فراخوان طراحی

فراخوان طراحی مونمان میدان ولیعصر(عج) تهران

سازمان زیباسازی شهر تهران در نظر دارد در خصوص طراحی یادمان هنری میدان حضرت ولیعصر(عج) اقدام نماید. با توجه به اهمیت این میدان به عنوان یکی از میادین شاخص و با هویت شهری، از تمامی هنرمندان علاقه‌مند دعوت می‌شود طرح‌های پیشنهادی خود را به این سازمان ارایه نمایند.

رویکرد و ملاحظات:

۱٫ توجه به زمینه معنایی و زیستی میدان
– توجه به مفهوم انتظار از نظر مذهب تشیع، منجی عالم بشریت(حضرت قائم آل محمد)، مفاهیم مرتبط با مهدویت و ولایت و همچنین مطابق با فرهنگ ایرانی-اسلامی

۲٫ توجه به مفاهیم زیبایی شناسی
– استفاده مناسب از مفاهیم زیبایی شناسی در منظر شهری، و در نظر گرفتن چشم انداز های پیاده و سواره در محور های ارتباطی، محوطه میدان و کارکرد های مختلف اثر

۳٫ در نظر گرفتن ویژگی های اجرایی بر اساس ساختار کنونی میدان

ساختار کنونی میدان بر اساس معماری ایستگاه مترو ولیعصر سازمان یافته است. وضعیت کنونی میدان بصورت سیلندر رو باز و به ارتفاع ۸۰/۱۳- متر از سطح خیابان می باشد و در ارتفاع ۹۰/۶- دارای طبقه دیگری است که توسط یک سقف سبک مسقف شده است، مکان پیشنهادی قرار گیری المان بر اساس نقشه‌های موجود درطبقۀ ۲- و۸۰/۱۳- مترکف ایستگاه است. برای بررسی بیشتر هندسه میدان، پلان، فایل ۳D و سایر اطلاعات مورد نیاز به ‌‌‌پیوست مراجعه‌گردد.

– هنرمندان در زمان ایده پردازی و طراحی می توانند همه ظرفیت های موجود در میدان را در نظر بگیرند.
– مشخصات فونداسیون موجود در کف میدان، به منظور اطلاع هنرمندان در صورت نیاز به فضای نصب در کف میدان، ارایه شده است.
– هنرمندان گرامی به تمامی ویژگی‌های میدان و محدودیت های موجود به منظور ایجاد قابلیت اجرایی در طرح‌های ارایه شده توجه داشته باشند.

بررسی آثار در دو مرحله انجام میشود:

مرحله اول: ارایه اولیه ایده ها و پیشنهادها
– ارایه ایده و طراحی اولیه شامل: پیش طرح، فرآیند مطالعات و طرح حجمی به صورت ماکت یا فایل۳D همراه با رزومه کامل شامل سوابق کاری مرتبط، حوزه فعالیت‌ها، تخصص‌ها و پروژه‌های انجام شده

در این مرحله از بین طرح‌های ارایه شده، حداکثر ۱۰ طرح انتخاب شده و به منظور ارتقا، تکمیل مطالعات اجرایی و یکسان سازی مقیاس، ساخت ماکت اجرایی، ارایه پیشنهادها و شیوه های اجرایی معرفی خواهند شد. به هر کدام از طرح های منتخب مرحله اول که پس از تکمیل و ارایه مجدد طرح، جهت بررسی نهایی ارایه شوند، مبلغ یکصد میلیون ریال اهدا خواهد شد.

مرحله دوم: اصلاح، تکمیل مطالعات و ارایه پیشنهادهای  اجرایی
هنرمندان برگزیده مرحله اول می‌بایست طی مدت ۴۵ روز از تاریخ اعلام نتایج داوری مرحله اول موارد مورد نیاز و پیشنهادهای نهایی خود را به دبیرخانه ارایه نمایند.

هیات داوران از بین طرح‌های منتخب مرحله اول که پس از انجام موارد تکمیلی توسط هنرمند جهت بررسی در مرحله دوم به دبیرخانه ارایه شده باشد، حداکثر سه طرح را به عنوان برگزیدگان فراخوان معرفی می‌نماید. به هر یک از طرح‌های برگزیده مبلغ دویست میلیون ریال هدیه نقدی تعلق خواهد گرفت. امتیاز طرح و حقوق اجرایی طرح‌های برگزیده نهایی متعلق به سازمان زیباسازی شهر تهران خواهد بود.

اجرای طرح برگزیده:
طرح منتخب پس از طی فرآیند‌های تصمیم گیری نهایی به منظور اجرا از بین برگزیدگان مرحله دوم معرفی می‌گردد . اولویت اجرای طرح برگزیده با هنرمند طراح اثر بوده و در صورت تشخیص عدم توانایی و امکانات اجرایی لازم برای اجرای طرح توسط هنرمند صاحب طرح، مجری ذیصلاح طی فرآیند قانونی توسط سازمان زیباسازی تعیین می‌شود. در صورت توافق با هنرمند، نظارت عالیه برکیفیت‎‌های هنری و زیبایی شناسی اجرای اثر، به طراح واگذار خواهد شد.

نحوه شرکت:
هنرمندان گرامی جهت ثبت نام در فراخوان در تاریخ ذکر شده می توانند با مراجعه به سایت سازمان به نشانی www.zibasazi.ir فرم ثبت نام را دریافت و به همراه طرح های پیشنهادی ومدارک به دبیرخانه مراجعه نمایند.

هیئت داوران:
مهندس‌مهدی چمران
دکترمهدی حجت
دکترسید محسن حبیبی
استاد طاهر شیخ الحکمایی
دکتر اصغر کفشچیان مقدم

جوایز:
به هر یک از طرح‌های برگزیده مبلغ دویست میلیون ریال

گاهشمار فراخوان:
زمان ثبت نام و ارایه ماکت: ۱۳۹۴/۱۱/۲۴
داوری مرحله اول: ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
اعلام نتایج مرحله اول: ۱۳۹۴/۱۲/۲
دریافت آثار مرحله دوم: ۱۳۹۵/۱/۱۷
داوری نهایی: ۱۳۹۵/۱/۲۱

دبیرخانه:
پاسداران، میدان هروی، خیابان شهید وفامنش،کوچه شهید جمالی شرقی، پلاک ۱۲، مدیریت آثار حجمی(عمارت عین الدوله)
تلفن: ۲۲۹۶۹۷۴۲
سایت: www.zibasazi.ir

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳