بهشت ویلایی با طراحی مدرن و پله های مدرن

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳