تقسیم فضایی مدرن

در این مقاله به بررسی تقسیم فضایی های مدرنی پرداخته می‌شود که می‌توان در طراحی‌های امروزی بکار برد. این راهکار‌ها می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش‌های قدیمی صورت گیرد.

چگونه می‌توان با پارتیشن‌بندی‌های مناسب به بهره‌گیری درست از فضا رسید؟

کاربری و عملکرد درست در فضا، تهویه خوب، نور راحت و دسترسی به مناظر از جمله ویژگی های مهم مورد نیاز است. که باعث آسایش انسان در فضاهای مسکونی یا هر کاربری دیگری می شود. با این وجود، دستیابی به این عناصر در خانه های کوچکتر شهری سخت تر می شود. بنابراین معماران، طراحان و کاربران فضایی به سمت راه حل های طراحی روی می آورند تا تنظیمات دلپذیرتر و شخصی سازی شده ایجاد کنند.راه حل اولیه برای ارتقاء و گسترش فضاها، کاهش مقدار پارتیشن ها یا دیوارهای صلب استاندارد و جایگزینی آنها با ابزارهای جایگزین برای جداسازی فضایی است.

اگر این مرحله آسان و مقرون به صرفه به درستی اعمال شود، جریان هوا و انتشار نور طبیعی را در هر منطقه بهینه می کند. همچنین می‌تواند پویایی و حرکت بصری ایجاد کند، زیرا عملکردهای مختلف را در یک منطقه قاب می‌کند و برجسته می‌کند. در واقع، همانطور که در پروژه های زیر مشاهده می شود، تفسیرهای ممکن زیادی از تقسیم بندی فضای غیر صلب وجود دارد.

۱ – دیوارها

اولین قدم برای جایگزینی پارتیشن ها، داشتن بازشوها یا دهانه‌های بزرگ در درون دیوارهای غیرسازه ای موجود است. این موضوع یک راه خوب برای اطمینان از تداوم بصری و کادربندی و قاب کردن فضایی همزمان است. این حرکت همچنین می‌تواند با برجسته کردن نقاط شاخص پروژه جذابیت محسوسی را در فضا ارائه کند.

Team Living House / Masatoshi Hirai Architects Atelier

این پروژه بازسازی آپارتمانی در مرکز شهر توکیو است. مشتری به طور ناخواسته خواستار گذراند وقت ‌های بسیار جذاب و خوب در کنار دیگر اعضای خانواده شد. سپس طراح به این موضوع فکر کرد که همیشه این موضوع که خاانه های اطراف ما بسیار دور از واقعیت زندگی خانوادگی و جوامع هستند. . انگار هیچ هویتی در زندگی خانوادگی وجود نداشت که مضحک است و همه شبیه به یکدیگراند.

خانواده یکی دیگر از اتفاق‌های مهم در زندگی فرد است. کارفرما درخواست داشت تا اتفاقات در خانه راحت و بی دغدغه انجاک شود. در واقع: بیایم و بروم، درست مثل اتو کردن پیراهن هایم در حین توجه به بچه ها، دور هم جمع شدن و صرف شام، زمزمه کردن پس از آواز خواندن در اتاق دیگر، صحبت کردن با کسی که دراز کشیده است. در واقع این اتفاقات نشان از زندگی خانواده در کنار یکدیگر را نشان میدهد.

Kolmio+LIM / Yusuke Seki

این پروژه یک سالن ناخن‌کاری واقع در اوزاکا، پایتخت غربی ژاپن است. جایی که کارفرما اولین آرایشگاه خود را در آن بخش راه اندازی کرد. “Kolmio” از نام (kolmio+LIM) گرفته شده است. در طراحی چیدمان سالن از چوب اصلی و سفید به گونه ای طراحی شده است که رنگ اصلی پوست طبیعی را منعکس کند. و خود فضا نمادی از فرآیند لاک زدن ناخن است. دیوار زیگزاگ و انکسار نور طبیعی به بازتاب درخشان لاک ناخن اشاره دارد. و تم های رنگی طرح نمایانگر لایه های مختلف لاک ناخن است که یکی پس از دیگری اعمال می شود.

دیوارهای رنگی الهام گرفته از ساختمان‌های همسایگی درست بیرون پنجره است. و به عنوان راهی برای ترکیب زیبایی‌شناسی اطراف با طراحی سالن، به عنوان بخشی از موضوع کلی در طراحی داخلی مدنظر قرار گرفت. “Kolmio” در اصل یک دکوراسیون مثلثی پیچیده است. اشکال پویا این فروشگاه از kolnio الهام گرفته شده است و دارای ارزش نمادین است. و همچنین یک تقسیم عملکردی را در مرکز فضا ارائه می دهد. تمام روش‌های طراحی از محیط آنجا الهام گرفته شده‌اند و اقدامات همه در اطراف اتفاق افتاده است.

در مقاله‌های بعد به بررسی ادامه این نوع تقسیمات فضایی مدرن پرداخته خواهد شد.

شرکت معماری آرتور و همکاران (AOA)
تلفن: ۲۲۹۸۳۳۸۵ و ۲۲۷۰۶۶۳۱
آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان وطن پور شمالی، بن بست هنگامه، پلاک ۳