انواع ویلا از لحاظ ساخت

در این بخش به توضیح انواع ویلاها از نظر اجرا و ساخت پرداخته خواهد شد. تا بتوانید با سبک ها نوع ساخت مختلف آشنا شده و انتخاب راحتتری را در ساخت ویلای خود داشته باشید.

آیا سبک‌های مختلف ویلا سازی را می‌شناسید؟

ویلای دوبلکس

در ویلاهای دوبلکس ساختمان در عین دو طبقه بودن، یک واحد کامل را شکل می دهد . مانند ساختمان های دو طبقه، از دو واحد مجزا تشکیل نشده است. در خانه های دوبلکس معمولا فضاهای عمومی و نیمه خصوصی مانند آشپزخانه، نشیمن و سرویس در طبقه پایین و فضاهای خصوص مانند اتاق های خواب و حمام در طبقه دوم قرار می گیرند. حفظ حریم در این نوع ویلاها بارزترین ویزگی است.

ویلای تریپلکس

خانه های تریپلکس مانند خانه های دوبلکس بوده با این تفاوت که دارای سه سطح هستند. فضاهای طبقات دوم و سوم میتوانند همچنان به عوان فضاهای خصوصی عمل کنند و فضای همکف به طور اختصاصی مخصوص مهمان باشد. ساخت این ویلاها در زمین هایی با شیب و در توپوگرافی ها طراحی زیبایی خواهد داشت.

   سبک های درخواستی برای ساخت ویلا

سبک معماری مدرن

کلیات:

 طرفداران این سبک از دوست داران رنگ های سفید و کمی خنثی هستند. سادگی و یکپارچگی یکی از شاخصه های اصلی این نوع سبک است. سیالیت و استفاده از پلان ها آزاد در معماری را میتوان از شاخصه های این سبک دانست. این سبک از اوایل قرن بیست کم کم شروع به رشد گرده و در چشم برهم زدنی کل دنیا را در نوردید. مهمترین شاخصه سبک مدرن توجه به کارایی و عملکرد فضاست و جزئییات غیر ضروری ساختمان را حذف می کند.

شکل و فرم: 

در طراحی ویلاهای مدرن استفاده از حجم های ساده و هندسی به چشم میخورد. همانگونه که گفته شد سیالیت و یکپارچگی را میتوان در مامی سطح این ویلاها دید. چه در پلان و طراحی فضاها و چه در نماسازی و محوطه های بیرونی. کاربرد پنجره های کشیده افقی و نورگیرهای مستقیم ، پلان هایی با حداقل دیوار و با زوایای قائمه را میتوان از ویژگی های این سبک دانست.

ساختمان های با سبک مدرن کمتری تزیینات و تجملات را دارا هستند ودر اوج سادگی ساخته می شوند.استفاده از تجهیزات هوشمند و مدرن در موارد زیادی از جمله کنترل امنیت و یا روشنایی ساختمان در این سبک به چشم میخورد .

متریال و رنگ:

در ویلاها و در کل ساختمان های مدرن در عوض ساخت ساختمان با مصالح سنتی از مصالح . متریال های جدیدتر اسفاده میشود. به کار گیری بتن و بتن مسلح، آهن و فولاد از بارزترین متریالهای مورد استفاده در این سبک هستند. سطح های شیشه ای که به وفور در دیوارها دیده می شوند و در نما به صورت سطحی یکپارچه با مصالح نما در حال ایفای نقش هستند.این شیشه ها علاوه بر نور گیری جلوه خاص و زیبایی را به نمای ساختمان در کنار رنگهای روشن در برابر چشمان ببیننده قرار میدهند.

از طرفی ارتباط دهنده فضای داخلی و خارجی ویلا با هم است و سکانس های متفاوتی از مناظر را به نمایش میگذارد.به کارگیری رنگ های خنثی ، روشن و ساده در این سبک به وضوح به چشم میخورد اما باید از متخصصان در زمینه چینش رنگ ها در کنار یکدیگر بهره گرفت تا بتوانند فضا را از سردی و کسالت خارج کرده و با ترکیب رنگها بدون صدمه زدن به اصالت سبک مدرن فضای متناسبی را ارائه دهند.

ویژگی های ویلاهای مدرن:

  • سادگی و خلوص در استفاده از فرم ها در ویلاهای مدرن
  • به کارگیری رنگهای خنثی ،آرام و روشن و توجه بیشتر به رنگ سفید
  • استفاده از پنجره های کشیده افقی و یکپارچه در جهت زیبایی و بهره گیری هر چه بیشتر از نور طبیعی و دید به مناظر
  • استفاده از مصالحی مانند بتن و فولاد و شیشه
  • فضاهای سیال و یکپارچه در ویلا و پلانهای باز
  • نمای ساده و اغلب سفید که با شیشه پنجره ها ترکیب شده است.

ویلا مینیمال

کلیات: 

این سبک شباهت های زیادی به سبک مدرن داشته و با آن همسو است.ویلاهایی با سادگی طرح و خوانایی که به وضوح با آن روبه رو خواهید بود. استفاده از رنگهای روشن در کنار مصالح طبیعی در ساختمان های با این سبک به چشم میخورد. حذف پیچیدگی و تبدیل به ساده ترین حالت به شکلی زیبا از ویژگی های این سبک است.

استفاده از رنگ های ساده ، مبلمان و طراحی داخلی کاربردی و به طور کلی توجه به ضروریات و ملزومات از بارزترین ویژگیهای این سبک است. فضاهایی ساده و پر نور در ویلایی با پلان باز و یکپارچه، سیالیت فضایی با رنگ هایی روشن و فضاهایی کاملا خوانا با آرامشی نهفته در ویلاهایی با سبک میمنیمال به وفور یافت می شود. شما میتوانید در این سبک از سکوت و سادگی فضا لذت ببرید.

شکل و فرم:

 حس آزادی و آرامش در فضاهای مینیمال ملموس است. در این سبک بیشتر فضاها چیدمانی در اطراف کاربری اصلی خانه شکل می گیرد.

مصالح و رنگ : 

در این سبک چرم یکی از مواد پرکاربرد در طراحی داخلی است. صندلی های بارسلونا سیاه رنگ را میتوان از نشانه های بارز این سبک دانست.در واقع چرم را میتوان از متریالهایی داسنت که میتواند مکمل رنگ های خنثی و ساده در محیط های مینیمال استفاده شود. استفاده از شیشه برای نور گیری طبیعی و ید به منظره به فور در معماری مینیمال کاربرد دارد.

تزیینات مورد استفاده در این سبک به طور فزاینده ای ساده و خلاصه است. این سبک تلاش می‌کند تا با محیط در هماهنگی کامل باشد.استفاده مصالحی از بتن ، فولاد و شیشه در این سبک مورد علاقه معماران است.

ویلای ایرانی

منظور از ساخت این ویلا به هیچ عنوان بازگشت به گذشته و استفاده از مصالح و عناصر سنتی نیست. این ویلاها با توجه به ویژگی ها و شاخصه های معماری سنتی شکل گرفته‌اند. در این ویلاها سعی می شود که از مفاهیم معماری سنتی در راستایی نو تازه بهره گرفت. حفظ حریم و خلوت و همچنین تفکیک فضاهای خصوصی و عمومی از بارزترین ویژگی های این نوع معماری است. سلسله مراتب در ورود به فضا، ایجاد فضاهای رابط و نیم باز و باز و بسته از ویژگی هاییست که میتوان در ساخت ویلاهای سنتی اشاره داشت.

خانه های بزرگ معماری سنتی ایران دارای اجزا و فضاهای زیادی است که می تواند تامین کننده آرامش خوانواده ها باشد. اندرونی ها و بیرونی ها، تاق های مهمان و سفره خانه و یا جدا سازی آشپزخانه ومطبخ از دیگر فاهای این معماری است. در این سبک می توان با الهام گرفتن از نوع ساخت و بهره گیری از خلاقیت و ایده پردازی معمار منتخب به ویلایی دست یافت. که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ساخته شده است. در صورت امکان از مصالح بوم آورد(مصالح مورد استفاده در همان منطقه) در اجرای آن بهره گرفته شده باشد.

توجه به استفاده از نور طبیعی در روز از شاخصه های این نوع معماری است. پنجره های دلباز و فراخ برای دید به حیاط ها و اطراف و نورگیری. در این ویلاها می توان از رنگ های متنوعی استفاده نمود و این انتخاب رنگارنگ و متناسب میتواند فضایی گرم را در اختیار شما قرار دهد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳